Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Продавачки в Пазарджик зарадваха клиентите си с положителни послания

Снимката е илюстративна
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Десетки жители на Пазраджик публикуваха в социалните групи собственоръчно написани пожелания, които са получили по време на покупки в най-обикновен магазин. Кратките пожелания са персонални, писани на момента с най-обикновен химикал върху обикновена хартиена торбичка, а ефектът на малкия жест се оказа впечатляващ.

"На днешно време според мен на човек му трябва много малко, за да се зарадва, защото и с колежката си говорим, че е много хубаво хората да се усмихват, защото е толкова напрегнато всичко, еднообразно и монотонно", каза за БНР Кристина, която работи в един от магазините в централната част на града.

От няколко месеца тя и колежката ѝ Елеонора забелязват, че клиентите им пазаруват мълчаливо и рядко се усмихват. Дори установяват, че голяма част от тях избягват нормалното човешко общуване между непознати. Отдават го на Covid-ограниченията и икономическата нестабилност. Затова решават без да се натрапват според човека отсреща да му напишат послание с усмихнат емотикон, също нарисуван на ръка. Оказва се, че персоналните послания, написани върху книжния плик с покупките имат невероятен ефект.

"Като написах първото нещо, видях реакцията на клиентката отсреща и ми стана много приятно и с тази идея искаме да зарадваме хората, да им доставим удоволствие в този забързан ден и много се радваме, че така действаме на хората. Това ме прави щастлива".

По-уникален е последващия ефект. Оказа се, че хората не само връщат усмивката си, но пазят, снимат и публикуват посланията си в социалните мрежи. Така Фейсбук групите на Пазарджик за кратко се изпълниха с добри пожелания, а коментарите показват, че хората имат нужда от това някой да им напише лично - "Вие сте прекрасна, усмихнете се" или "Хубавото е във вас и около вас, вижте го", "Нека денят ви да е усмихнат и да срещате усмихнати хора".

Кристина и Елеонора вярват, че магията е в собственоръчно написаното пожелание с най-обикновен химикал. Раздаването на готови стикери няма да впечатли никого.

"По-добре на момента да го напишеш, защото клиента е приятно изненадан и според мен е по-добре по този начин. Идеята беше да направим хората по-усмихнати, по-щастливи, да си тръгнат от нашия магазин с усмивка на лице", допълни Кристина. 

Цялата тази съвсем обикновена история стана малък социален експеримент, който показа, че писането на ръка с един химикал върху обикновена хартия носи повече емоции от готовите Фейсбук пожелания, в които не само, че няма отношение, но и приличат на отмятане на задължение. Примерът на Кристина и Елеонора се оказа заразен.

"Дано да има все по-дружелюбни хора. Не всички хора могат да го правят това. Била съм и в други магазини, големи вериги магазини. Това не го правят за съжаление", каза Елеонора. 

Повече можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, културата и удоволствието за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16