Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Приказки от бабино време

Фрагмент от корицата на книгата
Снимка: Фейсбук - Маргарита Лазарова

58-годишната Маргарита Лазарова, която живее в Южна Италия, написа детската книжка „Тропчо и говорещото ухо – Приказките на баба Литка“. Автор на илюстрациите е Веселин Чакъров. 

Не зная дали новото поколение ще разбере написаното, признава тя. След като се включила в група на българките по света, се оказало, че „на бабите книжката харесва повече, отколкото на внучетата, може би защото ни връща в нашето минало, нашето време“.

Маргарита има внучка, която е в Германия. Когато я види, вместо „баба Маргаритка“, тя я нарича „баба Литка“, затова и героинята носи това име.

Всъщност историите, които Маргарита разказва, са родени отдавна. Навремето малката й палава сестра постоянно искала приказки, а Маргарита трябвало да измисля. Така измислила историята за непослушното ухо, което само върши пакости.

След много години, в Италия, в момент на носталгия реших да пиша едно писмо на сестра ми – да й разкажа от нейните приказки. И после всичко тръгна. От една историйка, друга историйка и реших да напиша книжка“, споделя Лазарова в предаването „Закуска на тревата“. 

На пръв поглед това е една приказка, но ако човек се зачете, ще открие проблемите и „надеждите, че ще успеем, че няма да бъде все тази мизерия, все тази бедност и в крайна сметка всичко ще се нареди“, изтъква тя.

„В Южна Италия е много красиво – природа, чист въздух, зеленина, обаче носталгията е нещо много тежко. Винаги си мислим за България. Опитваме се да се чуваме с близките по-често. Сега вече има възможности да комуникираме чрез интернет, но когато аз дойдох преди 20 години – само писма, по телефона и беше много трудно. Когато се прибираш в България, стъпваш на родна земя. Всичко е чудесно.“

Маргарита Лазарова вярва, че българите носим в себе си готовността да помагаме и да сме всеотдайни. Българинът е честен, упорит и добър, подчертава тя. „Това е заложено в нас, българите – да помагаме и да отдаваме всичко с цялата си душа, с добротата на българина.“

За да живеем по-добре и по-богато, трябва да спрем да търсим кой ни е виновен, смята сънародничката ни. Тя призовава да се върнем „към старите години, към старите времена, когато ако някой скитник замръкнеше - всеки отваряше портата си да го приюти, ако някой беше в беда – всеки му помагаше“.

„Не съм срещала тук лоши българи, българи, които да ме разочароват или от които да се срамувам, че съм българка“, казва още Маргарита Лазарова. Според нея имиджът ни в Италия, за разлика от този на румънците, е добър.

Книжката й вече е заминала към Австралия, Америка, Холандия, поръчана от наши сънародници там.

Определяна като книжка за цялото семейство, „Тропчо и говорещото ухо – Приказките на баба Литка“ може да се поръча през Фейсбук.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нестинарите - кой има право да влиза в огъня?

Нестинарството е една от традициите, с която ние изключително много се гордеем. През 2009 г. ритуалът е включен в Списъка на ЮНЕСКО за нематериалното културно наследство и в Националната представителна листа на нематериалното културно наследство "Живи човешки съкровища - България" .  Тайнственият обред , за чиито корени продължава да се..

публикувано на 01.11.24 в 13:41
Отец Андон Шавулев

Отец Андон Шавулев: Когато няма грижа, тревопасните намаляват, хищниците се увеличават

В Рубриката "Горещи сърца" ви срещаме със свещеника от благоевградския храм "Въведение Богородично" отец Андон Шавулев .  Неговата проповед излиза от стандартите на църковните книги , за да влезе в душата на човека, потърсил общение с Бога .  Свещеникът е само посредник в това тайнство , казва отец Андон и определя себе си..

публикувано на 29.10.24 в 10:25

В село Радуй политик не стъпва, гласуват "за по-малкото зло"

В пернишкото село Радуй депутат или кандидат за депутат не е стъпвал от години . Нито един от стотиците претенденти да коват законите на страната не е дошъл в селото, за да види как живеят хората тук. "Няма ги. Никой няма тук. Нито преди избори, нито след избори . Политиците гледат собствения си интерес." А проблемите не са малко. Те..

публикувано на 27.10.24 в 12:21

Бяла Слатина за вота: "Загубили сме интерес, защото сме много "добре"

Изсечен от камък бюст на Цола Драгойчева на площада , носещ нейното име, в родната й Бяла Слатина, се взира в градския център, наскоро ремонтиран с евросредства. Какви са настроенията преди поредния предсрочен вот: " Загубили сме интереса вече. Защото сме много "добре" . Какво ни е? Безпаричие." "Млади хора – всичко отишло по чужбина...

публикувано на 27.10.24 в 09:34
Димитър Пишев

Актьорът Димитър Пишев: Ние сме кукли в ръцете на недобронамерени кукловоди

"В кукления театър куклите оживяват. Как оживяват? Чрез кукловодите." Това казва пред БНР Димитър Пишев, професионален куклен актьор и кукловод от Русе.  " Искаме или не, ние сме кукли , но за съжаление, в ръцете на недобронамерени кукловоди." Пишев изтъква, че в кукления театър е необходимо взаимно уважение и обич между куклата и..

публикувано на 27.10.24 в 09:13
Сузан Генова и Лидия Витанова (от ляво на дясно)

Лидия и Сузан - две майки за повече грижа за децата с редки и злокачествени заболявания

Срещнаме ви с две жени, докоснати по най-силния начин от болката. Те са майки, чули за децата си диагнози на нелечими заболявания . Емоционално са преминали през целия спектър на болката, а физически са направили всичко възможно да се справят с последствията от нея. Оцеляли са в болката.  Може би са я приели, може би са я разбрали и затова..

публикувано на 23.10.24 в 12:11
 Отец Стилиян Табаков

Отец Стилиян Табаков и отец Алеко за поклонническите центрове у нас

Две са точките за поклоннически туризъм в този район на Североизточна България - Ивановските скални църкви и Басарбовският манастир "Свети Димитър Басарбовски". Ивановските скални църкви са част от голяма лавра от манастир с 15 храма. Не всички са изследвани, но тези, които са видими са защитени от ЮНЕСКО. Ивановските скални църкви..

публикувано на 21.10.24 в 15:00