Мащабното изследване на Крамер излиза първо на български език, а в края на 2024 г. се очаква и тритомно издание на тази тема.
Проф. Крамер е експерт по проблемите на Студената война и Източния блок, преподава международни отношения в Харвард. Старши сътрудник е на Центъра за руски и евроазиатски изследвания към университета.
Това е книга, резултат от близо 40 години изследвания на автора, поясни пред БНР проф. Йордан Баев, специалист по съвременна дипломатическа, военна и разузнавателна история.
Още от средата на 80-те години Марк Крамер пише за съветските интервенции в Източния блок. Той е сред първите изследователи, които имат възможност да работят с архивите на Кремъл от времето на Перестройката и годините на Елцин след това, посочи проф. Баев.
"За първи път на български читатели ще могат да видят автентични документални свидетелства за политиката на Кремъл, най-строго пазени тайни."
"СССР всъщност е субектът. Източна Европа е обектът. Ще видим как се гради политиката и какви са тайните намерения на Кремъл относно запазване на своята сфера на влияние в Източна Европа", разказа Йордан Баев в предаването "Хоризонт до обед".
Последните 300-400 страници от книгата се фокусират върху разлома на Източния блок при Михаил Горбачов.
В контекста на руската политика в бившето постсъветско пространство "някакви паралели от края на Студената война и това, което се случва днес, могат да бъдат направени", смята проф. Йордан Баев. По думите му "съвременната история ни дава много податки за това, което се случва днес".
Запитан за съветския или руски модел на империализъм, проф. Йордан Баев коментира:
"Това е наследството на Руската империя. Книгата започва със Сталин и Източна Европа от годините на Втората световна война. Тези цели на империята още от времето на Петър Велики и Екатерина Велика, и Сталин се опитва да постигне, включително с онзи опит свои бази да създаде на Босфора. Това е едното обяснение. Другото обяснение е идеологическо. Всички знаем, че Студената война е преди всичко идеологически сблъсък на две социални системи."
Повече по темата чуйте в звуковия файл.„Човекът, който промени моя живот“. Под това мото бижутери от цялата страна подготвят изложба в Пловдив, посветена на техния учител в занаята Владимир Буров. Майсторът бижутер също ще представи свои собствени уникати, щастлив, че е отворил за много свои възпитаници вратите към този красив свят. Изложбата ще бъде открита на 8 май в..
На трети май се навършиха 20 години от гибелта на двама български рейнджъри по време на мисия в Ирак – Преслав Стоянов от Силистра и Валентин Донев от село Любимец. Джипът, с който българските войници са се придвижвали се преобръща по време на пустинна буря. На гроба на редник Преслав Стоянов в Силистра отново се събраха бойните му..
Златина Русева е артистичен директор на Международния филмов фестивал "Милениум" , който е създаден през 2009 г. и ежегодно се провежда в Брюксел. Посветен е на основните цели на ООН за хилядолетието - премахване на бедността, насърчаване на социалните промени и гарантиране на устойчиво спрямо околната среда развитие навсякъде по света...
Старите професии, които са на изчезване, и новите, които ще заменят човешките ръце с роботи, коментираха пред БНР двама обущари от Благоевград, чийто трудов стаж е колкото един човешки живот. Данка Попева е на 86 години, а 69 от тях са минали в ремонт на обувки. Колегата ѝ Сотир Николов е на 80, но трудовият му стаж е 83 години , колкото и..
Галин Томов е единственият майстор тъкач в района на Априлци. Той тъче икони, а с една от тях - на Богородица, която вижда насън, кандидатства за вписване в книгата с рекорди "Гинес" . Иконата е с размери 2,20 на 1,5 метра, изтъкана е в 19 различни цвята на 186-годишен стан . "Това е нещо уникално в България и в света. Подал съм..
Галина Мирчева е овцевъд и управител на сдружение "Плевенско мляко". Тя притежава една от най-модерните овцеферми в региона, отглежда над 800 животни в плевенското село Петърница. Предстои Галина Мирчева да представи първата си книга – "Милно ми е", която е посветила на българските овцевъди. Събитието ще се състои в Художествена галерия "Илия..
Най-старият възстановен за движение парен локомотив от музейния парк на държавните железници 26.26 направи два курса от София до Банкя и обратно на Лазаровден. Локомотивът е произведен през 1908 година. За пътниците имаше изненади, свързани с традициите на Лазаровден, Цветница и Възкресение Христово. Децата получиха образователни подаръци с..
Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти..
Около 170 хиляди българи са носители на генна мутация за таласемия – рядко наследствено заболяване на кръвта. Смята се, че честотата на носителство у..
" Под въздействието на силно вълнение групата от хора може да бъде неконтролируема . Трябва да си даваме сметка, че в подобен момент може да има..