Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Шломо Леви: Аз съм 150 на сто българин

2
Шломо Леви
Снимка: Елена Цанева

В  15-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности" ще ви представя мечтата на един български евреин, който  иска да види Америка от дете, за да се разходи в Музеите й и да й покаже своите рисунки.

Шломо Леви отдавна е познат в Европа чрез своите  картини, художествени изложби и оформления на многобройни международни търговски изложения, но не и за  американците.

Месец преди да навърши 90 г. дъщеря му Рина Мелтон прави най-приятната изненада за рожденият му ден.

Имали ли сте мечтата да дойдете за първи път в Америка и да направите изложба?

"Не, това е голяма изненада. Тя ми направи голяма изненада….Аз исках да дойда в Америка и преди, но не можех , защото ми искаха много пари. Аз имам големи  рисунки. И това струва много пари…. 

Рина е най-малката от 3 -те деца на Шломо. Сега тя живее в Чикаго. Не е израснала под грижите на баща си, но пази обичта си към него. Тя е само на 2 годинки, когато той решава,че в семейството му нещата не вървят и без да се колебае оставя първата си съпруга с децата и поема от Израел към Франция в преследване на мечтата си да рисува . Той  вече е с диплома от Художествената академия  в Ерусалим. Завършва с 8 награди, но е минал през много препятствия.

Баща ми беше шивач. Малко по-късно влязох в Художествената академия в Ерусалим. Баща ми не искаше да чуе даже и после ми каза  - Аз нямам пари да плащам.
Рина Мелтон и  Шломо Леви

Учителят, който реши, че аз ще бъда художник не зная какво е направил с училището, но ме приеха първата година да уча без пари. Първата година аз спях в градската градина. Нямах пари, нямах нищо. Даже не съм ял всеки ден. Бях толкова влязъл в този свят, че не мислех даже за ядене. Това беше първата година. Не говорех още езика, нямах пари, срам ме беше да искам. Седях до ресторантите, миришех миризмите, ядях една малка питка със затворени очи. Миришех и си мислех, че ям. 

Един ден стопанина на ресторанта, той беше евреин, излезе навън с бялата си килимявка и ми каза: - Абе момче ти какво правиш тука. Всеки ден те виждам тука на обед? Аз му казвам ,че аз мириша миризмите и ям така , защото нямам пари. Той ми каза: - Така ли?! Влез и от днеска ще ядеш когато си искаш при мене без пари, без нищо. Само ще влезеш и ще ядеш. Какво правиш? - Аз му казах, че уча в Академията и той каза, че и той е художник. Наистина, като влязох вътре видях големи платна с картини рисувал е параходи. Аз му казах, че има грешки, а той ми каза: - Ти ще ме учиш да рисувам и идваш и ядеш. И така 3 години всеки ден. Сутрин, обяд и вечер...


Завърших Академията и поканих моите родители да дойдат, защото 4 години те не ме бяха виждали и чували, дойдоха, така срамежливи между хората. Започнаха да раздават дипломите. Извикаха ме 8 пъти. Получих 8 награди за работата си.

Отивам при тях. Дипломите си ги държа така в ръката. Майка ми скочи да ме целува. Аз казвам на баща ми: Татко , какво мислиш сега, ще мога ли да бъда чистач? Той ми каза:- Ти си доказал едно нещо много важно ,че си бил добър ученик, но истинското училище е навънка!", разказа още пред БНР Шломо Леви.

В Израел постигнахте това, което мечтаехте. Завършихте училище, започнахте да рисувате, направихте студио…Не беше ли достатъчно?

Станах вече голям, прочут. Работех за министерствата. Изпратиха ме в странство. Бях в Хелзинки, в Копенхаген, във Виена, разказа за "Закуска на тревата" Шломо Леви.

В 15 епизод на руриката "Америка - илюзии и реалности" ви срещнах с  художника Шломо Леви, роден в Провадия, изселил се с родителите си преди 75 години в Израел, от 50 години живеещ в Париж. На 90 години той сбъдна мечтата си да направи изложба в Америка чрез дъщеря си Рина и чрез българите, които живеят в Чикаго.


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, културата и удоволствието за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38