„Към днешна дата наблюдаваме огромно посещение на планините, което вероятно е нормално с оглед на това, че хората се затворени в домовете си“, коментира пред БНР Емил Нешев, директор на Планинската спасителна служба.
Какво трябва да знаем, ако тръгнем на индивидуален преход?
Планинската спасителна служба отправя препоръки на сайта си. Емил Нешев акцентира върху доброто планиране, което може да ни помогне да избегнем инциденти. По думите му, към планината следва да подхождаме с респект.
От значение са техническата трудност на маршрутите и метеорологичните условия в планината. Да не забравяме да съобразим по-късия ден през този сезон и да сме екипирани подходящо са други условия за безопасно пребиваване в зимната планина.
Емил Нешев определи интереса към безплатното приложение на ПСС като умерен и отбеляза, че е необходимо е то да се популяризира повече, за да могат бедстващите в планината по-лесно да подават координатите си в случай на нужда.
Почитателите на зимата в планината трябва да умеят да разпознават признаци за лавинна опасност, затова по време на тези лекции се акцентира върху метеорологичната обстановка, особеностите на снежната покривка, релефа на терена, защото за задвижването си лавините се нуждаят от наклон, обясни в предаването „Хоризонт до обед“ Момчил Панайотов, лектор по лавинна безопасност и председател на Българската асоциация по ски - свободен и екстремен стил.
Отивайки в планината с нагласата да прекарат добре, хората отслабват своята бдителност за опасности и пренебрегват очевидни признаци, изтъкна Панайотов.
„Не на последно място планината предлага много възможни обрати на събитията – тръгваш с една нагласа, изведнъж се оказва, че времето се променя рязко, нещо се променя в снега, което не е очаквано, и понякога, ако човек не успее да го забележи това навреме и не може да реагира адекватно в правилния момент, може да се стигне до инцидент. Независимо, че усещаш, че нещата са лоши и се опитваш да ги предотвратиш – ефектът на доминото.“
Още детайли за безопасността в зимната планина чуйте в звуковите файлове.Училището “Патиланско царство” в Мъртъл Бийч, щата Южна Каролина, тържествено отбелязва 24 май и краят на учебната година. Децата участваха в празничен концерт, куклен театър и имаха още много приятни преживявания заедно с родителите си. Беше отпразнуван празникът на буквите в неделното училище, създадено само преди 6 години, все още само..
Напредъкът на технологиите дава възможност за развитие на медицината, а оттам и огромна полза за хората. Всъщност става дума за човешки живот и това е безценният принос на съвременната техника и лекарски знания. Как ще се развива отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център на Русе разказва кореспондентката ни Ася Пенчева в..
Над 4 милиона българи ще могат да се тестват у дома за два вида онкологични заболявания през следващите шест години. Здравното министерство обяви, че подготвя модерен скрининг за рак на маточната шийка и на дебелото черво, а целта е максимален брой хора да се прегледат, без да чакат на опашка пред лекарски кабинет. Очаква се първите тестове да..
Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа. Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..
Бела Бенова е фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа. Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..
УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..
София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..
"Да празнуваш език, който е толкова невидим и крехък , е невероятно нещо." Това каза пред БНР писателят Георги Господинов. По думите му,..
Лявото вече няма представителство в парламента. Това заяви пред БНР Корнелия Нинова, лидер на "Непокорна България", бивш председател на БСП и добави,..
" Няма политическо решение за локалите, което да се приложи от днес за утре , защото каквото виждаш като дете вкъщи, това правиш и навън, каквото виждаш,..