Освен това зрителите могат да видят и видеоразказа от поредицата „ФотоФигури“, посветен на проф. Бояджиев: „Цочо Бояджиев. Миг от много времена“, на който автор е Еми Барух, журналист и преводач.
"Фотографията като убежище за мен означва бягство от тегобите на ежедневието. Като напусна пределите на София към трънския край, за да снимам там всеки четвъртък, изпитвам истинско облекчение...", каза пред БНР проф. Цочо Бояджиев.
"Идеята е да открием и предложим на хората необикновеното, необичайното, възхитителното във всекидневното и баналното, което всъщност крие в себе си неподозирани дълбини, които фотографията е способна да извади наяве...", каза още проф. Бояджиев.
"Видеоразказа от поредицата „ФотоФигури“, посветен на проф. Бояджиев: „Цочо Бояджиев. Миг от много времена", е свързан с чудото на фотографирането", посочи пред БНР Еми Барух.
"Снимката улавя един миг, но този миг е свързан с много времена, времето преди и след снимката...както и това, което пък зрителят си представя за снимката. В тази метафора на мига се съдържа и една от привлекателните страни на фотографията, чувствителността на окото, което успява да концентрира времето в едни кадър", посочи още в "Хоризонт до обед" Еми Барух. По думите и точно това показва и изложбата "Убежище".
"В един детайл виждаме цяла една картина...посетете тази изложба, за да усетите възторга от осмислянето и измислянето на живота", заяви още Барух.
"Убежище" е обяснение в любов към човека от страна на проф. Бояджиев, каза още Еми Барух.
Още по темата в звуковия файл.
Всички сме виждали икони, всички сме виждали стенописите в църквите. Но някога замисляли ли сте се какви хора правят всичко това. Какво е нужно, за да пресъздадеш библейските сцени, светци и светици, да разкриеш цял един свят от едни други времена дали на човечеството мъдрост, отчяние, разкаяние, мъст, гняв и смирение. Едно изкуство, което..
В 27-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикални желания на слушателите - Интервю на Димитър Сотиров с главния диригент на Операта в Лимож Павел Балев по повод новата, много успешна постановка на операта “Тоска“ от Пучини във френския..
В предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" отбелязваме 140-годишнината от рождението на Стефан Македонски - големия оперен и оперетен певец от първата половина на ХХ век, артист, режисьор и педагог, един от първостроителите на българската опера и радетел за превръщането на Българската оперна дружба (предшественик на Софийската народна опера) в..
Суджоу е град в Китай, недалеч от Шанхай, с близо 13 милиона жители. Градът е популярна туристическа атракция, известен с каменните си мостове, пагоди и красиви градини. Със сигурност в него има и богат културен живот, но за нас е особено интересно, че на 11 април Симфоничният оркестър на Суджоу изпълни в концерта си произведения от Рихард..
Тази година носител на наградата за диригентско майсторство "Проф. Венета Вичева" е Славил Димитров. Отличието му беше присъдено по време на 28-ите по ред Международни детско-юношески хорови празници "Добри Войников", които се проведоха от 3 до 6 април в Шумен. В журито бяха хоровите диригенти проф. д-р Теодора Павлович, д-р Ваня Монева, Ганчо..
Фестивалът в Добрич има дългогодишна традиция и носи името на основателя си - диригента и композитор Константин Илиев. Това издание ще бъде юбилейно и ще отбележи началото през 1975 г. На 22 април Седмицата на камерната музика ще бъде открита с концерт на домакините от Българския камерен оркестър - Добрич, ръководен от Арто Чифчиян. Диригентът..
Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито. Този път с интерпретациите си творците искат да..
Божият кръст беше издигнат вчера - на Велика събота, в разрушеното ромско гето в столичния квартал "Захарна фабрика". В началото на седмицата..
Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското..
Изкушенията на великденската трапеза са много и това крие риск от претоварване на храносмилателната система. Особено чувствителна към тежката и..