Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проучване на БАН за съвременната идентичност на българите

Европейци ли сме като мислене и гордеем ли се, че сме българи?

| Интервю
Снимка: europe.bg

Институтът за етнология и фолклористика към Българската академия на науките представи днес резултатите от национално представително проучване за съвременната идентичност на българите. Доколко сме станали европейци като мислене, с какво се гордеем и гордеем ли се изобщо, че сме българи?

Проектът "Национални и европейски измерения на съвременната идентичност на българите“ е научно изследване върху съвременните национални и европейски предизвикателства пред развитието на идентичността на българските граждани

Въпросите, на които учените от БАН са търсили отговори, са: 

  • Доколко българите са реконструирали представата за себе си и другите в контекста на вече повече от 10-годишното членство на България в Европейския съюз? 
  • Доколко само идентификацията им с Европа е водеща, доминираща или периферна? 
  • По какъв начин различните форми, аспекти и измерения на идентичността на българите (европейска, национална, етническа, религиозна, културна, регионална, локална, социална, гражданска) се преплитат и пресичат? 

За целите на изследването са анкетирани 1 114 души, което според доц. д-р Албена Накова от Института по философия и социология при БАН, означава, че данните са достоверни и представителни. Един от първите резултати, които посочи тя, е, че 31,5 процента се определят като българи

60% от българите се гордеят с историята, близо 45 процента - с националните традиции и обичаи, толкова посочват и културата и изкуството, 17,5% - с това, че могат да работят и пътуват по света свободно като граждани на Европейския съюз. 

Има и едни близо 6 на сто, които с нищо не се гордеят.  

Изследването е част от проект, финансиран от Фонд "Научни изследвания", проведено е в периода 2021-2022 г. от учени от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей и от Института по философия и социология при БАН.  

Репортаж на Светослава Кузманова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

80 млн. лв. отпусна кабинетът за повишаване на заплатите в университетите

​ Близо 80 милиона лева допълнително за възнагражденията в държавните висши училища осигурява служебният кабинет. Двете постановления за отпускане на средствата, за които премиерът Димитър Главчев пое ангажимент през изминалата седмица пред Съвета на ректорите и синдикатите, са вече приети от служебният кабинет, информират от правителствената..

публикувано на 20.05.24 в 09:17
АЕЦ Запорожие

"Грийнпийс" осъжда руските планове за рестартиране на Запорожката АЕЦ

От "Грийнпийс" обявиха, че категорично осъждат плановете на руската държавна ядрена компания "Росатом" и на руското правителство за рестартиране на ядрените реактори на атомната централа в Запорожие. Сред плановете е и изграждане на голяма помпена станция, която да доставя вода на атомната централа, тъй като от близо година - след..

публикувано на 20.05.24 в 09:09
Снимката е илюстративна

Ангел Стойков, Студентски съвети: Няма как да не застанем зад преподавателите!

Няма как да не застанем зад преподавателската общност, ако не бъдат предоставени обещаните средства. Това заяви пред БНР Ангел Стойков, Национално предствителство на студентските съвети. "Осъзнаваме важността на преподавателската дейност. Надяваме се да има разбиране от страна на правителството.  В тях са включени и средствата за докторантските..

публикувано на 20.05.24 в 09:02
Лиляна Вълчева

Проф. Л. Вълчева, "Висше образование" към КНСБ: Не може по време на успешни преговори да правиш протести

" Ние сме за отлагане на протестните действия. Не може по време на успешни преговори да правиш протести". Това заяви пред БНР  проф. Лиляна Вълчева, председател на синдикат "Висше образование" към КНСБ. Университетите обаче заплашват да бламират новата учебна година, ако в следващия парламент политиците не поставят акцент върху висшето..

публикувано на 20.05.24 в 08:50

БНБ пуска сребърна монета "100 години лека атлетика в България"

Българската народна банка (БНБ) пуска в обращение сребърна възпоменателна монета на тема "100 години лека атлетика в България". През тази година организираната атлетика у нас отбелязва своя 100-годишен юбилей. Цената на монетата при пускане в обращение е 150 лева. Тиражът й е 5000 броя. Това е третата възпоменателна монета от общо шест за..

публикувано на 20.05.24 в 08:04

20 000 рози облагородяват градската среда в Плевен

В Плевен предоставят 20 хиляди рози за облагородяване на градската среда. Розите са дарение и инициативата се осъществява със съдействието на Общината и Общинския съвет. Идеята е цветята да бъдат засадени в кварталите и междублоковите пространства в града, да бъдат оформени цветни градини и розариуми по места. Доц. Иван Малкодански,..

публикувано на 20.05.24 в 08:03

В МТСП представят информация за помощните средства за хората с увреждания

Министерството на труда и социалната политика (МТСП) организира информационен ден във връзка с изпълнението на проект "Предоставяне на помощни средства за лица с трайни увреждания" по Националния план за възстановяване и устойчивост. В събитието ще участва заместник-министър Лазар Лазаров. По време на форума ще бъдат представени редът и условията..

публикувано на 20.05.24 в 07:59