Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С фотодокументална изложба Велико Търново почете паметта на генерал Сава Муткуров

Великотърновският комитет с дарение на пловдивската общественост – проект за бюст-паметник на дееца и защитника на Съединението

Снимка: Здравка Маслянкова

Велико Търново отново почете паметта на първия български генерал Сава Муткуров. С фотодокументална изложба в центъра на града се припомнят паметните дати от живота и делото на великотърновския генерал и български регент. Поводът за изложбата пред Факултета по изобразително изкуство са паметните августовски събития с участието на Сава Муткуров – боевете при Шипка от 1877 година от Руско-турската война и контрапревратът на военните от 10 август 1886 година. Беше обявено и дарението, което прави великотърновският комитет „Генерал Сава Муткуров“ на пловдивската общественост – проект за бюст-паметник на дееца и защитника на Съединението. 


В навечерието на Шипченската епопея и Съединението Велико Търново отдаде почит на своя генерал, участвал в тези събития. Дълги години името на първия български генерал Сава Муткуров незаслужено тънеше в забвение, разказва историкът проф. Милко Палангурски, член на великотърновския комитет, носещ името на бележития българин: 

„Генерал, който е свързан с всички събития за освобождението на България като започнем от боевете при Шипка и Стара Загора като офицер в опълчението, преминем през участието му в Съединението на България като един от активните участници на комитета, победоносната Сръбско-българска война, контрапреврата през 1886 година, когато спаси България със своите войници от бившата Източна Румелия и да стигнем до това, че е бил български регент и един от първите българи военни министри. Ако погледнем в дългосрочен план, армията, която води Балканската война, е създадена от него като министър и ако не беше оръжието, закупено по негово време и на Стефан Стамболов, ние нямаше да водим дори и Балканската война“. 


През 2019 година великотърновският комитет „Сава Муткуров“ получи като дарение от наследниците на генерал Муткуров и постави в старопрестолния ни град 125-годишния италиански мраморен бюст на генерала, който стана първият паметник на генерал Муткуров в България.  

Длъжници сме на този бележит българин, коментира полковникът от запаса и настоящ заместник-кмет на Велико Търново проф. Георги Камарашев: 

„Този човек има безспорни заслуги за развитието на отечеството и името му е записано със златни букви в скрижалите на нашата история. Той тънеше в забвение затова, че той потуши преврата на офицерите русофили в онези времена и това беше преекспонирано в едно бъдещо време. Дори по времето на комунизма той беше така да се каже затрит като личност“.  

Става въпрос за военния преврат от 9 август 1886 година и контрапревратът, воден от Сава Муткуров на следващия ден, след което настъпва поредицата от политически събития, които водят до абдикацията на княз Александър Първи Български, както и до тежка политическа криза в страната, продължила повече от година.  

Не само обществото, но и армията ни беше останала „глуха и сляпа“ за делото на генерал Муткуров, коментира майорът от запаса Иванка Георгиева от основателите на комитет „Генерал Сава Муткуров“:  

„Делото на генерал Сава Муткуров беше неглижирано, а във военните среди генерал Муткуров не се споменаваше. Чест прави на хората, които инициираха създаването на този комитет, за да може името му да бъде споменавано, да бъде разпространявано делото му и редица инициативи вече бяха реализирани“. 


Една от инициативите е, че великотърновският комитет всяка година връчва наградата „Генерал Сава Муткуров“ на курсантът, родом от Велико Търново, завършващ с най-висок успех и постижения в Националния военен университет „Васил Левски“.  

Генерал Муткуров умира едва 38-годишен в италианския град Неапол. 

Преди да получи дарението на бюста на генерал Муткуров от наследниците за старопрестолния град, великотърновският комитет поръча на скулптора Денислав Сираков да направи проект за негов паметник.  

„Изработил съм дигитален триизмерен модел по специална технология, който може да бъде принтиран чрез 3D принтер в какъвто размер искаме и след това да му бъде смъкнат калъп, който да бъде отлят от добър материал, траен – бронз“. 


