Миналата събота рибарите отново протестираха, като затвориха за около 40 минути пътя от село Българево към нос Калиакра. Тогава те дадоха на ангажираните по проблема институции срок от една седмица за реакция. След като не получиха такава, утре те са готови да блокират международния път 1-9, свързващ Варна с ГКПП "Дуранкулак".
От години заливът Болата е пресечна точка на спорове, забрани, ограничения и институционални противоборства. От едната страна стоят онези, които искат заливът да бъде изцяло лишен от посещение на плажуващи, от втора са тези, които искат да бъдат ремонтирани брегоукрепителните съоръжения, за да се запази във вида, в който е и до момента, а от трета страна са местните хора, които искат да имат правото да ползват този плаж, защото е единствен в околността и е от огромно значение за туристическия бранш.
Насред целия този хаос се намесват и рибарите, които настояват за едно – да влизат в морето през залива така, както са влизали техните бащи и дядовци. Според рибарите това е единственото възможно, безопасно и безплатно място на север от Варна.
Напрежението ескалира в края на август, когато Анастас Ангелов от Българево, ангажиран с риболов от 40 години, бива извикан в полицията за обяснения и му се издава констативен протокол, че автомобилът му при пускане на лодката в морето е навлязъл върху пясъчната ивица.
"В последно време зачестиха актовете, които се опитват да ни съставят, защото си пускаме лодките от залива Болата. Ние там сме си пускали лодките от години. С годините заливът се затлачи с пясък и сега се налага да преминаваме през пясъка. Нашето искане е за нас да се отдели едно местенце в ъгъла, откъдето спокойно да си пускаме лодките, да предаваме нашите умения на синовете, на внуците ни. Ние се чувстваме като изгонени. Българево има най-голямата брегова ивица, а нямаме едно местенце, откъдето да си пускаме лодките свободно", коментира Ангелов.
Места за обществено ползване за пускане на плавателни съдове на север няма, категоричен е и любителят рибар от Балчик Виктор Лучиянов. Единственото такова е в курортния комплекс "Златни пясъци", което обаче е платено и твърде скъпо за обикновения риболовец.
"Там пускане на една лодка струва 40-50-60 лева на ден. Обикновеният риболовец няма никакъв шанс да си пусне лодката", подчертава Лучиянов.
По думите му проблемът с влизането на лодки през залива Болата е започнал преди 3-4 години, когато централната власт в София по необясними за него причини им отнема това право.
"Този залив е единственото място на север от Балчик, даже на север от Варна. (…) Тази година еманацията на нетърпимостта от страна на ековластите, на екотуристите стигна до там, че се стигна до саморазправа с местните, които си пускаме лодките."
Актовете са в размер между 1000 и 3000 лева, уточнява Лучиянов и прави паралел с въздействието на туристите.
"На онези, които живеем тук, които винаги сме ползвали залива за лодки, ни беше създадено пълно ограничение. В същото време т.нар. екотуристи превърнаха залива Болата от перлата на крайморска Добруджа - в екотоалетна. Така се шегуват местните. Там има разположени каравани с амбулантни търговци, кемпери, фургони, палатки. Всички тези елементи на екотуристите са разположени върху самия пясък. Разбира се, това за екоминистерството не представлява никакъв проблем. За тях са проблем само онези рибари, които си пускат в края на пясъчната ивица лодките."
Затова и утре, 9 септември, рибарите организират нов протест от 10.30 часа. Този път ще го проведат на международния път 1-9 на кръстовището при първия вход за Каварна. Очаква се местните рибари да бъдат подкрепени и от колегите им от още пет области.
Основните им искания са три – да се възстанови или изгради наново старият хелинг, което ще отнеме по-малко от 1% от пясъчната ивица и да се прекрати практиката за глобяване на рибарите. Второто изискване е да се спре паркирането върху пясъчната ивица на автомобили, кемпери, каравани и други, като се обособи буферен паркинг за туристите. И последното им искане е да се изградят хелинги и слипове по Северното Черноморие, защото такива към момента изцяло липсват.
Ако и този път няма реакция, протестиращите са готови да поискат оставката на министъра на околната среда и водите, защото:
"Той не иска да чуе хората. Той иска да чуе само т.нар. екоактивисти. Той не иска да чуе местните общности. За него ние не съществуваме. Затова ще му поискаме оставката, пък може да започне да чува."
Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..
Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва? Четири месеца след разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..
От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..
Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..
Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..
На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет 45% от хората с диабет не..
Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми. Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..
За планирано масово изселване на българи от Дуисбург, Германия, алармира неформалната мрежа "Столипиново в Европа". "Това, което се случи, е,..
По-добре избори, отколкото правителство на всяка цена . Коментара направи пред БНР социологът Кънчо Стойчев и уточни, че изборите са демократична..
Пеевски е човекът, с когото Борисов води разговора, а не с ПП-ДБ . Това каза пред БНР Арман Бабикян, ПР експерт и бивш депутат от "Ние идваме". "..