Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"България - дела и документи": Дейността на Васил Априлов за развитието на образованието

Снимка: БГНЕС

"Ако говорим за предпоставки за успешната реализация на различни проекти на Васил Априлов, то на първо място трябва да отбележим първоначалната духовна пробуда на българското население в резултат на популяризирането на идеите на Паисий Хилендарски, Софроний Врачански, първите успехи по линия на просветното дело на ниво килийни и елинобългарско училище.  Българите започват много активно да се включват в началото на 19 век в освободителните войни на съседните балкански народи.  През годините след Одринския мирен договор от 1829 година се създават реални предпоставки за един много видим стопански просперитет на българите, защото нашите предци заемат ключови позиции в имперската икономика. Те са основните търговски  посредници за осигуряване на най-важните продукти на големите градски центрове на Османската империя, за нуждите на османската армия", каза за БНР професор Пламен Митев от Историческия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски".
Васил Евстатиев Априлов (1789 - 1847) е български стопански и просветен деец, дарител, писател от времето на Българското възраждане.

Васил Априлов е роден на 21 юли 1789 г. в гр. Габрово. На единадесетгодишна възраст брат му, търговец, го отвежда в Москва (1800). Впоследствие Априлов завършва гимназия в Брашов и за кратко следва медицина във Виена (1807 - 1809).

Малко по-късно Васил Априлов и брат му Никифор се преместват от Москва в Одеса, която по това време се налага като главен център на западна Новорусия. Първоначално Васил Априлов работи при гръцкия търговец Теодориди, след което заедно с брат си открива фабрика за спиртни напитки. През 1821 година те изграждат фабрика за рафиниране на захар и голям магазин за хранителни и други потребителски стоки.
По думите на професор Митев развитието на просветното дело преминава през няколко етапа до средата на 19 век.

"Много дълго време повече от няколко столетия българското образование се изразява единствено и само в така наречените килийни училища, които се създават към църквите и по-изявените манастирски средища. От втората половина на 18 век отделните български младежи насочват своето внимание към гръцките светски училища, които започват да се разпространяват в пределите на Османската империя още от началото на 18 век и ние виждаме имената на десетки българи, които завършват гръцки училища в Солун, в Одрин, в Цариград, понякога и в Източното Средиземноморие", допълни за рубриката "България - дела и документи" на предаването "Рано в неделя" професор Пламен Митев.

За взаимните училища в пределите на Османската империя той допълни:

"Включително самата османска администрация осъзнава ползата от взаимни училища и през 20-те и 30-те години виждаме как се правят първите опити за откриване на турските взаимни училища".

В предаването "Рано в неделя" професор Митев подчерта: 

"Постепенно Васил Априлов осъзнава, че трябва да се заложи на българското образование, на светското образование. Много бързо той успява да спечели една друга влиятелна фамилия в Габрово - фамилията Мустакови, които имат силно присъствие в стопанския и в духовния живот на Габрово по това време. Обединявайки видни габровски родове Васил Априлов стига до идеята  да се организира финансирането за изграждане на ново българско светско взаимно училище. Влизат в контакт с тогавашния търновски митрополит Иларион Критянин, който през 1833 година дава своето съгласие да се открие такова светско българско училище".
Повече можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Ангел Петърчев е удостоен с престижната награда

Проф. Петърчев: Две вериги се активират при влюбване - за възнаграждение и за удоволствие

Любовта е чувство, вдъхновение, културен феномен. Но можем ли да я разгледаме и през призмата на науката – какво всъщност се случва в мозъка , какви процеси протичат в него, когато човек обича, когато изпитва привързаност, страст, привличане? Или иначе казано –  какво още не знаем за невробиологичните механизми на любовта ? " Любовта е едно от..

публикувано на 18.02.25 в 16:46

Калина Канева: Човек не трябва да се озлобява. Важното е да виждаш доброто

Калина Канева е българска учителка, журналистка , авторка на изследователски и публицистични книги и материали. Главната тема в нейното творчество са са руско-българските културни и исторически връзки. Работила е в издания като в. "Антени". Част от най-известните и трудове са "Симетрия на времето. Срещи и разговори с акад. Дмитрий Лихачов"..

публикувано на 16.02.25 в 05:34

Ангел Милчев е един от малкото останали тъкачи в Северозапада

В рубриката "Горещи сърца" ще влезем в тъкачен стан, за да се убедим колко важно е да не изпускаш нишката.  И това е валидно и за живота, и за тъканите. "Като се скъса основата и веднага се получава дупка. Така е и в живота." В нашия свят, залят от фабричен текстил, героят ни в "Горещи сърца" тъче на бабиния му стан.  Ангел Милчев е един от малкото..

обновено на 16.02.25 в 05:12
Александър Симеонов

Учителят музикант Александър Симеонов: Децата ме научиха на търпение, а те много ме обичат!

Александър Симеонов е от Плевен , занимава се с музика от дълги години и е вокалист на плевенската група "Страйкърс" . Другото признание за него идва от работата му като детски учител в Детска градина "Надежда" . Какво музикално предизвикателство е подготвил, как децата му влияят за творчески идеи и за още неща от живота: "От дълги години се..

публикувано на 09.02.25 в 06:00
Зорница Иларионова

Зорница Иларионова: Да носиш удоволствие на публиката - това е моето вдъхновение

Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..

публикувано на 03.02.25 в 10:48
Слава Рачева

Слава Рачева: Гледайте си децата, обичайте ги, обръщайте им повече внимание

Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...

публикувано на 02.02.25 в 07:08