Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Целите и амбициите на Конференцията на ООН за климата КОП28

Снимка: unsplash.com


2023-а на практика е най-горещата година в историята, заяви Световната метеорологична организация. „Тя беше една заглушителна какафония от счупени рекорди,“ подчерта директорът Петери Таалас. Парниковите газове са рекордно високи, температурите по света са нечувани, нивата на океаните са невиждано високи, ледът на полюсите е рекордно намалял, алармират учените. На този фон в Дубай започна Срещата на ООН за климата КОП28. 

Краят на изкопаемите горива е единственият начин да спасим горящата ни планета, съдбата на човечеството виси на косъм, заяви генералният секретар на ООН Антониу Гутериш.

"Жизнените показатели на Земята са влошени - рекордни емисии, свирепи пожари, свъртоносни засушавания и най-горещата година в историята. На километри сме от целите в Парижкото споразумение и ни остават минути до полунощния лимит от 1.5 градуса. Но все още не е прекалено късно! Ние можем, вие можете да предотвратите краха на планетата ни. Имаме технологиите да избегнем климатичния хаос, ако действаме сега!"

Той призова компаниите в сферата на изкопаемите горива да инвестират в преход към възобновяеми енергийни източници, а правителствата - да помогнат, като наложат тази промяна, включително чрез високи данъци върху печалбите в сектора.

"Възобновяемата енергия е един безкраен дар. Полезна е за здравето ни, за планетата и икономиките. С нея можем да прочистим въздуха, да задоволим растящите енергийни нужди, да осигурим евтино електричество на милиони, да внесем сигурност и стабилност на пазарите и да спестим пари."

Превърнете тази конференция в нова надежда за бъдещето, призова Гутериш близо 100-е хиляди делегати на форума, което е рекорден брой участници.

В същия дух беше призивът и на британския крал Чарлз Трети. Той заяви, че светът е опасно далеч от справянето с климатичната криза и че световната икономика ще бъде изложена на опасност, ако не бъдат решени бързо проблемите с околната среда.

"С цялото си сърце се моля КОП28 да стане още една повратна точка към действия за истинска трансформация в момент, когато виждаме, че са достигнати тревожни граници."

Крал Чарлз изтъкна, че днес има 30% повече въглероден диоксид в атмосферата и 40 на сто повече метан, въпреки усилията за ограничаване на глобалното затопляне. Според британския монарх сякаш хората са обръгнали на рекордите и не си взимат бележка, защото ги чупим твърде често. Трябва да поддържаме хармония с природата, защото не Земята принадлежи на нас, а ние на Земята, заключи Чарлз Трети. 

"Опасностите вече не са далечни рискове. Видях в Общността на нациите и извън нея безброй общности, които не издържат на постоянните бедствия, а животът и препитанието им са погубени от климатичните промени."

Президентът на ОАЕ, които са домакин на събитието, шейх Мохамед бин Зайед Ал Нахаян обяви, че са постигнати няколко от амбициозните цели на конференцията още в първите й дни. Фондът за най-бедните страни, засегнати от климатичните промени, набра над 400 милиона долара и ще започне да отпуска средства, ще бъде създаден и фонд на стойност 30 милиарда долара за намиране на решения на климатичната криза, а 100 държави членки на ООН обещаха да утроят употребата на възобновяема енергия, докато петдесет петролни компании се ангажираха да спрат да отделят парниковия газ метан. Според Султан ал-Джабер този ангажимент е изключително окуражителен. 

"Ще направя всичко по силите си да канализирам инерцията, която създадете на тази среща в амбициозен отговор на глобалната цел от ограничаване на затоплянето до 1.5 градуса."

Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен призова за таксуване на всички въглеродни емисии, които се отразяват неблагоприятно на климата."Нека работим за слагането на цена на всички емисии на въглероден диоксид в света", заяви тя, като отбеляза, че понастоящем само 23% от световните емисии са обхванати от инструменти за въглеродно таксуване.

"Европейският съюз вече достигна пика в eмисиите си и сме на път да преизпълним целта си за 2030 година. А съвсем наскоро приехме закон драстично да намалим емисиите метан. Тази конференция може да напише история."
             
Събитието обаче беше помрачено от информации, че домакините от ОАЕ, които са един от най-големите производители на петрол, смятат да използват форума, за да договарят бизнес сделки за износ на нефт. Член на борда на съветниците на КОП 28 дори подаде оставка заради тези подозрения с мотива, че председателството е компрометирано. 

А буквално броени часове преди откриването на конференцията беше извършен първият презокеански полет със самолет, захранван само от алтернативни горива. Самолетът на британската компания „Върджин Атлантик“ прелетя от лондонското летище „Хийтроу“ до „Джей Еф Кей“ в Ню Йорк, но без пасажери. На борда бяха само основателят на компанията Ричард Брансън, изпълнителния директор Шай Уайс и британският министър на транспорта Марк Харпър. Машината тип Боинг 787 беше пълна с 50 тона възобновяемо самолетно гориво, добито на 88% от отпадни мазнини от хранително-вкусовата индустрия и растителни масла. Този полет доказа, че е възможно керосинът да се замени изцяло от възобновяемо самолетно гориво, обясни Уайс. 

