"Все повече става ясно, че където не се познава историята, там поникват повествованията, свързани с факти, които не се основават на истина, т.нар. лъжливи факти. Когато човек не познава историята си, е уязвим за дезинформаторите, откъдето и да идват те", казва в интервю за БНР Велислав Радев.
Била ли е България неохотен и своенравен съюзник на нацистка Германия? В един от филмите си Радев прави опит да оспори тази теза.
"И сега, както и тогава, няма една България. Има много Българии, с различни разбирания и различни вярвания, с различни желания за това какво трябва да направи правителството на тази България. Задачата на историка е да примири тези много Българии в един общ наратив, в един общ текст, който да има еднаква обяснителна сила – и за тези, които са били категорично "против" присъединяване към Тристранния пакт, и за тези, които са били "за". Този наратив, който трябва да примири тези сблъскващи се възгледи, в България го няма все още", коментира за БНР историкът и бивш съветник на Министерския съвет по сигурността и миграцията Явор Сидеров.
Според Велислав Радев задачата на екипа е "надпартийна и безпристрастна" – да издирват "прашни архиви", които след това дигитализират или ги превръщат във филми, за да ги предадат на по-младите. По думите му "непознаването на историята носи страшни рискове".
"Свидетелите на историята трябва да бъдат заснети, докато са още сред нас", вярва Радев.
За Явор Сидеров и през 40-те години, както и сега, страната ни е била дълбоко разделено общество.
"Много бързо се забравя ентусиазма, с който са посрещали в рамките на 4 години представители на нацистка Германия и представителите на съветска Русия. Той е идентичен. Това, което отсъства и в единия, и в другия случай, е ясна и единна версия и разбиране за българския интерес и по какъв начин българският интерес се отнася към морала. Нещо, което стои пред нас като задача до ден днешен."
"Митовете могат да бъдат развенчани чрез образование и това е целта на тези филми. Дали могат да бъдат развенчани докрай – не съм сигурен, винаги ще има сегменти от населението, които ще вярват в тях. Въпросът е да се постигне максимална близост с истината, с историческите факти", изтъква Сидеров в предаването "Хоризонт до обед".
Филмите по проекта ще бъдат включени в електронни учебници и са с отворен достъп на сайта My Century.
В момента има повече енергия за превръщането на лагера "Белене" в мемориал . "Белене" става все по-популярно място в последните години. Над 200 000 са посещенията в дигиталната платформа със свидетелства на оцелели, а когато общественият интерес е по-висок, институциите усещат друг тип обществен натиск . Това коментира пред БНР Луиза..
В свят, в който добрината понякога се крие зад високите огради на ежедневието, две деветгодишни близначки от Силистра напомнят, че човечността няма възраст. Историята на Радост и Марая Пееви е истински лъч светлина – и пример, че децата умеят не само да мечтаят, но и да действат. В следващия репортаж ще ви срещнем с тяхната малка, но..
Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" . "Имаме много такива случаи на усещане на окултната музика на Учителя като нещо изключително още първия път, когато я чуят. ", казва цигуларката Божанка Ганева, второ поколение последовател на Учението на Бялото братство ,..
Ще ви разкажем една лична история, в която има голяма емоционална болка и много сила, вяра и упоритост , за да продължи радостта от живота, да се укрепи волята и да се върне енергията. Всеки един от нас преминава през периоди на големи изпитания в живота. За всеки това е различно време, а трудностите са от различен характер. Разбира се,..
Влиянието на Елвис Пресли е неизмеримо. Кралят на рокендрола е една от най-значимите не само музикални, но и културни икони на ХХ в. Всичко в неговата личност е култово. Толкова култово, че запалва мощната искра на обожанието в сърцето на един младеж от албанския крайбрежен град Саранда. Името му е Орести. Любовта му към Елвис Пресли продължава..
Глътка лимонада, усмивка и кауза, която стопля душата. Така може да се опише инициативата "Лимонада с кауза", зад която стоят не бизнесмени, а деца с големи сърца. На малка пъстра сергия, разположена на уличка в столичния квартал "Витоша", трима малки ентусиасти – Ерика, Гого и Александрина – продават домашно приготвена лимонада и ръчно..
Десислава Костадинова и Зара Маринова през новата учебна година ще бъдат в пети клас. Те живеят в район "Аспарухово". По инициатива на Десислава бе създадена благотворителна кампания за събиране на средства за нейната съученичка Димана, която трябваше да бъде изследвана за предишното си заболяване в Турция. Десислава изработва гривнички..
Летата стават по-горещи, но дали са по-дълги, е спорно. Ако сравняваме сега летата с тези отпреди 30 години, сега температурите са с 2 градуса..
В България твърде често и по твърде много въпроси се въртим в кръг твърде много години. В съвременния стандарт за акушерска грижа е заложено тя да е..
По 5000 евро е помощта за българите, които се завърнат от чужбина да живеят в България. Това само един от стимулите на програмата "Избирам България"..