Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Диагноза излекуван - социалната стигма върху преминалите през вируса

Снимка: БГНЕС

Как след преболедуване на Covid-19 става факт социалното отхвърляне? 

Оказва се, че коронавирусната инфекция е повод за дистанция не само преди да бъде преболедувана. Излекувани разказват за недоверието, с което ги приемат околните и не им позволяват да възстановят обичайното си общуване и ритъм на живот. 

В изолация остава колега, съсед, познат, дори и приятел, въпреки че вече не разпространява вируса и след карантината по медицински показатели е безопасен за общността. 

За обратния път след Covid-19 разказват от първо лице на Ирина Иванова и Тихомир Машов в предаването „Хоризонт до обед".

„Неприятно е. Чувстваш се малко като прокажен“, споделя Ирина. „Като чумав“, допълва Тихомир.

Тихомир Машов  Снимка: Ива Антонова

„Ти си подходил адски отговорно, спазил си всичко, което е било необходимо. След като е преминало това нещо, ти си напълно свободен и нормален човек“, разсъждава той. Това обаче не се получава. Семейството му преминава през вируса „доста леко“. Тестват се – той, съпругата му, детето. И се опитват да се върнат към стария си начин на живот. 

Ирина е имала средно тежки симптоми, но не е стигнала до болница. Седмица след изтичането на карантината все още усеща безсилие и лесна умора. Уморява обаче и „отношението на някои хора“.

Пораженията са в психиката на хората, твърди Ирина Иванова. „Пораженията са в отношенията между хората. Нещо сбъркахме“. 

Трудното започва с недоверието и със съмнението, с което те гледат след това, потвърждава Тихомир Машов, който долавя у колегите си страха, че още е болен.

„И този стрес – това не знам как ще може да се излекува. /…/ Така или иначе в България хората са стресирани от начина си на живот. Това още повече ги стресира. В същото време животът продължава. Ако се получи тази стигма, това недоверие, то работният процес, изобщо жизненият цикъл няма да продължи добре. Системата ще блокира във всяка една сфера“, казва Тихомир.

Снимка: личен архив на Ирина Иванова„Първата им инстинктивна реакция е да се дръпнат назад“, допълва Ирина, за която не е било лесно 14 дни да си затворен, без да виждаш никого. „И е много трудно да обясниш на хората, че ти вече не носиш зараза, не си опасен. /…/ Не че очаквам някой, като ме види, да ме прегръща, но уплахата в очите е малко обидна“. 

Ирина уверява, че „този вирус е преодолим“, той е изпитание по човечност и не бива да издигаме бариери. „Точно сега в момента, макар и да се изолираме, макар и да се дистанцираме, човешките бариери не трябва да ги има“.

Да гледаме на живота по-ведро, призовава и Тихомир, който по време на карантината е опитал младото си вино, а след нея е планирал да си подготви киселото зеле. 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЕВР приема окончателно решение за цените на тока за бита, парното и топлата вода

Комисията за енергийно и водно регулиране ще приеме днес окончателното си решение за цените на тока за бита, парното и топлата вода.  Очаква се минимално поскъпване с около процент и половина на електроенергията и поевтиняване с около 8 процента и половина на топлоенергията. Цените ще влязат в сила от утре и ще важат за следващия..

публикувано на 30.06.24 в 07:45

15-годишната Натали има нужда от финансова помощ, за да оздравее

Натали, диагностицирана с рядка форма на болестта на Хиршпрунг, се моли за своето спасение. Детето се нуждае от спешна операция в чужбина, за да има шанс да живее. Необходимата сума от 45 000 евро не може да се осигури от майка й, която е самотен родител и се грижи денонощно за дъщеря си. Болестта на Хиршпрунг е заболяване, при което липсват..

публикувано на 30.06.24 в 04:44

Стоилка Арсова: С електронни ваучери ще може да се плащат битови сметки, ако има договор с дружеството

Валидността на електронна карта за ваучери - bcard e-vouchers, бикарта, в повечето случаи е 5 години , а самите ваучери, които се зареждат всеки месец, са с едногодишна валидност. Бикартите предлагат на клиентите сайтове, където могат да проверят всеки ваучер с каква валидност е и винаги се ползват първо най-отдавна постъпилите суми...

публикувано на 28.06.24 в 10:17
Иглика Иванова

Иглика Иванова: Медийната грамотност е овластяване на аудиториите

Медийната грамотност е едно овластяване на аудиториите .  Това каза пред БНР Иглика Иванова, държавен експерт в Дирекция "Международно сътрудничество, европейски програми и регионални дейности" в Министерството на културата. "Медийната грамотност се разбира като един комплекс от умения, разбирания, знания, нагласи, а когато е развита - и..

публикувано на 24.06.24 в 15:03

Православната църква чества Петдесетница

Днес православната църква празнува един от големите си празници - Петдесетница. На петдесетия ден след Христовото Възкресение Светият Дух във вид на огнени езици слязъл върху светите апостоли и ги дарил с божествената си благодат. От древни времена празникът се приема за рожден ден на Църквата. Врачанският митрополит Григорий,..

публикувано на 23.06.24 в 08:06
Руски ракети биват изстреляни от Белгородска област в Русия по посока на украинската Харковска област, 18 май 2024 г.

Двама убити и най-малко 18 ранени при руски удар срещу Харков

Двама души са били убити, а най-малко 18 ранени при руски удар срещу втория по големина украински град Харков, съобщиха местните власти, цитирани от Франс прес.  Най-малко четири експлозии са отекнали в жилищни райони на Харков, съобщи кметът на града Ихор Терехов. Спасителни екипи работят на мястото на атаките. Това нападение се случва, след като..

публикувано на 22.06.24 в 18:04
Епископ Тихон

Епископ Тихон: Ще бъда много изненадан, ако няма изненади при избора на патриарх

Ще бъда много изненадан, ако няма изненади при избора на патриарх. Това каза в предаването "РадиоТочка" Тивериополският епископ Тихон и коментира, че са се навъдили много "синодални астролози", но, според него, не може да се прогнозира.  Светият синод избра тримата митрополити - кандидати за патриарх на Българската православна църква и..

публикувано на 21.06.24 в 18:23