След възстановяването на еврейската държава през 1948 г. било решено едно от направленията на селското стопанство да е отглеждането на финикови палми от най-висш сорт. За целта е трябвало да бъдат открити евреи с опит в това производство. Възложили задачата на Мосад. Сътрудници от селскостопанския шпионаж били изпратени в няколко арабски страни. Роденият в Украйна Яни Авидов, който бил научил добре арабски, бил изпратен в Иран. Представял се за италиански търговец. Убедил доста евреи от пустинните области, които имали финикови плантации да се изселят в Израел. Проблемът бил във фиданките. Научил, че разсадник на интересуващия го сорт има в Ирак, но от страната е забранено да се изнасят дървета. Успял да спазари 70 000 фиданки и с помощта на контрабандисти да ги пренасят в продължение на седмица с лодки през реката до Иран. Там наел италиански кораб. Щом преминали Суецкия канал, заедно с пътуващите градинари, превзели кораба и въпреки съпротивата на екипажа го насочили за Хайфа, където разтоварили фиданките. И пътниците слезли. Част от дърветата били изсъхнали, но останали. Поставили началото на съществуващи и до сега плантации в източен Израел. Пред научно-изследователския институт била поставена задачата за подобряване на този сорт.
Пред щанда на научния институт по земеделие в пустинята Арава се редяха много желаещи да сключат договори за новите, селекцтирани в Израел фурми. Директорът на института Аялон Гадиел разказа:
"Фурмите, които отглеждаме са големи и вкусни. Селектирани са в страната, но вече се отглеждат и на други места по света. Плодовете се продават почти двойно по-скъпо от обикновените, защото са почти двойно по-големи и тежки. Търсят се не само заради големината, а и заради останалите параметри, които липсват в други форми. За мнозина са само екзотични плодове, но въпреки че са доста сладки ( наричат ги природен шоколад), помагат за смъкване на кръвната захар и холестерола. Пазарите им са освен в Европа и Америка, в Индия и Китай".Вярно е, че почти криминално първите фиданки са пристигнали в съвременен Израел, но нашите вече са доста различни от тях. Разбира се, и ние го пазим от кражби. Когато са още ниски може да се краде, но те бързо избуяват и се берат с кран. А от птичките ги пазим със специална мрежа, с която закриваме гроздовете.
Палми, макар и от най-висш сорт, се отглеждат на много места по света. Израелският селскостопански институт „Вулкани“ е разработил програма за биологична защита. За това разказва Дана Баар.
"Може да сте виждали как красива, наглед здрава палма изведнъж рухва. Има бръмбар, който поразява палмите отвътре. Снася яйца и ларвите му лакомо унищожават сърцевината на дървото. В Израел може да се видят предаватели с големината на кибритена кутийка закрепени за всяко дърво, независимо дали палмата е в плантация или краси булеварди и площади. Те изпращат сигнал на компютър и конкретното дърво се подлага на биологическа защита, в зависимост на кой етап от развитието си е вредителя. Възрастните насекоми и техните яйца, третираме със специфична гъбичка, която ги унищожава. За ларвите, се използва микроскопични червейчета, които ги ядат".Репортажа можете да чуете и в звуковия файл
Доклад на сдружение "За Земята" анализира напредъка по Плана за възстановяване и устойчивост, свързан с екологичните политики и отчита една година без напредък. Ще си останем с най-зеления и неизпълнен план , заяви пред БНР авторът на доклада Петко Ковачев. Напредъкът е минимален . За цяла година България не успя да изпълни няколко..
и да ни го покаже. Голяма част от хората няма как да отидем там. Когато проблемът е толкова далеч от нас и не го виждаме, сме склонни да го подценяваме. Много ни трогна това, че той има желанието да отиде там дори с риск за живота си, за да го покаже на хората тук" , сподели Северина Митева за предстоящата експедиция в северозападната част..
Европейският съюз няма да обяви за незаконно разнообразието на семената, нито да направи разрешени само семена, използвани в промишленото селско стопанство. Това подчертават от Европейската комисия във връзка с появили се твърдения, че се готви регламент със забрана за събиране, използване, обмяна и продажба на семена. Онлайн петиция, която..
Неудовлетворение и незначителен напредък - така може да се обобщи резултатът от конференцията за климата на ООН COP29, която приключи миналата неделя и на която участваха близо 200 държави. Какво беше - и какво не беше - постигнато по време на продължилите две седмици преговори в Баку, Азербайджан? 60 000 участници, от които 1700..
Зрителите на "Аз, морето – Живот в мълчание" ще видят кадри, които иначе само водолазите могат да видят . Това каза пред БНР Кремена Ватева, координатор на кампанията "Живо Черно море" на "Грийнпийс"– България. Филмът насочва вниманието към уникалността на живота в Черно море. В него са включени невиждани досега кадри на живота в..
Сюжетът на сериала "Вина" показва и значението на местното вино като културно наследство. По инициатива на продуцента на филма Надежда Цветкова в центъра на Сандански беше организирана публична прожекция, която привлече много хора от различни краища на страната. А след успеха на сериала, чрез който видяхме живописната природа, традиционната..
В Кипър по европейски проект ще бъдат засадени 18 000 дървета, образуващи 30-километров жив плет, за борба с климатичните промени и риска от превръщането на земеделски райони в пустиня. С две големи акции днес се открива новият залесителен сезон на острова, който продължава до края на януари. Около 7000 устойчиви на суша дървета и храсти ще бъдат..
На коледен концерт в Стара Загора в събота, 21 декември, предстои да бъде официално обявено началото на кампанията "Крачка след крачка за Силвия"...
Георги от Силистра е дете на "Българската Коледа ", а любовта на семейството е тази, която му помага да се справя всеки ден с предизвикателствата на..
Вървим в процес на нормализация, системен консенсус. Идеята е системата да заработи . Това мнение изрази пред БНР политологът Атанас Радев, който..