Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Търновци, прославили България“ - книга за 50 забележителни личности

Иван Панайотов
Снимка: Здравка Маслянкова

50 забележителни личности – родени, или неразривно свързани с Велико Търново, увековечи в книга Иван Панайотов. Историк по образование и бивш заместник-кмет на Велико Търново, Джовани, както го познават великотърновци, е посветил близо 30 години на изследователския труд по събиране и издирване на данни за хора, прославили старата ни столица и България по света, сред тях са и незаслужено забравени личности.

Иван Панайотов е живата памет на Велико Търново, кореняк търновец с разностранни интереси, бивш спортист, историк и управленец на старата ни столица. В книгата му „Търновци, прославили България“ са включени 50 истории за художници, скулптори и визуални артисти, поети и писатели, музиканти, певци, диригенти, педагози и композитори, спортисти, актьори, дипломати, общественици, икономисти и учени, родени във Велико Търново от Освобождението да наши дни.

Една от любопитните и малко познати личности, прославили Велико Търново и България по света, е оперната певица и артистка Тодорка Бонева – Дорита, творила в Унгария. За интересния и бурен живот на търновката Иван Панайотов разказва:  

„Завършила е консерватория, станала е оперна певица, киноактриса. Снима българо-унгарския филм „Унгарска рапсодия“ в Търново през 1943 година. Пяла е във всички големи театри на Европа и след Втората световна война, явно неудобна за тогавашната унгарска власт, емигрира в Аржентина и там пее в оперите и някъде през 60-е години се връща в Европа и почива в Австрия. Съдбата на такива хора е много интересна. При проучването срещнах много трудности, тъй като целият им род е в чужбина. Техните роднини трудно се откриват. Някои доже на дават сведения. Аз разчитах на случайността и тя ми е помогнала“.
 
И докато великотърновските творци като Емилиян Станев, Антон Дончев, Радко Радков, спортисти като Трифон Иванов, Красимир Балъков, Весела Лечева и Калоян Махлянов-Котоошу са широко познати, то много от историите будят любопитство, като тази за художника Христо Иванов, роден в края на 19-и век във Велико Търново. Красивият творец емигрира в Париж, а една случайност го свърза с керамиката, където той прави откритие, разказва Иван Панайотов:   
 
„Имал късмет, оженил се за богата еврейка, чийто баща е „кралят“ на кристала във Франция. Като авантюристична натура, един ден, разхождайки се по бреговете на Сена, попада на една книга за керамиката. Заинтригува се и се замисля как да се занимава с керамика. Напуска жена си и заминава за град Лабор, на 160 километра от Париж, грънчарски център. Чиракува при местните майстори, усвоява занаята. Взема със себе си своята приятелка, която е работила в ЮНЕСКО. Прави открития в керамиката. Открива един цвят – бича кръв, много наситен червен цвят. До тогава глината се е очиствала от примесите и тогава се прави керамиката, неговото предимство, че е правил керамика с примесите. Става световно известен и му казват българският Пикасо в керамиката“.   
 
В книгата на Иван Панайотов впечатление прави, че след заглавието в очерците има и допълнение – квалификация като „първи”, „основател”, „създател” „най-обичан”, „класик”, „номер едно”. Всички тези хора са част от пъзела на близката ни история и пример за вдъхновение.  

Интересна е житейската история и на дипломата-художник Светлозар Раев, син на търновски кмет от 20-е години на миналия век и управител на Скопска област. Политически репресиран, той емигрира в Австрия, Франция и Германия:

„Попада в обкръжението на един голям немски архитект, завършва архитектура, завършва още няколко висши образования. Когато през 1989 година СДС идва на власт, той осигурява връзката на СДС с немските компании и съдейства за идването на папа Йоан Павел Втори в България. Веднага го правят посланик в Съвета на Европа и посланик към Светия престол във Ватикана. Доста време изкарва там, прокарва един закон в Съвета на Европа. Но има нещастието, когато Надежда Михайлова става министър на външните работи, да го махнат. След няколко месеца той умира и е погребан в Търново“.  

Очерците в книгата на Иван Панайотов „Търновци, прославили България“ са за легенди, много необходими днес на обществото ни. Личности, които имат значение за уплътняване на културологичния профил на историческата и духовна столица на България, а сборникът е книга, която обогатява културния профил на страната ни, четем в предговора на книгата, чиято премиера пред читателите се очаква до края на годината.   

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Ива Гигова

Ива Гигова: Тенисът е присъствал непрестанно в живота ми

Ива Гигова от почти 20 години е треньор по тенис , като е преподавала на деца и възрастни, а в момента и на студентите от Университета за национално и световно стопанство .  Ива тренира тенис от съвсем малка. Няма спомен в живота й да не е присъствал спорта. Участвала е на тенис турнири за първи път на 10-годишна възраст София , а след това идва..

публикувано на 29.11.24 в 12:24

Проект за емоционална интелигентност: Осмокласници разпознават основно страх и гняв

Ротари клуб - Силистра в екип с психолози реализира сред осмокласници от всички училища в града проекта "Опознай емоциите си". Те успяват да разшифроват нивото на емоционалното здраве сред подрастващите и основните им изводи са, че липсват силни емоционални връзки и диалог с родителите .  Според психолозите освен с децата, трябва да се..

публикувано на 28.11.24 в 14:40
проф. Бетани Хюз

Проф. Бетани Хюз: България е много специално място

В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..

публикувано на 28.11.24 в 11:35

Набират средства за 2 асансьора за достъп на хора с двигателни нарушения до водна среда

На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..

публикувано на 27.11.24 в 11:24
Проф. д-р Людмил Вагалински

Проф. д-р Людмил Вагалински за Хераклея Синтика

Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..

публикувано на 26.11.24 в 16:51

Разплетоха загадката чия е една от статуите, открити в Хераклея Синтика

Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва?  Четири месеца след  разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..

публикувано на 26.11.24 в 09:15

Сатиричният театър дигитализира фотоархива си, за да опази спомена за поколения творци

От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..

публикувано на 24.11.24 в 14:58