23 години журналистът Коста Чолаков вдъхновява ученици между 8 и 18 годишна възраст по журналистиката. Идеята започва от Сливен – родния му град, където той създава Национален клуб за деца репортери. "С доста деца, след което претърпя няколко метаморфози", спомня си Чолаков.
Днес вече се нарича Национална детска телевизия и се помещава в Културния институт "Средец" в София. Целта на Чолаков е децата да имат възможност да се изявяват в журналистиката.
"Аз като малък мечтаех да се занимавам с това. В Сливен нямаше такава възможност и знам какво ми е липсвало и какво искам да дам на поколението, което върви след мен."
Първоначално, докато клубът се организира в Сливен, Коста Чолаков работи като продуцент и водещ на предаване в регионална частна радиостанция. Там той предоставя възможност на децата да се потопят в реална работна среда.
Заниманията по журналистика в клуба на Коста Чолаков започват с коментар на събитията от седмицата. Всяко дете споделя какви според него са били най-значимите седмични новини. Следва теоретичната част – участниците получават основни знания в правенето на новини, репортажи и интервюта, пишат статии.
Идва и времето за игри, в които децата влизат в различни роли: на водещ, репортер, събеседник, като отразяват актуална детска тема от последната седмица или такава, от която децата се интересуват. Освен ролеви игри, децата посещават и реални събития. Така установили контакт с фондация, която стопанисва ферма за костенурки и посетили северняшка сватба.
Сега търсят продуценти децата, които могат да се справят добре, да излязат в ефир, а другите да се учат от тях.
Като човек, който от години обучава деца, Чолаков отбелязва, че новините и предаванията за деца са все по-малко.
Програма "Хоризонт" няма детски час. Програма "Христо Ботев" отделя повече внимание на децата. Телевизионните канали предлагат предимно анимация в сутрешните часове, отчита той.
"Няма го това време – обособен детски час."
А според децата е важно да има детски предавания, защото така децата се учат от други деца, а в новините "постоянно се говорят мрачни неща и е хубаво да има малко развеселяване".
„Донорството е любов“ - това послание отправя гостът на „Любими празнични истории“ - Милена Златкова. Познавате я като част от екипа на "Тройка на разсъмване" по радио Витоша. Може би сте чували и за каузата й да запознава хората с възможностите да дарят частица от себе си за създаването на нов живот. Тя е сред създателите на..
На 1 януари България и Румъния станаха пълноправни членове на Шенгенското споразумение. Двете държави влязоха в ЕС още през 2007 година, но до 2023 г. не бяха приемани в шенгенската зона на европейските страни, премахнали граничния контрол помежду си. С премахването на граничната бариера между България и Румъния настъпиха промени както за..
Битките по време на Средновековието по българските земи са били не просто въпрос на чест и оцеляване, а и на преминал през вековете героизъм, който предизвиква възхищение и до днес. Част от този военен блясък може да се види в изложбата "Хроники от стомана", открита на 11 декември в Национален археологически институт с музей при Българската..
Бившият футболист на "Левски" и на ЦСКА Божидар Искренов разказа живота си във футбола в книга . "Дъщеря ми настоя, че е станало време за това, а иначе идеята е стара", разказа бившият национал, известен с прозвищата Гибона и Радостта на народа, който в последните години живее в САЩ, където кара такси, и в Канада, където продава..
Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи с редки генетични и онкологични заболявания . Необикновената книжарница работи и за други..
" Базиликата е като звездното небе в лятна нощ : оставате пленени от нейния блясък и великолепие. Рискува обаче да бъде ням свидетел на "безкрайната красота", ако интелектът не е обогатен със знания, а поривът на сърцето не е подхранен от духовен опит ", казва кардинал Мауро Гамбети , архиерей на базиликата и викарий на папата за..
Ник Борисов се занимава с шоколатиерство от 12-годишен. Сега е на 14. Натрупал е вече почти тригодишен опит в изработването на шоколадови скулптури. Всичко, което знае за шоколада, дължи на шеф Ради Стамболов . От него е научил най-напред как да прави шоколадови бонбони. В момента учи графичен дизайн и смята, че това ще му помогне в..
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът..
Въпреки пълната политическа неразбория в страната, реалистичен сценарий е от 1 януари догодина да плащаме в евро . Това мнение изрази в интервю за..
Бойко Борисов се чувства силен и иска да наложи своите условия в преговорите за правителство. Това мнение изказа пред БНР политологът доц. Иво Инджов..