Факт е, че живеем доста по-дълго от предците ни, но това, което авторът съветва, е да живеем по-пълноценно през тези години, каза в предаването „Хоризонт до обед“ Вида Делчева от издателство „Обсидиан“, което представя заглавието на книжния пазар.
Има много грешни схващания за функционирането на мозъка, които са оборени от науката през последните десетилетия, посочи тя.
„Има много грешни схващания - като това, че се раждаме с всички нервни клетки в мозъка си и през целия ни живот те могат единствено да умират. Всъщност, съществува т.нар. неврогенеза – хората буквално във всякаква възраст могат да си създават нови нервни клетки и го правят. Съществува и невропластичността, доказана напълно при хората: възможността да променяме връзките в мозъка си, в положителен и в отрицателен план.“
Санджай Гупта твърди, че някои процеси са обратими, въпреки вредните за мозъка фактори, които му влияят.
„Той дава пет стълба на мозъчното здраве, пет неща, които всеки човек, когато прави, независимо от възрастта си, развива своя мозък, поддържа го буден и спомага за изграждане на нови мозъчни клетки. Това са движението, откриването на нови неща и развиването на нови умения – независимо дали говорим за нов език или ново хоби, дори за нещо супер дребно от типа да си мием зъбите с другата ръка в някакъв период. Почивката – не само за тялото, но и за ума, защото стресът уврежда способността ни да учим. Заниманията, които ни освобождават от този стрес и го понижават, помагат на функционирането на мозъка ни. Също така 8-часовият сън – нещо, което не е много популярно напоследък. Това е един от съветите му – когато човек ляга вечер, да няма около себе си никакво онлайн устройство. Това също стресира, то е по-неусетно, то е друг тип стрес“, разказа още Вида Делчева.
„Казва: мозъкът е кота нула. Когато ние се грижим за мозъка си, всъщност се грижим за всички останали неща и ни показва как да го правим.“
В книгата има глава, посветена на митовете за мозъка.
„Там се споменава поговорката „Една кръстословица на ден държи доктора далеч от мен“. Той казва – не, кръстословиците не са достатъчни, те са полезни, но за да поддържаме мозъка си, трябва да правим много други неща, да му даваме разнообразни задачи.“
Принципът на паметта е – използваш или губиш, затова трябва да упражняваме паметта си непрекъснато, твърди още д-р Санджай Гупта.
Една от посоките в книгата са и различните разстройства на паметта и когнитивните дисфункции, най-популярна сред които е болестта на Алцхаймер. Гупта оспорва тезата, че деменцията е неизбежна с възрастта. Според него въпреки генетичните фактори, най-важен остава начинът на живот. Той предлага 12-седмична програма, с която постепенно да пренастроим живота си така, че да се елиминират рисковете.
Има много начини да спрем да използваме мозъка си, пояснява още авторът.
„Да изпаднем в някаква дълбока депресия, да спрем да проявяваме усилие да се развиваме, да спрем да общуваме, да спрем да се движим, защото сме решили, че вече сме прекалено възрастни. Цялата тази инертност нарушава функционирането на мозъка и е врата за всякакви видове заболявания“, отбеляза Вида Делчева.
Относно подхранването на мозъка с правилните храни Гупта препоръчва да се консумират повече риба, ядки, семена, зехтин.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Доктор Санджай Гупта е неврохирург, главен медицински кореспондент на CNN и носител на многобройни награди за уникалните си репортажи от всички горещи точки по света, където има войни, природни бедствия и епидемии. Той е автор на бестселъри, по които са направени документални филми, преподавател и член на Националната академия по медицина на САЩ.
Преводът на книгата на български език е на Надежда Розова.
На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги. В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..
"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..
Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..
Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори. Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..
В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..
Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания. Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..
48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..
Голяма част от поддръжниците ни желаят реално нашето участие във властта и категорично заявяваме, че за това, което сме се споразумели, че всички..