Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Леда Георгиева: В Библията намерих всичко, от което имаше нужда сърцето ми

Снимка: wikipedia.org
Леда Георгиева е внучка на Леда Милева. От 20 години служи на Бога в християнска комуна за зависими.
 
Майка е на три деца, израства в семейство на високообразовани родители, в културна среда. Майка ѝ е учителка, баща ѝ е бил доцент в Софийския университет, в катедра "Славянска филология".

"Това, че някой е образован, не значи, че той задължително е добър човек или няма проблеми. Абсолютно не е гаранция, че семейството е щастливо и че има любов. Наистина, хубаво е, аз уважавам и ценя образованието и смятам, че е важно, но това не е всичко в живота. И на мен ми липсваше нещичко. Виждах неща около себе си, имаше много очаквания също към мен, разбира се, които понякога даже ме потискаха, сякаш трябваше, очакваше се и аз да съм нещо специално, а пък аз се чувствах съвсем нормално момиче. Така растейки, започнах и аз да търся смисъла на живота. Не мога да кажа, че съм го видяла в семейството - точно такава искам и аз да стана."

От незнание попада в капана на наркотиците, които я карат да се чувства по-извисена, по-талантлива, по-освободена. Намерила е мотивация, която да оцвети обезцветения й живот. С подкрепата на родителите си преодолява зависимостта.

"Аз самата започнах да се мисля за един безнадежден случай и, че за мен наистина няма помощ и няма спасение, няма бъдеще, няма надежда. Точно така се чувствах. Казах си "нима за това съм дошла на този свят? Нима това трябваше да се случи, да стигна до тук? Това ли беше смисъла на моя живот?". Започнах вече да мисля много агресивни мисли, не виждах изход, никакъв изход."


Спасява я вярата в Бога.

 

"Имах един случай, когато наистина си казах "Боже, ако наистина съществуваш, направи нещо, аз просто не мога така да продължавам. Не дълго след това майка ми намери един контакт за този християнски център, в който по-късно и отидох в Испания, в България тогава нямаше, сега има и е напълно безплатен, всеки може да дойде, който има проблем със зависимости."

В Испания започва да слуша Божието слово, да вижда хора около себе си - променени, различни.

"И пожелах и аз да се променя. Завиках към Господа от все сърце, покаях се. Разбрах, че не съм добър човек, жертва на обстоятелствата и че наркотиците са само "черешката на тортата", това не е основният ми проблем. Основната ми диагноза беше този бунт към Бога, този живот далеч от Него. И когато се приближих към Него, усетих как Неговата жертва на кръста ми дава прошката, от която имах нужда, ми дава изцелението, от което имах нужда. Дава ми спасение и надежда, това което никой човек преди това, нито една терапия не можа да ми даде. Те търсеха да намерят причината, но не можеха да ми дадат решение на проблема. В Библията намерих всичко, от което имаше нужда сърцето ми. Намерих пълна промяна, отговори на всичките ми въпроси и мир."

Снимки - личен архив.

Повече чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Евелина Стоянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Шенел Сюлейманова

Шенел Сюлейманова за живота си в Белгия и сърцето в България

В "Родина зад граница" ви срещаме с една млада българка от Северна България - Шенел Сюлейманова , която е влюбена в биологията и преди 12 години тръгва от малкия крайдунавски град Никопол към Брюксел, с амбицията да продължи образованието си в Медицински университет в Белгия и да стане фармацевт. Пътят към реализиране на мечтата е дълъг и труден,..

публикувано на 08.04.25 в 12:10
Кристина Константинова

Кристина Константинова - едно сърце, отдадено на книгите!

Как тупти едно сърце, отдадено на книгите и техния свят? - Отговорът следва в рубриката "Горещи сърца".  Гостуваме в първата у нас кафе - книжарница с благотворителна кауза, която се намира във Враца. Там ни посреща Кристина Константинова. Тя е на 39 години и чете от петгодишна.  Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница..

публикувано на 08.04.25 в 11:49
Национална библиотека

Кирилицата - преграда срещу културната асимилация

На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги.  В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..

публикувано на 06.04.25 в 11:47
Едно от изображенията в изложбата на Guerrilla Girls в София

Знам, чух, видях. Изкуството на непослушанието

"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..

публикувано на 05.04.25 в 18:09

Поп(не)културните измерения на българската политика

Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..

публикувано на 02.04.25 в 16:56
проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори.  Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че  емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..

публикувано на 01.04.25 в 07:10

Ще го бъде ли летището в Горна Оряховица?

В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..

публикувано на 31.03.25 в 06:57