Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мозъкът е кота нула - когато се грижим за него, се грижим и за всичко останало

Книгата на Санджай Гупта „Будният ум - как да развиваме ума си на всяка възраст“ оборва митове и дава съвети

Снимка: Pixabay

Книгата „Будният ум - как да развиваме ума си на всяка възраст“ на неврохирурга Санджай Гупта съветва как да се борим за мозъка всеки ден.

Факт е, че живеем доста по-дълго от предците ни, но това, което авторът съветва, е да живеем по-пълноценно през тези години, каза в предаването „Хоризонт до обед“ Вида Делчева от издателство „Обсидиан“, което представя заглавието на книжния пазар.

Има много грешни схващания за функционирането на мозъка, които са оборени от науката през последните десетилетия, посочи тя.

„Има много грешни схващания - като това, че се раждаме с всички нервни клетки в мозъка си и през целия ни живот те могат единствено да умират. Всъщност, съществува т.нар. неврогенеза – хората буквално във всякаква възраст могат да си създават нови нервни клетки и го правят. Съществува и невропластичността, доказана напълно при хората: възможността да променяме връзките в мозъка си, в положителен и в отрицателен план.“

Санджай Гупта твърди, че някои процеси са обратими, въпреки вредните за мозъка фактори, които му влияят.

„Той дава пет стълба на мозъчното здраве, пет неща, които всеки човек, когато прави, независимо от възрастта си, развива своя мозък, поддържа го буден и спомага за изграждане на нови мозъчни клетки. Това са движението, откриването на нови неща и развиването на нови умения – независимо дали говорим за нов език или ново хоби, дори за нещо супер дребно от типа да си мием зъбите с другата ръка в някакъв период. Почивката – не само за тялото, но и за ума, защото стресът уврежда способността ни да учим. Заниманията, които ни освобождават от този стрес и го понижават, помагат на функционирането на мозъка ни. Също така 8-часовият сън – нещо, което не е много популярно напоследък. Това е един от съветите му – когато човек ляга вечер, да няма около себе си никакво онлайн устройство. Това също стресира, то е по-неусетно, то е друг тип стрес“, разказа още Вида Делчева. 

„Казва: мозъкът е кота нула. Когато ние се грижим за мозъка си, всъщност се грижим за всички останали неща и ни показва как да го правим.“

В книгата има глава, посветена на митовете за мозъка. 

„Там се споменава поговорката „Една кръстословица на ден държи доктора далеч от мен“. Той казва – не, кръстословиците не са достатъчни, те са полезни, но за да поддържаме мозъка си, трябва да правим много други неща, да му даваме разнообразни задачи.“

Принципът на паметта е – използваш или губиш, затова трябва да упражняваме паметта си непрекъснато, твърди още д-р Санджай Гупта.

Една от посоките в книгата са и различните разстройства на паметта и когнитивните дисфункции, най-популярна сред които е болестта на Алцхаймер. Гупта оспорва тезата, че деменцията е неизбежна с възрастта. Според него въпреки генетичните фактори, най-важен остава начинът на живот. Той предлага 12-седмична програма, с която постепенно да пренастроим живота си така, че да се елиминират рисковете.

Има много начини да спрем да използваме мозъка си, пояснява още авторът.

„Да изпаднем в някаква дълбока депресия, да спрем да проявяваме усилие да се развиваме, да спрем да общуваме, да спрем да се движим, защото сме решили, че вече сме прекалено възрастни. Цялата тази инертност нарушава функционирането на мозъка и е врата за всякакви видове заболявания“, отбеляза Вида Делчева.

Относно подхранването на мозъка с правилните храни Гупта препоръчва да се консумират повече риба, ядки, семена, зехтин.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.

Доктор Санджай Гупта е неврохирург, главен медицински кореспондент на CNN и носител на многобройни награди за уникалните си репортажи от всички горещи точки по света, където има войни, природни бедствия и епидемии. Той е автор на бестселъри, по които са направени документални филми, преподавател и член на Националната академия по медицина на САЩ. 

Преводът на книгата на български език е на Надежда Розова.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Даниела Ненова

Даниела Ненова между театъра и любовта към птиците

"Живея извън града, извън Синсинати в гората, място, което рехабилитира хищни птици. Понякога хората се учудват как мога да съчетавам природа и гори, и планини с театър, защото едното изисква голям град, другото изисква спокойствие, но аз съм си намерила място, което съчетава и двете, каза за "Хоризонт" 33 годишната актриса Даниела Ненова гост в 51..

публикувано на 25.06.24 в 10:57

Сприхав и без гащи... Защо 90-годишният Доналд Дък остава попкултурна икона?

Това пък е пародия на "Лошото момче" на Били Айлиш в изпълнение на плюшен Доналд Дък със собствен канал в YouTube . Музикалните пародии с патока са плод и на изкуствен, и на естествен интелект, но не са новост. И в киното, и в игрите, и в комиксите Доналд има сатирични двойници, за част от които Disney се разправя в съда с..

публикувано на 24.06.24 в 22:12

Запазената марка на село Паскалевец е самодивската еньовска ракия

В село Паскалевец, община Павликени, са превърнали делниците в празници. Баби, снахи и внучки пазят и предават българските традиции и обичаи. Селото е създадено преди повече от 550 години и има интересна история. Било е околийски център, а негов мирови съдия е бил прословутият Марко Тотев. Хората в Паскалевец са дружелюбни и с чувство за..

публикувано на 23.06.24 в 06:35

От Враца до Севиля: Постелекторален изотопски преглед

Спецификите на политическите процеси у нас и цялостно в Европа не остават незабелязани от "Изотопия". Изборите за депутати в Европейския парламент няма да направят изключение. Затова решихме да ви поведем на една следизборна разходка, която да ни запознае с някои локални и континентални процеси.   Какво ви очаква: От Испания до Кипър, където ще си..

публикувано на 21.06.24 в 14:38

Следкарнавално: Габровци ще продават вече ненужни макети на политици

Карнавалът в Габрово отшумя, но неговите организатори не спират да се шегуват като обявяват, че ще разпродават кукли на политици - от тези, които видяхме точно преди месец във веселото шествие. Парламентарните избори минаха, някои политически лидери още осмислят резултатите от вота, други вече си подадоха оставките. Габровци обмислят..

публикувано на 21.06.24 в 06:50

Разорани и унищожени полски пътища в Златаришко. Земеделци се жалват, реакция няма

Неправомерно усвоени общински полски пътища в Златарица създават проблеми на земеделски стопани да обработват земите си и да приберат реколтата, създават се предпоставки за пожари и за конфликти между производителите . В Златарица кметът миналата година разрешава на брат си безплатно и безпроблемно да разоре и засее полските пътища. Братът..

публикувано на 20.06.24 в 08:59

В Павликенско: Села на драстичен воден режим, поредно лято на протести

Община Павликени е пред обявяване на частично бедствено положение заради безводието . Половината села са на воден режим . През лятото към тях ще се добавят и още селища. Основната причина е пресъхването на водоизточниците. Частично решение за пет от селата е да бъде пусната вода по каналите на "Напоителни системи" , която да вдигне нивото..

публикувано на 18.06.24 в 06:52