Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Инициативата "Емоциоландия" е фокусирана върху подрастващи от детските градини. Поради големия интерес се очакват и нови дати

Седмица на емоциите учи врачанските малчугани на емоционална интелигентност

Хубаво е, когато положим основите в ранна възраст, след това имаме възрастни в добро психично здраве, отбелязва детски психолог

Снимка: Ива Антонова

Регионалната библиотека "Христо Ботев" във Враца обяви Седмица на емоциите. Във фокуса на инициативата, наречена "Емоциоландия", са най-малките посетители на библиотеката. Под формата на забавни игри деца от втора до четвърта група научават и разпознават базови емоции като радост, тъга, страх и гняв. Целта на инициативата е да се подкрепи развитието на емоционалната интелигентност още от ранна възраст.

"Инициативата сме я разработили заедно с библиотечните специалисти под формата на игра. Тя е насочена към възпитаниците на детските градини от втора, трета и четвърта възрастова група", пояснява детският психолог Надежда Евгениева. 

Надежда Евгениева

Всеки делничен ден до края на седмицата тя е на място в детския отдел на регионалната библиотека във Враца за съвместната им инициатива, която има за цел да насърчи развитието на емоционалната интелигентност при децата

"Под формата на игра да запознаем децата с базовите емоции – те да ги назовават, да ги разпознават. По този начин да спомогнем за развитието на техните социални и емоционални умения. Хубаво е, когато положим основите в ранна възраст. След това има възможност да надграждаме и да имаме нормално функциониращи възрастни, с добро психично здраве."

"Това са базовите емоции. Направили сме ги в кръг, като колело на емоциите. Децата имат възможност да си изберат емотиконче с лицевото изражение на всяка от тези емоции и да го залепят на това, което е изброено на колелото", разказва още Евгениева.

"Другата игра, която сме планирали, включва лего конструктор с емоциите. Чрез конструктора децата също много добре възприемат нови знания", допълва детският психолог.

Интересът към инициативата е голям. Затова се планират и нови дати, така че всички желаещи да се запишат, да могат да го направят.

На входа на библиотеката срещаме първите, успели да бъдат част от "Емоциоландия".

"Ние сме от детска градина "Слънце", група "Звездичка". Нашите деца днес се започнаха с емоциите, заредиха се положително и бяха доста изненадани."

Снимки: Ива Антонова

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, културата и удоволствието за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38