Велико Търново отново почете паметта на първия български генерал Сава Муткуров. С фотодокументална изложба в центъра на града се припомнят паметните дати от живота и делото на великотърновския генерал и български регент. Поводът за изложбата пред Факултета по изобразително изкуство са паметните августовски събития с участието на Сава Муткуров – боевете при Шипка от 1877 година от Руско-турската война и контрапревратът на военните от 10 август 1886 година. Беше обявено и дарението, което прави великотърновският комитет „Генерал Сава Муткуров“ на пловдивската общественост – проект за бюст-паметник на дееца и защитника на Съединението.
В навечерието на Шипченската епопея и Съединението Велико Търново отдаде почит на своя генерал, участвал в тези събития. Дълги години името на първия български генерал Сава Муткуров незаслужено тънеше в забвение, разказва историкът проф. Милко Палангурски, член на великотърновския комитет, носещ името на бележития българин:
„Генерал, който е свързан с всички събития за освобождението на България като започнем от боевете при Шипка и Стара Загора като офицер в опълчението, преминем през участието му в Съединението на България като един от активните участници на комитета, победоносната Сръбско-българска война, контрапреврата през 1886 година, когато спаси България със своите войници от бившата Източна Румелия и да стигнем до това, че е бил български регент и един от първите българи военни министри. Ако погледнем в дългосрочен план, армията, която води Балканската война, е създадена от него като министър и ако не беше оръжието, закупено по негово време и на Стефан Стамболов, ние нямаше да водим дори и Балканската война“.
През 2019 година великотърновският комитет „Сава Муткуров“ получи като дарение от наследниците на генерал Муткуров и постави в старопрестолния ни град 125-годишния италиански мраморен бюст на генерала, който стана първият паметник на генерал Муткуров в България.
Длъжници сме на този бележит българин, коментира полковникът от запаса и настоящ заместник-кмет на Велико Търново проф. Георги Камарашев:
„Този човек има безспорни заслуги за развитието на отечеството и името му е записано със златни букви в скрижалите на нашата история. Той тънеше в забвение затова, че той потуши преврата на офицерите русофили в онези времена и това беше преекспонирано в едно бъдещо време. Дори по времето на комунизма той беше така да се каже затрит като личност“.
Става въпрос за военния преврат от 9 август 1886 година и контрапревратът, воден от Сава Муткуров на следващия ден, след което настъпва поредицата от политически събития, които водят до абдикацията на княз Александър Първи Български, както и до тежка политическа криза в страната, продължила повече от година.
Не само обществото, но и армията ни беше останала „глуха и сляпа“ за делото на генерал Муткуров, коментира майорът от запаса Иванка Георгиева от основателите на комитет „Генерал Сава Муткуров“:
„Делото на генерал Сава Муткуров беше неглижирано, а във военните среди генерал Муткуров не се споменаваше. Чест прави на хората, които инициираха създаването на този комитет, за да може името му да бъде споменавано, да бъде разпространявано делото му и редица инициативи вече бяха реализирани“.
Една от инициативите е, че великотърновският комитет всяка година връчва наградата „Генерал Сава Муткуров“ на курсантът, родом от Велико Търново, завършващ с най-висок успех и постижения в Националния военен университет „Васил Левски“.
Генерал Муткуров умира едва 38-годишен в италианския град Неапол.
Преди да получи дарението на бюста на генерал Муткуров от наследниците за старопрестолния град, великотърновският комитет поръча на скулптора Денислав Сираков да направи проект за негов паметник.
„Изработил съм дигитален триизмерен модел по специална технология, който може да бъде принтиран чрез 3D принтер в какъвто размер искаме и след това да му бъде смъкнат калъп, който да бъде отлят от добър материал, траен – бронз“.
Този проект великотърновският комитет „Генерал Сава Муткуров“ дарява на пловдивската общественост за бъдещ паметник на офицера, пряко свързан със Съединението, разказа председателят на комитета Венелин Иванов:
„Влезли сме в контакти с местната власт, на която сме казали нашата идея и тя я подкрепя напълно. Влезли сме в контакти с представители на военните в Пловдив, защото и с тяхна помощ се надяваме да изберем подходящо място. След като бъде уточнено мястото, ще внесем документи, както е редът в Общинския съвет в Пловдив, за да вземе решение, след това в Областна администрация и в Министерство на отбраната“.
Репортаж на Здравка Маслянкова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Снимки: Здравка Маслянкова
Иван Въжаров е майстор на спортния бридж, играе този олимпийски спорт повече от 40 години. Той е треньор на млади бриджьори - шампиони. Създател е на кръстословици. Участвал е във викторини и в "Минута е много". Дълго време е бил спортен журналист. Като студент в първи курс се е запалил по спортния бридж. Стига до младежкия..
"Тук са вманиачени по традициите и миналото и всичко е наопаки. Навсякъде другаде да свириш на китара ще е твой плюс. А тук китара…?! Управителите настръхват. "Твърде модерно е, на туристите няма да им хареса." Миналата есен си купих една стара джазова кухарка с кръгъл отвор, дето ще речеш, че е точно като..
Тя е вдъхновяваща, цветна, усмихната и вечно търсещ творец . Печели престижни награди като художник, но и притежава рядкото умение да работи с деца. Творчески ги провокира да виждат красивото навсякъде , което остава за цял живот. Тя е Майя Ананиева -гост на рубликата "Горещо сърце". Вече 35 години нейната школа "Колорит" кара..
Сийка Гълъбова върви към Бога от 27-годишна възраст. Сега е на 60 години. Работи в модна къща като продавач-консултант. Вярва, че заради трудностите, които ѝ е изпратил Бог, е намерила пътя към него. За нея покаянието е животът, то дава мир, дава на душата да стане по-чиста, да се приближи до Бога, да го намери. Когато е намерила пътя..
На 16-ти и 17-ти април от 19.00 часа в Народния театър "Иван Вазов" ще са премиерните дати на спектакъла "Последна стъпка". Режисьор и автор на текста е режисьорът, драматург, писател и педагог Йордан Славейков , а заглавието е неговият дебютен роман. Издаден преди десет години, "Последна стъпка" печели вниманието на читатели и литературни..
"Fall on me" е песента, с която световноизвестният тенор Андреа Бочели представи сина си Матео през 2018-а година. Младият Бочели ще има концерт у нас на 11 юни в Античен театър - Пловдив . Матео е на 27 години, а през 2023-та издаде и своя дебютен албум. Младият талант даде първото си интервю преди концерта в България за "Понеделник вечер"...
Оксана Цветанова е директор на Регионалната библиотека „Хр. Смирненски“ в Плевен“. Работи от 1989 г. в културния институт. Владее италиански, руски, английски и немски език. Как ще се развива библиотеката, какви проекти се реализират, за да стане привлекателно място в града? Латинка Светозарова разговаря с Оксана Цветанова в звуковия файл.
Фермери от Банско алармираха миналата седмица в ефира на "Хоризонт" за масово нарушаване на забраната за придвижване и изискванията за паша на..
Със затоплянето на времето трябва да прилагаме забравени неща, за които педиатрите не говорят – децата да се закаляват , да свикнат от ранна възраст..
Гост на "Нощен Хоризонт" е Николай Милчев – поет и писател и чест гост на БНР. Той дълги години бе учител по Български език и литература в..