Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фондация "Биоразнообразие" получи втора награда за проекта "Солта на живота"

Дейностите по проекта са изпълнени в района на Атанасовското езеро

Атанасовското езеро
Снимка: Фондация „Биоразнообразие“

Фондация  "Биоразнообразие" получи втора награда за проекта "Солта на живота" в седмата сесия на Наградата за ландшафт на Съвета на Европа (2020-2021). Проектът "Солта на живота" е реализиран в НАТУРА 2000 зоната Атанасовско езеро, която е една от ключовите горещи точки на биоразнообразието в Черноморския биогеографски район.

Първа награда спечели "Биоразнообразие в града: Бергамо и долината Астино, Италия". Наградата има за цел да повиши осведомеността на гражданското общество за стойността на ландшафтите, за тяхната роля и промените в тях. Нейната цел е да признае практически инициативи в унисон с изпълнението на Конвенцията за ландшафта. Наградата се присъжда на всеки две години на заседание на заместник-министрите на околната среда на всяка страна членка на Конвенцията.  

"Наистина за нас от Фондация "Биоразнообразие" беше и изненада, и голяма чест да бъдем отличени, тъй като България до този  момент не се е включвала с номинации в наградите за ландшафт и сега ние сме може би първите участници, но със сигурност първите наградени. Това е една специална награда - събират се заместник-министрите на околната среда, които разглеждат постъпилите номинации и определят кой да получи наградите за ландшафт", каза за БНР Радостина Ценова от Фондация "Биоразнообразие".

Снимка: Фондация „Биоразнообразие“

По думите ѝ Атанасовското езеро е забележително с огромния брой птици, които се срещат там.

"В същото време това е една НАТУРА 2000 зона, която се развива много интересно, в която освен че има опазена природа се случва и един много сериозен бизнес какъвто е солодобива. Това е единственото място, където се добива морска сол чрез изпарение на морската вода. Бизнесът е в много добра симбиоза с опазената природа", допълни в предаването "По първи петли" Радостина Ценова.

По проекта "Солта на живота" е почистен 23 километровия канал, който обгражда езерото. Изграденият канал спира сладките води, които се събират от прилежащите земеделски земи, а също и отпадните води от канализацията и тези води отиват в морето, а не влизат в езерото.

"Бяха ремонтирани много от дигите и инфраструктурата в солниците, за да се подпомогне от една страна солодобива, но от друга страна нашите птици, които гнездят в езерото. Те използват тази солничарска инфраструктура", допълни в предаването "По първи петли" Ценова.

Атанасовското езеро            Снимка: Фондация „Биоразнообразие“

Според нея проектът има добра социално-икономическа полза. 

"Успяхме за няколко години да превърнем езерото в добре познато, обичано място, предпочитано за спорт, рекреация, известно с басейните с лечебна кал и луга. Мястото, където  всяка година през август се празнуваше Фестивала на солта, защото знаете, че Атанасовското езеро е забележителна територия, която има и имен ден, и рожден ден, и НАТУРА- зона, която всеки българин трябва да посети".

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
инж. Цветан Паров

Цветан Паров: Учените са по-спокойни за глобалното затопляне от политиците

Антарктика има механизми  да пази леда си от слънцето - това са установили български учени. Двугодишно изследване хвърля светлина по темата. Става дума за най-дългото в света температурно проучване на недрата на ледниците . Става въпрос за три ледника. Ледник Перуника е част от голямо ледено поле, което се нарича Балкан . За нас беше интересно..

публикувано на 01.07.25 в 10:31
Балин Балинов

Балин Балинов: За фотоволтаик на балкона трябва да съобразиш три закона!

Единствена алтернатива на "енергийния Джулай" - ежегодното повишаване на цените на тока, за много от гражданите остават  балконските фотоволтаици . Това мнение изрази пред БНР Балин Балинов от "Грийнпийс – България". По думите му, "за балконските фотоволтаици в момента трябва да се съобразиш с три закона !" Периодът на..

публикувано на 30.06.25 в 11:19

МОСВ бави решение за обявяването на нова защитена местност в ПП "Странджа"

Повече от година МОСВ забавя решение за обявяването на нова защитена местност в Природен парк "Странджа". Предложението е на ръководството на парка и е подкрепено с научна обосновка и експертни становища . Местността, която трябва да получи статут на защитена, се намира между селата Евренозово и Близнак . Там е открито находище на..

публикувано на 30.06.25 в 06:55
Снимката е илюстративна

Здравния туризъм - възможности и реалности в областта на балнеолечебните процедури

Община Минерални бани е известна с лечебните си минерални води и природни ресурси , които помагат на хората при различни здравословни проблеми и стимулират здравословния начин на живот.  Тук може да намерите помощ при болки в ставите, нервно напрежение и други хронични заболявания, а природата и чистият въздух правят престоя още по-полезен за..

публикувано на 24.06.25 в 12:05

Правозащитниците доволни от отпушването на казуса със "Струма" през Кресненското дефиле

Дългогодишният спор около изграждането на автомагистрала "Струма" през Кресненското дефиле е към своя край. Министерството на околната среда и водите обяви, че всички жалби, свързани с проекта, са оттеглени, а делата – прекратени , благодарение на постигнато споразумение между правителството и природозащитни организации. Предвижда се трайно..

публикувано на 12.06.25 в 07:00
Вера Стаевска

Без вятърни и соларни централи в горите! Петиция за законови промени набира сила

Да спрем сечта на гори заради вятърни и соларни централи – призовават от инициативата "Зелени закони". От организацията са започнали подписка – "Право на природа" , за законодателни промени в Закона за горите и Закона за ВЕИ и вече имат парламентарна подкрепа за внасяне на тези предложения. Целта е възобновяемата енергия да се развива,..

публикувано на 10.06.25 в 11:50

Борбата със замърсяването с пластмаса е фокусът на Световния ден на околната среда

Намиране на решение на замърсяването с пластмаса – това е призивът на днешния Световен ден на околната среда .  Кампанията тази година иска да окуражи както всеки отделен човек, така и организации, правителства и различни видове индустрии да възприемат устойчиви практики за системна промяна за по-здравословно бъдеще. Генералният секретар..

публикувано на 05.06.25 в 01:00