"Все повече става ясно, че където не се познава историята, там поникват повествованията, свързани с факти, които не се основават на истина, т.нар. лъжливи факти. Когато човек не познава историята си, е уязвим за дезинформаторите, откъдето и да идват те", казва в интервю за БНР Велислав Радев.
Била ли е България неохотен и своенравен съюзник на нацистка Германия? В един от филмите си Радев прави опит да оспори тази теза.
"И сега, както и тогава, няма една България. Има много Българии, с различни разбирания и различни вярвания, с различни желания за това какво трябва да направи правителството на тази България. Задачата на историка е да примири тези много Българии в един общ наратив, в един общ текст, който да има еднаква обяснителна сила – и за тези, които са били категорично "против" присъединяване към Тристранния пакт, и за тези, които са били "за". Този наратив, който трябва да примири тези сблъскващи се възгледи, в България го няма все още", коментира за БНР историкът и бивш съветник на Министерския съвет по сигурността и миграцията Явор Сидеров.
Според Велислав Радев задачата на екипа е "надпартийна и безпристрастна" – да издирват "прашни архиви", които след това дигитализират или ги превръщат във филми, за да ги предадат на по-младите. По думите му "непознаването на историята носи страшни рискове".
"Свидетелите на историята трябва да бъдат заснети, докато са още сред нас", вярва Радев.
За Явор Сидеров и през 40-те години, както и сега, страната ни е била дълбоко разделено общество.
"Много бързо се забравя ентусиазма, с който са посрещали в рамките на 4 години представители на нацистка Германия и представителите на съветска Русия. Той е идентичен. Това, което отсъства и в единия, и в другия случай, е ясна и единна версия и разбиране за българския интерес и по какъв начин българският интерес се отнася към морала. Нещо, което стои пред нас като задача до ден днешен."
"Митовете могат да бъдат развенчани чрез образование и това е целта на тези филми. Дали могат да бъдат развенчани докрай – не съм сигурен, винаги ще има сегменти от населението, които ще вярват в тях. Въпросът е да се постигне максимална близост с истината, с историческите факти", изтъква Сидеров в предаването "Хоризонт до обед".
Филмите по проекта ще бъдат включени в електронни учебници и са с отворен достъп на сайта My Century.
Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Очакваме бойкотът утре отново да бъде подкрепен масово от хората и да не пазаруват от търговските вериги. С този бойкот ще подкрепим кварталните..