Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бракониери убиха Андалусия - застрашев вид черен лешояд

Природозащитници насотяват да се създаде специализирано полицейско звено за разследване на престъпления срещу природата.

Черен лешояд в полет, снимка: Природен парк "Врачански Балкан"
Снимка: Дирекция ПП Врачански Балкан

Бракониери убиха Андалусия - застрашен вид в България - черен лешояд, освободен през ноември в природата по програмата за възстановяване на вида в Източните Родопи. От Българското дружество за защита на птиците настояват институциите да положат усилия за разкриване на подобни престъпления, както и да се засили контролът за предотвратяване на бракониерството.

"Птицата е черен лешояд от програмата ни за възстановяване на вида в Родопите. Опитваме се да създадем първата колония на наша територия", каза за БНР Стойчо Стойчев – Директор "Природозащита" в неправителствената организация БДЗП.

Той заяви, че 14 птици са пуснати в природата, които са отглеждани от природозащитници -  5 в района между Маджарово и Ивайловград.

"Една от птиците се установи на територията на Община Храманли. Нощува в един район, но в един момент предавателят започна да излъчва странни сигнали и стана ясно, че нещо се случва. На следващия ден нашия екип посети мястото и откри само кръв, малко пера, гума от автомобил. Сигнализирахме, че среднощни бракониера са открили птицата и са я застреляли,  след това са се опитали да заличат всички доказателства, включително предавателя".

По думите му това е хулиганска проява:

"Имаше царски орел, прострелян тази година, египетския лешояд Бояна в района на Джебел. Преди това друг египетски лешояд".

Ако бъдат установени, извършителите на престъплението могат да получат наказание лишаване от свобода от 3 до 5 години.

"Много се надяваме да бъде създадено и да функционира специализирано полицейско звено за разследване на престъпления срещу природата. Имаме съгласие от страна на Министерството на вътрешните работи, тече съгласуване с другите министерства и ако има такова звено на национално ниво от хора, които са специализирани да разследват ще има превантивен ефект".Повече можете да чуете в звуковия файл. 
По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

18 хиляди дървета ще бъдат засадени в Кипър за борба с климатичните промени

В Кипър по европейски проект ще бъдат засадени 18 000 дървета, образуващи 30-километров жив плет, за борба с климатичните промени и риска от превръщането на земеделски райони в пустиня. С две големи акции днес се открива новият залесителен сезон на острова, който продължава до края на януари.  Около 7000 устойчиви на суша дървета и храсти ще бъдат..

публикувано на 24.11.24 в 03:26
29-ата климатична конференция в Баку, Азербайджан

Нова сделка за климата бе постигната в Баку след извънредни преговори

Ново финансово споразумение за подпомагане на най-уязвимите държави беше постигнато на 29-ата климатична конференция на ООН в Баку, предадоха световните агенции. Целта е то да помогне на най-засегнатите правителства да се справят с последствията от глобалното затопляне, но сумата, която те ще получават всяка година, вече беше разкритикувана като..

публикувано на 24.11.24 в 02:18
Проект

Благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите"

Младежи от няколко училища в Смолянско създават благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите" по Програма "Еразъм+". Той е насочен към възможностите за младежко участие в разработване на политики за подрастващите от общините Смолян, Девин и Рудозем.  Проектът предвижда семинари за обучение на младежи във всяка от трите..

публикувано на 23.11.24 в 09:30

Как се борят с мръсния въздух в Лондон

Лондон е сред първите градове, които се индустриализират. За 100 години британската столица се превръща в един от най-големите градове в света. Интензивната индустриализация в комбинация с увеличаващия се брой на домакинствата, които се отопляват с изгаряне на дървесина, довеждат до силно замърсяване на атмосферния въздух. През 1952 г., заради..

публикувано на 22.11.24 в 06:51
Евгения Ташева

Евгения Ташева: Сякаш има паралелни реалности при управлението на отпадъците

" Много са поводите за притеснение , когато човек погледне към това как се управляват отпадъците в България. Сякаш има паралелна реалност ". Това каза пред БНР Евгения Ташева от екип "Нулеви отпадъци" в Екологичното сдружение "За Земята", която представи изводите от доклад, разкриващ слабостите и нуждата от реформа на управлението на битовите..

публикувано на 21.11.24 в 18:16
Натали Петрова-директор на фестивала

В Банско започва най-мащабният филмов фестивал за екстремни спортове, планини и приключения

Най-мащабният филмов фестивал за екстремни спортове, планини и приключения в България предлага на публиката неповторим формат с усещане за истинска фестивална атмосфера в подножието на любимата ни Пирин планина – 5 дни, 75 филмови премиери от 39 държави, 16 презентации, срещи и дискусии с най-големите легенди със световни имена от света на планинарската..

публикувано на 17.11.24 в 05:30

Финансите ще са ключовата тема на 29-ата климатична конференция

29-ата световна конференция за климатичните промени започва днес в азербайджанската столица Баку. На форума се очакват около 100 световни лидери, а ключова тема ще бъдат финансите, свързани с климатичните промени и последствия. Около 50 хиляди правителствени представители, инвеститори и активисти ще се съберат на събитието, което вече е..

публикувано на 11.11.24 в 00:05