"Изходният материал в този случай беше различни масла като животинска мазнина и олио за готвене. Но това е само първото поколение, прокарваме пътека, с която да покажем как да декарбонизираме полетите на дълги разстояния."
Военен транспортен самолет Boeing C-17 Globemaster III каца на пистата на летище Okecie във Варшава, Полша, 19 февруари 2023 г. Самолетът достави оборудване, необходимо за поддръжка на предстоящото посещение на президента на САЩ Джо Байдън.
Основателят на „Върджин Атлантик“ сър Ричард Брансън призна, че ще отнеме известно време преди възобновяемото гориво да е достъпно за всички. То се използва и сега, но смесено с традиционния керосин, а в световен мащаб употребата му възлиза едва на 0.1 %. Все трябва да се започне от някъде, подчерта Брансън след кацането в Ню Йорк. 

"До преди година се смяташе за невъзможно дълъг полет като от Лондон до Ню Йорк да бъде извършен на възобновяемо авиационно гориво. Искахме да докажем, че не е вярно. Екипът на Върджин атлантик работи с Ролс ройс и други компании, за да създаде гориво, с което може да се лети поне от Лондон до Ню Йорк. Но смятаме, че в следващите години ще може да се стигне и до Лос Анджелис или Токио. Полетът беше чудесен, без никакви засечки от излитането до кацането."

Авиационната индустрия е една от най-трудните за декарбонизация, но директорите на авиокомпании смятат възобновяемото гориво за най-ефективния инструмент за целта, който вече е налице. Работи се също и по осъществяване на полети с водород и на електричество. 

По публикацията работи: Лилия Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Границата между Израел и Сирия

Сирия обяви незабавно и всеобхватно прекратяване на огъня край Суейда

Сирийското президентство обяви незабавно и всеобхватно прекратяване на огъня след няколко дни на ожесточени сражения в южния сирийски град Суейда, населен предимно с друзи. В провинцията ще бъдат разположени нови сили, за да спрат смъртоносните сблъсъци между бедуински и друзски бойци. Още информация - от редактора Елизабет Гогова:..

публикувано на 19.07.25 в 12:21

Пожарът във високите части на природен парк "Рилски манастир" е овладян

Овладян е пожарът във високите части на природен парк "Рилски манастир".  Все още обаче има тлеещи огнища, които са под наблюдението на петима пожарникари в района.   Служители на горското стопанство на светата обител също на място и съдействат на огнеборците.   През последните седмици огънят на височина 2000 метра в горите на манастира периодично се..

публикувано на 19.07.25 в 12:16
Мариян Карагьозов

Мариян Карагьозов: Стратегическите интереси на Турция и Израел спрямо Сирия се разминават

На 15 юли се навършиха 9 години от опита за преврат срещу Реджеп Ердоган в Турция. Военните преврати в турската история никога не са донесли нищо добро на страната . След военния преврат през 1960 г. – първият от серията преврати, е въведена либерална конституция, но следващите са все посегателства срещу демокрацията, завършвали с..

публикувано на 19.07.25 в 11:55
Владимир Шопов

Владимир Шопов: Свидетели сме на точка на пречупване в отношението на Тръмп към Русия

"Свидетели сме на точка на пречупване сякаш в отношението на Тръмп към Русия". Това заяви пред БНР политологът  Владимир Шопов : "От една страна ми се струва, че имаше известно натрупване на промени през последните месеци, които сочеха в тази посока. Знаете продължаващата подкрепа, макар и с моменти на известна несигурност за украинската..

публикувано на 19.07.25 в 11:55

Тол камерите вече са включени в контрола на движението по магистралите

Камерите на тол системата вече са ефективно включени в контрола на движението по магистралите.  От Пътната полиция напомниха, че шофирането в аварийната лента на магистралите вече се наказва е глоба от 1000 лв. и три месеца без книжка. След като камерите на ТОЛ управлението бяха свързани със системата на вътрешното министерство, вече са съставени и..

публикувано на 19.07.25 в 11:11
Петер Мадяр

Крищоф Нади: Големият въпрос е дали режимът на Орбан може да бъде сменен

Тази седмица в Унгария най-популярният опозиционен политик Петер Модяр се качи на кану за символична обиколка из малките градове и села, които до момента твърдо подкрепят управляващата партия ФИДЕС. Модяр изглежда като все по-голяма заплаха за властта на Виктор Орбан - емблемата на консервативния национализъм. Изборите са догодина, но..

публикувано на 19.07.25 в 11:05

Цената на царевицата се повишава на световните тържища

Цената на царевицата се повишава на световните тържища през седмицата, отчитат от Софийската стокова борса, цитирани от БТА. Според данните, в Съединените щати царевицата е поскъпнала със 7 долара на тон, като в момента това количество се търгува за 201 долара. Поскъпване има също във Франция и Украйна.   На борсата Юронекст рапицата е поскъпнала..

публикувано на 19.07.25 в 10:49