Депозитната система работи! По-възрастното население си спомня. ... Когато околната среда се замърсява с амбалаж, се поставя депозит, за да може този, който си купува пълна бутилка, примерно, да има стимул да върне празната. Ефектът е моментален. Опаковките, които носят депозит, вече ги няма в околната среда.
Това каза пред БНР Евгения Ташева, част от екип "Нулеви отпадъци" в сдружението "За Земята". Тя сред авторите на редица анализи на състава на битовите отпадъци у нас.
Сдружението е обявило петиция "ЗА депозитна система в България":
"Възвръщаем депозит" е допълнителна сума, която потребителите заплащат при покупката на даден продукт, и която могат да получат обратно, когато върнат опаковката или продукта в приемен пункт – обикновено във всеки магазин.
В основата на системата стои икономическият стимул за потребителите да връщат празните опаковки, за да се гарантира, че те ще бъдат използвани отново или рециклирани. Над 50 страни по цял свят вече са въвели подобни системи, които показват отлични резултати с над 80% върнати опаковки.
Искаме България да върви към кръгова икономика с нулеви отпадъци, в която се запазва стойността на материалите чрез многократната им употреба или рециклиране, като се гарантира, че отпадъците не се изхвърлят в околната среда. Възвръщаемият депозит е доказано най-ефективният и устойчив начин да постигнем това.
Вярваме, че възвръщаемият депозит трябва да се превърне в стандарт за отрасъла на напитките, където ще изведе на преден план многократната употреба чрез използване на оборотни опаковки, които се измиват и пълнят отново.
Възвръщаемият депозит трябва също да навлезе и в други отрасли като транспорта, опаковането на пратки и други форми на опаковане.
Призоваваме българските институции и компетентни органи да запазят стойността на материалите в икономиката и да намалят тяхното попадане в околната среда чрез следните мерки:
1. Бързо въвеждане депозитна система за опаковките за напитки от стъкло, метал и пластмаса.
2. Определяне на задължителна национална квота за опаковки за напитки, които се пълнят и използват многократно, от най-малко 50% до 2030 г.
3. Разширяване на системите за възвръщаем депозит за чаши и кутии за храна за многократна употреба – например по време на събития и фестивали, както и в ресторанти и кафетерии.
Интервюто на Диана Янкулова с Евгения Ташева в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
В Кипър по европейски проект ще бъдат засадени 18 000 дървета, образуващи 30-километров жив плет, за борба с климатичните промени и риска от превръщането на земеделски райони в пустиня. С две големи акции днес се открива новият залесителен сезон на острова, който продължава до края на януари. Около 7000 устойчиви на суша дървета и храсти ще бъдат..
Ново финансово споразумение за подпомагане на най-уязвимите държави беше постигнато на 29-ата климатична конференция на ООН в Баку, предадоха световните агенции. Целта е то да помогне на най-засегнатите правителства да се справят с последствията от глобалното затопляне, но сумата, която те ще получават всяка година, вече беше разкритикувана като..
Младежи от няколко училища в Смолянско създават благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите" по Програма "Еразъм+". Той е насочен към възможностите за младежко участие в разработване на политики за подрастващите от общините Смолян, Девин и Рудозем. Проектът предвижда семинари за обучение на младежи във всяка от трите..
Лондон е сред първите градове, които се индустриализират. За 100 години британската столица се превръща в един от най-големите градове в света. Интензивната индустриализация в комбинация с увеличаващия се брой на домакинствата, които се отопляват с изгаряне на дървесина, довеждат до силно замърсяване на атмосферния въздух. През 1952 г., заради..
" Много са поводите за притеснение , когато човек погледне към това как се управляват отпадъците в България. Сякаш има паралелна реалност ". Това каза пред БНР Евгения Ташева от екип "Нулеви отпадъци" в Екологичното сдружение "За Земята", която представи изводите от доклад, разкриващ слабостите и нуждата от реформа на управлението на битовите..
Най-мащабният филмов фестивал за екстремни спортове, планини и приключения в България предлага на публиката неповторим формат с усещане за истинска фестивална атмосфера в подножието на любимата ни Пирин планина – 5 дни, 75 филмови премиери от 39 държави, 16 презентации, срещи и дискусии с най-големите легенди със световни имена от света на планинарската..
29-ата световна конференция за климатичните промени започва днес в азербайджанската столица Баку. На форума се очакват около 100 световни лидери, а ключова тема ще бъдат финансите, свързани с климатичните промени и последствия. Около 50 хиляди правителствени представители, инвеститори и активисти ще се съберат на събитието, което вече е..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..
Трудно е да си представим, че война, струвала живота на стотици хиляди и прогонила милиони от домовете им, може да ескалира още. Но броени седмици след..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..