Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Първи случай в България на две орлета в гнездо на малък креслив орел

Снимка: Михаил Илиев, БДЗП

Екип на Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) регистрира за първи път в България случай на две орлета в гнездо на малък креслив орел. Успешното отглеждане на две малки е изключително трудно, като това се случва в едва около 3 процента от гнездата. Двете птици са забелязани по време на изпълнението на LIFE проект "Земите и горите на орела". Гнездото се намира в защитената зона по Натура 2000 "Батова" в Североизточна България. В момента птиците са на около един месец, а очакванията са в началото на август да са готови за първия си самостоятелен полет. 

Проектът LIFE "Земите и горите на орела" Българското дружество за защита на птиците изпълнява в партньорство с Изпълнителната агенция по горите и Югоизточното и Североизточното държавни предприятия. Данните до този момент показват, че на територията на България има около 800 двойки на малкия креслив орел. В страната ни проучванията за този вид птици засега са оскъдни. Въпреки това е известен фактът, че обикновено, дори и да се излюпят две малки, оцелява само едното, затова и гнездото, открито в защитена местност "Батова" с две малки птици е изключително ценно, сподели Михаил Илиев от Дружеството за защита на птиците.


Това гнездо той открива през 2021 година и оттогава го наблюдава. Предишните два сезона двойката е имала само по едно малко. Интересно е, че в близост само на 700 метра има и друга двойка.

Състоянието на двете кресливи орлета е добро, надеждите са те да оцелеят до момента, в който ще могат да излетят от гнездото. Законите на природата, разбира се, важат и при тези птици и много често едното малко, дори и да има достатъчно храна, бива системно нападано и тормозено от другото орле и в крайна сметка не оцелява, допълни Михаил Илиев.

Според настоящите размери на двете птици и тяхното оперение, очакванията са до 10 август те да излетят от гнездото.


Храна в тяхното местообитание със сигурност не липсва, тъй като полетата на Златна Добруджа са пълни с дребни гризачи, които са предпочитаното меню за малкия креслив орел. Остава надеждата двете малки да доживеят в относителен мир и разбирателство до момента, в който ще полетят.

Репортаж на Мая Щърбанова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.


Снимки: Михаил Илиев, БДЗП



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

18 хиляди дървета ще бъдат засадени в Кипър за борба с климатичните промени

В Кипър по европейски проект ще бъдат засадени 18 000 дървета, образуващи 30-километров жив плет, за борба с климатичните промени и риска от превръщането на земеделски райони в пустиня. С две големи акции днес се открива новият залесителен сезон на острова, който продължава до края на януари.  Около 7000 устойчиви на суша дървета и храсти ще бъдат..

публикувано на 24.11.24 в 03:26
29-ата климатична конференция в Баку, Азербайджан

Нова сделка за климата бе постигната в Баку след извънредни преговори

Ново финансово споразумение за подпомагане на най-уязвимите държави беше постигнато на 29-ата климатична конференция на ООН в Баку, предадоха световните агенции. Целта е то да помогне на най-засегнатите правителства да се справят с последствията от глобалното затопляне, но сумата, която те ще получават всяка година, вече беше разкритикувана като..

публикувано на 24.11.24 в 02:18
Проект

Благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите"

Младежи от няколко училища в Смолянско създават благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите" по Програма "Еразъм+". Той е насочен към възможностите за младежко участие в разработване на политики за подрастващите от общините Смолян, Девин и Рудозем.  Проектът предвижда семинари за обучение на младежи във всяка от трите..

публикувано на 23.11.24 в 09:30

Как се борят с мръсния въздух в Лондон

Лондон е сред първите градове, които се индустриализират. За 100 години британската столица се превръща в един от най-големите градове в света. Интензивната индустриализация в комбинация с увеличаващия се брой на домакинствата, които се отопляват с изгаряне на дървесина, довеждат до силно замърсяване на атмосферния въздух. През 1952 г., заради..

публикувано на 22.11.24 в 06:51
Евгения Ташева

Евгения Ташева: Сякаш има паралелни реалности при управлението на отпадъците

" Много са поводите за притеснение , когато човек погледне към това как се управляват отпадъците в България. Сякаш има паралелна реалност ". Това каза пред БНР Евгения Ташева от екип "Нулеви отпадъци" в Екологичното сдружение "За Земята", която представи изводите от доклад, разкриващ слабостите и нуждата от реформа на управлението на битовите..

публикувано на 21.11.24 в 18:16
Натали Петрова-директор на фестивала

В Банско започва най-мащабният филмов фестивал за екстремни спортове, планини и приключения

Най-мащабният филмов фестивал за екстремни спортове, планини и приключения в България предлага на публиката неповторим формат с усещане за истинска фестивална атмосфера в подножието на любимата ни Пирин планина – 5 дни, 75 филмови премиери от 39 държави, 16 презентации, срещи и дискусии с най-големите легенди със световни имена от света на планинарската..

публикувано на 17.11.24 в 05:30

Финансите ще са ключовата тема на 29-ата климатична конференция

29-ата световна конференция за климатичните промени започва днес в азербайджанската столица Баку. На форума се очакват около 100 световни лидери, а ключова тема ще бъдат финансите, свързани с климатичните промени и последствия. Около 50 хиляди правителствени представители, инвеститори и активисти ще се съберат на събитието, което вече е..

публикувано на 11.11.24 в 00:05