Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Красимир Гаджоков: България отказва да се поучи от световния опит с Covid-19

Липсва планиране на фази и мерки, така че гражданите и бизнесът да са наясно, казва сънародникът ни от Канада

Снимка: БГНЕС

Българското правителство пропусна да проведе обяснителна кампания, с която да информира и да подготви хората за втората вълна на коронавируса. Така смята Красимир Гаджоков, консултант по информационна сигурност в голяма канадска телекомуникационна компания. Сънародникът ни, който живее и работи в провинция Онтарио, е на мнение, че лятото е било подходящ период за подготовка на страната, защото тогава броят на заразените беше нисък.

„Беше хаос във всякакви отношения, в изказвания, в твърдения. По едно време Щабът изчезна, нямаше го, сега пак го възстановиха“, посочи Гаджоков пред БНР.

В България отказваме да се учим от световния опит, подчерта Красимир Гаджоков, според когото можехме да сме готови поне със седмица по-рано, проследявайки как се развиват нещата в другите страни.

Да се опишат – какви типове мерки, фази – в тази фаза затваряме примерно ресторантите. В следващата фаза затваряме училищата. На хора, на бизнес, на гражданите – на всички ще им бъде ясно на базата на какви условия ще бъдат прилагани тези фази.“

Статистиката в България изглежда много по-зле в сравнение с тази в Канада. В провинция Онтарио, която е два пъти по-голяма от България като население – 14 милиона души, вчера е имало 934 заразени с коронавирус. В Торонто, който е с население 3 милиона души, само 5% от тестваните имат положителни проби за Covid-19, даде примери Красимир Гаджоков. Там обаче ресторантите са отворили едва първата седмица на август, докато в България дискотеките заработиха още в началото на юни, направи друг паралел Гаджоков.

Красимир Гаджоков вижда едно от обясненията на масовата съпротива в България в някои от крайните мерки, които бяха въведени през пролетта:

Затвориха парковете, забраниха на хората напълно да излизат навън. Това не беше толкова адекватно на броя на заразените хора, на това, което се случваше тогава като въздействие на този вирус. И хората реагират на това нещо. Тук никога не са забранявали примерно да се напуска града. Имаше единствено КПП-та между провинциите Онтарио и Квебек, защото в Квебек случаите бяха два пъти повече.“

От 10 октомври в Канада са затворени заведенията за обществено хранене, клубове, дискотеки, кина и фитнеси. Преди това е имало ограничение на броя хора, които могат да се събират.

„Хората в Канада се отнасят много по-отговорно, не се хвърлят по всеки следващ професор, доцент или лекар, който се появи по телевизията. Медиите проверяват дали са реномирани тези хора, които искат да изкажат някакво мнение, колко са признати по света. Хората чуват реномирани и опитни експерти, които изказват мнения, които са реалистични, не плашат хората“, разказа Красимир Гаджоков в предаването „Преди всички".

"Взимат се решения, които са преценени, разумни, рационални, базирани на наука и на баланс."

В Канада има разработени фази и се използват същите критерии от началото на пандемията. Те описват ограниченията, които се въвеждат с всяка фаза и това е ясно на хората, поясни още сънародникът ни. Правителството има безброй програми за помощ на бизнеса, за помощ на безработни хора. Огромна част от хората знаят, че могат да разчитат на това, допълни Гаджоков.

Маските са задължителни, но с много разумни правила, отбеляза още той. 

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32

Румяна Киризиева: В по-малките населени места са по-отворени към спорта

Последният петък на септември е Европейски ден на спорта в училище. Идеята е да се съчетаят физическа активност и забавление . Това е десето, юбилейно издание на кампанията у нас, в която се включват все повече училища и спортни клубове, отбеляза пред БНР  Румяна Киризиева от пловдивското сдружение "Бъди активен". По техни данни близо 800..

публикувано на 27.09.24 в 11:00
Петко Стоев

Петко Стоев за ролята на технологиите в съвременния свят

За ролята на технологиите в съвременния свят има много какво да се каже. Те стават все по-важна част от нашето ежедневие.  "В момента технологиите се развиват като симбиоза между човека и иновацията , защото винаги целта е технологията да помага на човека да се справя по-добре, да работи по-комфортно, по-удобно, каза за "Нощен Хоризонт"..

публикувано на 26.09.24 в 15:11
 Владислав Николов

На 28 септември във Варна ще се проведе 11-то събитие за събиране на капачки

"Ние никога не сме си мислили, че ще превземем по такъм сърцат начин хората, идеята ни беше да направим нещо от себе си, което да бъде чисто, същевременно полезно, каза за БНР Владислав Николов, създателят на първата в България благотворителна кампания за събиране на капачки в помощ на недоносени бебета "Аз Вярвам и Помагам" .  Всичко започва през..

публикувано на 26.09.24 в 11:45

Студенти от Стопанския факултет на СУ, доброволци и общинари обновиха подлеза на спирка „жк. Изток“

Мръсен, тъмен и издраскан, сборно място на футболни агитки – така доскоро е изглеждал подлеза под бул. "Цариградско шосе" в близост до кръговото на четвърти километър. Случайни минувачи разказват, че подлезът от години е оставен без поддръжка. „Беше ужасно мръсен, всичко беше нарисувано“, каза случен минувач. „Не съм минавала много често..

публикувано на 25.09.24 в 12:02
Ели Маринова

Ели Маринова за суеверията български и мъченичеството на Йоан Кръстител

Искаме или не, есента ще напомня все повече за себе си и нощите ще стават студени . С идването на новия месец ще дойде и края на отпуските и ще трябва да се върнем отново в познатия ритъм. Есента е хубаво време, прибират се плодовете, прави се вино. Подготвя се къщата за по-хладните и къси дни. Това е времето на приказките, на митовете,..

публикувано на 25.09.24 в 11:00

Асаф Кенан е създал електронно приложение, което ограничава ползването на мобилни телефони

В Европа в много държави е забранено ползването на телефон в училище. В Израел възразяват срещу толкова категорична забрана. Преди войната дори имаше ученически демонстрации. На тях средношколците искаха изцяло смяна на концепцията за образование. Смятаха, че е отминало времето, когато учителят по хуманитарни науки да запознава възпитаниците..

публикувано на 22.09.24 в 10:33