Велико Търново отново почете паметта на първия български генерал Сава Муткуров. С фотодокументална изложба в центъра на града се припомнят паметните дати от живота и делото на великотърновския генерал и български регент. Поводът за изложбата пред Факултета по изобразително изкуство са паметните августовски събития с участието на Сава Муткуров – боевете при Шипка от 1877 година от Руско-турската война и контрапревратът на военните от 10 август 1886 година. Беше обявено и дарението, което прави великотърновският комитет „Генерал Сава Муткуров“ на пловдивската общественост – проект за бюст-паметник на дееца и защитника на Съединението.
В навечерието на Шипченската епопея и Съединението Велико Търново отдаде почит на своя генерал, участвал в тези събития. Дълги години името на първия български генерал Сава Муткуров незаслужено тънеше в забвение, разказва историкът проф. Милко Палангурски, член на великотърновския комитет, носещ името на бележития българин:
„Генерал, който е свързан с всички събития за освобождението на България като започнем от боевете при Шипка и Стара Загора като офицер в опълчението, преминем през участието му в Съединението на България като един от активните участници на комитета, победоносната Сръбско-българска война, контрапреврата през 1886 година, когато спаси България със своите войници от бившата Източна Румелия и да стигнем до това, че е бил български регент и един от първите българи военни министри. Ако погледнем в дългосрочен план, армията, която води Балканската война, е създадена от него като министър и ако не беше оръжието, закупено по негово време и на Стефан Стамболов, ние нямаше да водим дори и Балканската война“.
През 2019 година великотърновският комитет „Сава Муткуров“ получи като дарение от наследниците на генерал Муткуров и постави в старопрестолния ни град 125-годишния италиански мраморен бюст на генерала, който стана първият паметник на генерал Муткуров в България.
Длъжници сме на този бележит българин, коментира полковникът от запаса и настоящ заместник-кмет на Велико Търново проф. Георги Камарашев:
„Този човек има безспорни заслуги за развитието на отечеството и името му е записано със златни букви в скрижалите на нашата история. Той тънеше в забвение затова, че той потуши преврата на офицерите русофили в онези времена и това беше преекспонирано в едно бъдещо време. Дори по времето на комунизма той беше така да се каже затрит като личност“.
Става въпрос за военния преврат от 9 август 1886 година и контрапревратът, воден от Сава Муткуров на следващия ден, след което настъпва поредицата от политически събития, които водят до абдикацията на княз Александър Първи Български, както и до тежка политическа криза в страната, продължила повече от година.
Не само обществото, но и армията ни беше останала „глуха и сляпа“ за делото на генерал Муткуров, коментира майорът от запаса Иванка Георгиева от основателите на комитет „Генерал Сава Муткуров“:
„Делото на генерал Сава Муткуров беше неглижирано, а във военните среди генерал Муткуров не се споменаваше. Чест прави на хората, които инициираха създаването на този комитет, за да може името му да бъде споменавано, да бъде разпространявано делото му и редица инициативи вече бяха реализирани“.
Една от инициативите е, че великотърновският комитет всяка година връчва наградата „Генерал Сава Муткуров“ на курсантът, родом от Велико Търново, завършващ с най-висок успех и постижения в Националния военен университет „Васил Левски“.
Генерал Муткуров умира едва 38-годишен в италианския град Неапол.
Преди да получи дарението на бюста на генерал Муткуров от наследниците за старопрестолния град, великотърновският комитет поръча на скулптора Денислав Сираков да направи проект за негов паметник.
„Изработил съм дигитален триизмерен модел по специална технология, който може да бъде принтиран чрез 3D принтер в какъвто размер искаме и след това да му бъде смъкнат калъп, който да бъде отлят от добър материал, траен – бронз“.
Този проект великотърновският комитет „Генерал Сава Муткуров“ дарява на пловдивската общественост за бъдещ паметник на офицера, пряко свързан със Съединението, разказа председателят на комитета Венелин Иванов:
„Влезли сме в контакти с местната власт, на която сме казали нашата идея и тя я подкрепя напълно. Влезли сме в контакти с представители на военните в Пловдив, защото и с тяхна помощ се надяваме да изберем подходящо място. След като бъде уточнено мястото, ще внесем документи, както е редът в Общинския съвет в Пловдив, за да вземе решение, след това в Областна администрация и в Министерство на отбраната“.
Репортаж на Здравка Маслянкова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Снимки: Здравка Маслянкова
На 60-годишна възраст почина Филип Георгиев Папанчев. Новината за кончината му бешe съобщена от неговите близки. Филип Папанчев е работил дълги години като звукорежисьор и звукооператор в различни звена на Българското национално радио. Ще остане в спомените на колегите си като отзивчив човек с неподражаемо чувство за хумор. Опелото ще се състои на 2..
"Предложението за проекта дойде отвън, но и заради годишнината, аз някак си не можех да се съглася, че заради годишнината трябва да правя голяма ретроспектива, имах вътрешна съпротива срещу това нещо, докато една нощ не се роди идеята как мога да отговоря на това предизвикателство, каза в "Нощен Хоризонт" проф. Станислав Памукчиев . „Преминаване..
Волейболният клуб "Олимпиец" тази година навърши 10 години. В него тренират деца от 1 до 12 клас. Клубът се радва на популярност, децата са над 180. Сърце на клуба до скоро бе Стефка Великова - добре познато име в българския спорт с успехи в миналото като състезател. Обичаната треньорка загина неотдавна при автомобилна катастрофа...
Проф. д-р Славчо Томов е доктор по медицина и медицински науки с придобити специалности по ”Акушерство и гинекология” , "Онкология" и "Обществено здраве и здравен мениджмънт". За приноса му в развитието на българската и световната медицина е включен в Енциклопедичната книга „Светила в българската медицина”; избран за член на..
Верността на публиката се поддържа с истинска обич. Това сподели пред БНР един най-обичаните изпълнители у нас Веселин Маринов. Той представи н ай-новия си албум - "Лесен за обичане“, който е 30-ти в кариерата му. "Надеждата ми е този албум да е толкова хубав, че да е лесен за обичане, да докосне моите слушатели. Вярвам, че всеки нов албум е..
Ще ви срещнем с един кореняк габровец, чиято фамилия е известна и тачена в града. Той е на 92 и въпреки годините си притежава завидна жизненост и свежа памет. С Борис Контохов в рубриката „Горещи сърца“ разговаря кореспондентката ни Велина Махлебашиева. "Срещам се с Борис Контохов по време на престоя му в Габрово, където той остава за по..
На 22 ноември 1963 г., кортежът на американския президент минава през центъра на град Далас. Изведнъж проехтяват изстрели, колата ускорява, а държавният глава на една от най-мощните държави в света се свлича на задната седалка. Джон Фицджералд Кенеди губи живота си, за да се превърне в легенда. Той е най-младият и обаятелен президент на САЩ,..
Европейската шампионка по шахмат с отбора на България Гергана Пейчева говори за първи път след титлата, спечелена на 20 ноември в Черна гора. В..
Има ли основание за касиране на избора за кмет на София? Това ще стане ясно през новата година. Софийският административен съд, който е сезиран с..
Голямо лицемерие е всичко, което се случва от страна на ПП-ДБ. Това заяви пред БНР Сергей Станишев, евродепутат, бивш лидер на БСП и бивш премиер...