Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Очакваният рестарт на туризма се отлага

Снимка: futurefortourism.org

Желаният и очакван рестарт за туристическия сектор се отлага за неопределен период от време. Бизнесът за хотелиери, ресторантьори и туроператори е почти замрял, с обороти, които са близки до нула. Усилията на фирмите са насочени към това да останат на пазара и да запазят кадрите си, с които работят от години. Някои от инвеститорите в сектора обаче се насочват към други дейности, защото го оценяват като безперспективен в близко бъдеще.

Желание за работа в криза, усилия за обновяване на базите и надежда за бъдещето на сектора - така може да бъде описана ситуацията за собствениците в хотелиерството и ресторантьорството.

Бранимир Миланов – заместник-председател на Българската хотелиерски и ресторантьорска асоциация определя изминалата 2020 година като „доста сложна, доста трудна година“.

Силистар, септември 2020 г.  Снимка: БГНЕС

„Много пъти беше затварян нашият бизнес, много пъти беше отварян и това предизвика турбуленции в нашия бранш. Една голяма част от хотелите въобще не отвориха. Голяма част от тези, които бяха отворили, едва покриха разходите си. Друга част работеха на загуба. Малките хотелчета в малките населени места от Бургас на юг и от Варна на север се радваха на доста добра заетост, защото основните клиенти, които посетиха тези места, бяха българи“, отбеляза Миланов в предаването „Хоризонт до обед. 

Най-голямото предизвикателство според Атанас Димитров, също заместник-председател на БХРА, било да се запазят хората и експертизата, за да може при отваряне да се запази качеството. „Това бяха нашите искания към институциите и към държавата – ако трябва да жертваме бизнеса си и да понесем загуби, работниците да бъдат компенсирани“, изтъкна той.

Снимка: БТА

След тежкото за бизнеса лято дойде и зимният сезон, през който българските планински курорти останаха отворени. Между 30 и 40% от обектите обаче са останали затворени. „Страхът от заразяване е голям. Консумацията и потреблението е на санитарния минимум“, допълва картината Атанас Димитров.

„Много колеги се отказаха да упражняват тази професия, може би 30-тина процента. Сега, с продължаващата пандемия очакваме да ескалира нежеланието на инвеститорите да инвестират в рисков бизнес“, прогнозира Димитров, който сравнява  инвестициите в туризма в момента с хазарт. Част от собствениците са вложили своите резерви в освежаване и обновяване на обектите.

„Влагаш средства в предприятие, което не се знае дали ще има условия за развитие.“

Снимка: Ани Петрова

Най-големите разходи и на хотелиери, и на ресторантьори са насочени към изпълнение на здравните предписания и мерки. Във фирмите са наясно, че бизнесът им е пряко обвързан със здравето на клиентите и усещането им за сигурност в местата, които посещават.

За нас като индустрия на гостоприемството е много важно да осигурим комфорт и сигурност на посетителите си“, изтъкна Атанас Димитров.

За да отличи добрите примери и практики в туризма браншовата асоциация ще връчи своите годишни награди.

„На онези, които успяха все пак да се преборят, на онези, които успяха да направят невъзможното – награждаваме собственици и мениджъри, награждаваме хора, които се приспособиха и успяха да съхранят и бизнеса, да развият и иновативни продукти“, заяви Бранимир Миланов от БХРА.

Снимка: БТА

Надежда за бъдещето има и за момента тя се концентрира във ваксините.

„Ще им даде възможност за посещения, за движение през граници, за пътувания със самолети. Тогава би могло да има някакъв прозорец, на който да се надяваме, че ще се случат по-добри неща през лятото“, смята Миланов.

Атанас Димитров е на мнение, че имаме качествен продукт – уникална природа, но без държавна подкрепа в тази обстановка много малко предприятия биха могли да оцелеят.

Пледираме към общините за подпомагане на бизнеса в различните градове. Според възможностите на общините да бъдат опростени таксите смет, таксите сгради, тротоарни права, общински наети площи за времето, когато бизнесът не извършва дейност. Протягайки ръка към бизнеса и успявайки да го съхранят по места, той ще продължи да носи „златни яйца“ в бъдеще.“

Чуйте и звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20