Този проект великотърновският комитет „Генерал Сава Муткуров“ дарява на пловдивската общественост за бъдещ паметник на офицера, пряко свързан със Съединението, разказа председателят на комитета Венелин Иванов: 

„Влезли сме в контакти с местната власт, на която сме казали нашата идея и тя я подкрепя напълно. Влезли сме в контакти с представители на военните в Пловдив, защото и с тяхна помощ се надяваме да изберем подходящо място. След като бъде уточнено мястото, ще внесем документи, както е редът в Общинския съвет в Пловдив, за да вземе решение, след това в Областна администрация и в Министерство на отбраната“. 

Репортаж на Здравка Маслянкова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.


Снимки: Здравка Маслянкова

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Владко Панайотов с нова мемоарна книга "Корона от превратности"

Проф. Владко Панайотов е гост в "Нощен хоризонт". Той е учен, политик и общественик, който от години впечатлява с дейността си в областта на екологията, устойчивото развитие и зелените технологии.  Поводът за срещата е неговата нова мемоарна книга "Корона от превратности" – един пъстър калейдоскоп от житейски истории, философски размисли..

публикувано на 19.12.24 в 10:29

Денислава Пеевска е горещо сърце, отдадено на изкуството

В звуковия файл ще чуете тоновете на едно горещо сърце, отдадено на изкуството. В рубриката ни "Горещи сърца" днес гостува 29 годишната Денислава Пеевска от Враца. Тя е завършила джаз и поп пеене в музикалното училище във Враца и класическо пеене в Националната музикална академия " проф. Панчо Владигеров". Споделя, че животът й е музика, която..

публикувано на 15.12.24 в 06:32
София Стойнева

Учителката, която е кумир и пример, и вдъхновение за учениците си - сегашни и бивши

"Книгата се появи напълно закономерно в моя живот, защото аз съм пишещ човек , разказа в "Нощен Хоризонт" София Стойнева , учител по БЕЛ в Гимназията за преподаване на чужди езици в Перник, която представи дебютната си книга - "Нещо за подарък", сборник с разкази. Сборникът е с разкази, основаващи се на истории от реалния живот...

публикувано на 12.12.24 в 11:32
Феникс Върбанов

Феникс Върбанов с последна изложба срещу войната, създадена в ателието му в Париж

В свят, който става все по-свързан технологично, но все по-изолиран емоционално, изкуството остава онова необяснимо, но толкова необходимо средство за обогатяване на човешката душа . В тези мътни години, когато вместо да се обединяваме чрез модерните комуникации, често се оказваме по-далечни един на друг , изкуството се издига над..

публикувано на 11.12.24 в 10:10
Георги Илиев - кмет на район

Георги Илиев: Истината ще ви направи свободни

На 2 декември след дълго отсъствие, на поста си се завърна кметът на столичния район "Слатина" Георги Илиев . През месец юни след рязко влошаване на състоянието му, районният кмет бе приет в спешното отделение на Военно-медицинската академия. След прегледите и необходимите изследвания, бе установено наличието на 4 доброкачествени тумора в..

публикувано на 08.12.24 в 07:41
Снимката е илюстративна

Емануил Паташев, генерален секретар на "Каритас - България": Ние сме призвани за правим добро!

" Самотата убива човека , а тези хора ни помагат много, мерят кръвно, пулс, помагат ми, чистят ни, нямам думи. Плачат и се радват с нас.. ., разказа  баба Весела от град Белене. Тя е над 80 годишна .  "Чувствам се добре, че тук в дома си, в селото, получавам тази грижа , защото тук лекар и аптека няма, сподели Кольо от село Шишманци , а той все..

публикувано на 04.12.24 в 11:09
Аспарух Лешников

Нова книга за Аспарух Лешников излиза в началото на 2025-а

Новата книга "Целувам ви, Аспарух Лешников" ще излезе от печат в началото на новата година. Автор е д-р Веселина Узунова. Тя е ползвала семейния архив, предоставен от внучката на известния певец - Джесика Лешников, която живее в Лондон и е оперна певица.   Когато четете книжката, ще имате възможност и да слушате известните шлагери на Аспарух..

публикувано на 02.12.24 в 10:07