Община Велико Търново учреди академичната награда „Трети март“ за най-изявения курсант, завършващ Националния военен университет „Васил Левски“, през 2008-а година. Тя се връчва на общоградско тържество на националния празник. До сега нейни носители са били пет жени и десет мъже курсанти. По предложение на Академичния съвет на военния университет и след решение на Великотърновския общински съвет тазгодишният, 16-и, носител на академичната награда, която е статуетка и парична премия от пет хиляди евро, е пехотинецът от Видин Красимир Мартинов Йорданов. Той е трето поколение офицер в семейството след дядо си и вуйчо си:
„Бях насочен от моя дядо, който също е бил възпитаник на Националния военен университет и по стечение на обстоятелствата имах късмета и възможността да бъда в „Организация и управление на военните формирования на тактическо ниво“, специализация „Мото-пехотни и танкови войски“. Като за начало ми даде основата и надявам се, че тя ще бъде достатъчна, вливайки се като офицер в редиците на българската армия, да мога да върша моите задължения“, каза Красимир Йорданов.
Пехотата е царицата на боя, подчерта той.
"Тя първа влиза в боя. Ако няма пехота - няма армия. Готов съм за бой“.
Хората, когато се подготвят за офицери, не се подготвят да бъдат професионалисти в гражданската или във военната си специалност, ние се учим на патриотизъм, въпреки че това не се учи, то ти е ДНК програмирано, патриотизмът се чувства изначално, споделя бъдещият пехотинец и отличник на Националния военен университет „Васил Левски“. Старшина Красимир Йорданов е преминал и обучения в чужбина по програмата „Еразъм +“:
„Имам три мобилности в чужбина - в Полша, в Унгария и в Словакия. Със сигурност искам да служа в България, защото България е моята страна, искам да служа на нея".
Българските офицери продължават да са хора на честта, както са били и преди 100 години, споделя курсантът Красимир Йорданов. Видинчанинът признава, че е изненадан от честта да е тазгодишният носител на академичната награда „3 март“ и получава премията от пет хиляди евро:
„Тази парична награда ще я използвам първо, за да мога да продължа своето образование. Със сигурност ще покача своята квалификация и най-вероятно магистър именно в Националния военен университет. И искам да подаря една скромна почивка на най-скъпите ми поддръжници в този живот - моят дядо и моята баба".
Според него пандемията се е отразила на подготовката на студентите.
"Определено е трудно, но благодарение на усилията на всички нас, моите колеги и преподаватели, всичко е осъществимо тук в НВУ. Трудностите, които срещнах са с практическите занятия. Изключително трудно е нещо подобно да бъде организирано".
Всеки ден да си доказваме, че можем повече, е веруюто на бъдещият офицер Красимир Йорданов.
Репортажа можете да чуете и в звуковия файл.Младеж от Ардино избра странен за връстниците му живот - между университета и ферма за крави . Вместо да се забавлява в големия град, той редовно се връща вкъщи, за да помага в семейното стопанство. Смята, че животновъдството в България има бъдеще, въпреки не доброто в момента състояние на отрасъла. Младежът мечтае, когато завърши..
Събирането на монети е страст. Правейки колекция, хората си купуват тази емоция. Думите са от едно интервю преди години на нашия специален гост в „Изотопия“. Той е посветил времето си и цялото си същество на нумизматиката - колекционирането на монети. На вашето внимание: Петър Неделев, председател на Нумизматично дружество "Филипопол“ ...
Скалните култови паметници на Добруджа оживяват в нова книга на проф. Георги Атанасов. Над 100 обекта разкриват духовния и историческия пейзаж на региона от античността до Средновековието. Авторът на книгата - проф. Георги Атанасов, е археолог и изследовател, проучващ от десетилетия култовите обекти по поречията на Суха река и Канагьол...
В дните, в които се поздравяваме с вяра във Възкресението, ще ви срещнем с хора, които с вяра и много работа се опитват да възкресят рухналите под напора на времето църковни сгради. Става дума за един фото - проект и десетки храмове в страната, за будни хора, хванали се за ръце. Нагледали сме се на православни храмове, изтърбушени и..
Дарителска кампания набира средства за изграждане на православен храм в плевенското село Тученица. Местните хора са пожелали новият храм да носи името на Света Параскева . Градежът вече е в ход, но са нужни още средства за завършването на храма. За каузата е организиран благотворителен концерт, каза Борислав Ботев, един от организаторите на..
Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското село Красен, сгушено в скалния венец на природния парк "Русенски Лом". Името на село Красен не е непознато за хората от цялата страна. Нека припомним, че то е "родното място" на пастет "Апетит",..
„През грапавините към звездите“ ще поеме група деца, които учат в столични училища. Български ученици с награда от конкурс за проектиране на космическа колония През юни те ще защитава своя проект за селскостопанска структура за отглеждане на растения в космоса - „Галантус“ пред Националното космическо общество в САЩ. Защото са..
Цялото интервю на Диана Янкулова с Георги Георгиев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Цялото интервю на Диана Янкулова с Тодор Тагарев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Не мисля, че новата формация на Корнелия Нинова има бъдеще. Това заяви пред БНР Румен Овчаров, бивш министър на енергетиката и бивш висш функционер в..