Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

10 майки от Добрич бяха обучени да консултират родители на деца с увреждания

Проектът „Родители, експерти от опит“ дава подкрепа на семейства с деца с проблеми в развитието

Снимка: Фондация „Св.Николай Чудотворец“

Проект „Родители, експерти от опит“ реализира в Добрич Фондацията „Св. Николай Чудотворец“. Идеята на проекта е родители на деца с увреждания да минат през обучение от различни експерти, за да бъдат подготвени да бъдат полезни на други, които тепърва се сблъскват с някаква диагноза при децата си. Осъществяването на проекта е било планирано да се случи преди месеци, но пандемията е забавила реализацията му. Въпреки това чрез онлайн обучение в четири поредни съботи е проведено обучение на 10 майки от Добрич. В него участие като преподаватели вземат председателя на фондацията Мария Методиева, акушер-гинекологът д-р Хасан Ефраимов, педиатърът д-р Яница Радева и психологът Мария Няголова.

Една от мечтите на председателя на Фондацията „Николай Чудотворец“ Мария Методиева е в Добрич един ден да заработи услугата "Ранна интервенция". Проектът „Родители, експерти от опит“ Методиева осъществява отново с идеята хората да могат да получат необходимата подкрепа, за да забележат и реагират още при първите признаци за някакъв здравословен проблем у тяхното дете.

"Специалистите трябваше да обучат няколко родители за това как да систематизират знанията, които имат и как да ги приложат на практика, ако някой ги потърси за информация. Никой от нас не е лекар, не е целта да даваме медицински консултации, а по-скоро да можем да се ориентираме към какви специалисти можем да насочим родителите, които ни попитат нещо подобно за медицинска тема, ако ни попитат за специалисти, свързани с друг вид терапии като логопедия или физиотерапия, да бъдем добре информирани с какво можем да им помогнем".

Мария Методиева подготвя програмата за обучение, след което намира и консултантите, които да я осъществят. Сред тях е и педиатърът д-р Яница Радева, според която да участва в един подобен проект е било предизвикателство и възможност за нещо различно и много интересно.

"С удоволствие приех поканата, преди време съм участвала и в училище за родители, изобщо всичко свързано с децата, обучението на родителите ми е присърце. Педиатрията ми е специалност".

Психологът Мария Няголова споделя, че много отдавна с Мария Методиева са обсъждали темата за това как родители биха могли да бъдат от помощ на други семейства, които изпадат в подобна на тяхната ситуация. Заявила е готовността си да се включи в проекта още преди година.

"Наистина е от изключително важно значение още в самото начало, родителите, които се сблъскват с такъв проблем - увреждане на детето, да имат подкрепа от хора, които са минали по този път и които могат да ги насочат дори само информативно къде да отидат, с кого да се срещнат, защото понякога ранните действия могат да направят много".

Като пропуснато ценно време определя първата година и половина от живота на своето дете една от майките, включила се в обучението - Мирослава Димитрова. Оттам идва и желанието й да бъде от полза за онези родители, които тепърва ще тръгнат по нейните стъпки. Тя е майка на 13-годишни близнаци, един от които е с детска церебрална парализа.

"Ние като родители на деца с увреждания в повечето случаи си оставаме вкъщи, не работим. На всеки един от нас започва да му липсва социалния контакт и така покрай желанието ми да излизам все повече, да съм сред хората, се запознах с Мария Методиева и тя ми се обади, тя ме помоли да присъствам на едно такова обучение. Впоследствие се оказа, че е много полезно и за мен самата. Не смятам себе си за експерт, но през това, което съм минала мога да дам идеи на следващите как да се справят".

Основната цел на проекта „Родители, експерти от опит“ е да се подкрепят семействата, които забелязват проблем в развитието на своето дете, те да получат съветите и нужното внимание, за да им е по-лесно в лабиринта от диагнози и родителски страхове.

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли.  Заниманията са за деца от 6 до 12 години.  Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян.  "Залагаме както на традиционни..

публикувано на 20.07.25 в 07:10

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..

публикувано на 20.07.25 в 06:55
Асаф Ясур

Асаф Ясур не спира да печели медали за Израел на параолимпийски игри

Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..

публикувано на 20.07.25 в 05:52
Музеят, посветен на 15-и юли, който се намира в Истанбул.

9 години след опита за преврат в Турция енергията против пучистите е транформирана в подкрепа за държавата

С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..

обновено на 19.07.25 в 12:18
48-ия Международен семинар по българистика на Великотърновския университет

Какво кара чужденци с различни професии и съдби да учат български език?

Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..

публикувано на 19.07.25 в 07:25

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30