Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо се раздухва въпросът за името на авиобазата край Граф Игнатиево?

| Анализ
Снимка: grafportal.org

Трета авиационна база край пловдивското село Граф Игнатиево носи името си от 2012 г. Популярна като "Граф Игнатиево", това не е нейно официално название. Защо въпросът за името на базата се повдига сега и какъв отклик има това сред военните и местните жители?

Според военния историк Станчо Станчев е честа практика поделенията у нас неофициално да носят името на близкото населено място.

"Тя е Трета база – Граф Игнатиево, без кавички. Това не значи, че базата се казва Граф Игнатиево, а че е дислоцирана в Граф Игнатиево. (…) Възприема се като име на базата. Ако беше име на базата, щеше да е в кавички."

В цялото НАТО е известна като авиобаза Граф Игнатиево, казва генерал-майор о.з. Иван Лалов, дългогодишен командир на авиобазата. По думите му, названието без кавички се среща и в официални документи и поздравителни адреси.

"Защо толкова се раздухва този въпрос към момента", пита Лалов.

Към момента няма традиция летищата ни да носят имената на наши пилоти, отбелязва той.

"Имаме много изявени пилоти, плеяда цяла. Не ни стигат авиобазите, за да ги кръстим на всички наши изявени пилоти в миналото."

За Симеон Симеонов, друг бивш командир на базата, това е "просто една заигравка" и не трябва да се отрича историята заради конюнктурни особености. Според него населеният пункт, където се намира съответната база, дава географски координати.

Политиците да не се хващат за дребни неща и да отклоняват вниманието, призовава бившият командир на базата, защото според него "със смяната на имената нищо няма да се реши", макар българите да имаме голямо желание "да сменяме имена през определено време".

"Тогава, когато останат със старите си наименования, те носят заряда от онова време, а новите, които са дошли, решават да променят както начина на действие, така и начина на мислене на хората – те започват най-напред да воюват със символите", коментира историкът Станчо Станчев по повод преименувания в други исторически периоди.

Станчев изразява мнение, че за да не се асоциира базата с Граф Игнатиево, трябва или "да я махнем от Граф Игнатиево и да я преместим в Труд, или да сменим името на Граф Игнатиево, което го носи от 1902 г. – не са го сложили нито комунистите, нито преди тях които са управлявали".

Най-справедливо и неутрално ще бъде да се проведе референдум и да се питат местните хора дали искат населеното им място да се казва Граф Игнатиево, предлага Станчев.

За местните жители обаче такъв въпрос не стои. Те питат "Има ли причина, основателна, за да се промени наименованието?"

Според Станчев по-рационално е да се избере име или на географски обект, или на славна победа:

"Хем да носи послание, хем да не предизвиква страсти и крамоли сред обществото."

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

10-годишната Десислава Костадинова изработва гривнички в помощ на болни деца

Десислава Костадинова и Зара Маринова през новата учебна година ще бъдат в пети клас. Те живеят в район "Аспарухово". По инициатива на Десислава бе създадена благотворителна кампания за събиране на средства за нейната съученичка Димана, която трябваше да бъде изследвана за предишното си заболяване в Турция. Десислава изработва гривнички..

публикувано на 06.07.25 в 07:00

Залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата

За поредна година залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата по време на горещите летни ваканционни дни. Първото издание за тази година на "Лято в музея" приключи, но следват още две - през юли и август. Това е едно от най-желаните занимания за децата от Русе. Идеята за еко обучението сред музейните..

публикувано на 06.07.25 в 05:30

Домашните любимци след края на войната в Израел

Ако не беше толкова страшно, би било забавно да се види шествие, в което хората водеха към бомбоубежището не само децата си, но и домашните си любимци -  кучета, котки, птички в кафези, хамстери или други животни в клетки. Понякога в скривалището се струпваха повечко животинки и започнаха конфликти между тях. Медиите дълго обсъждаха участта на..

публикувано на 03.07.25 в 17:35
Среща в читалището на Тетевен

Тази година ветераните алпинисти се срещнаха в Тетевен

Миналия месец в Тетевен се състоя традиционната среща на ветерани алпинисти, организирана от тяхното сдружение "Мальовица" . Гости бяха Иван Вълчев, Методи Савов, Николай Петков и Кирил Досков, които през 1984 г., в рамките на българската експедиция, изкачват Еверест по Западния гребен.  Подобни срещи има всяка година и са организирани от..

публикувано на 29.06.25 в 13:56
Здравка Шейретова - Столична библиотека

Най-младежкият филиал на Столичната библиотека в район "Студентски" отбелязва 10 години от създаването си

Най-младежкият филиал на Столичната библиотека в район "Студентски" отбелязва 10 години от създаването си с откриване на ново споделено пространство за четене, срещи и събития, литературни четения и финал на Третия шампионат по поезия на софийските училища „Млада метафора“. Един от основните приоритети на най –голямата публична библиотека в..

публикувано на 29.06.25 в 06:28

Над 7000 варненци в подкрепа на защитниците на бездомните животни в града

Във Варна беше създадено Координационен център "Зоопатрули", с цел противодействие на насилието над животните. В кварталите на града ще има представители на структурата, които ще следят да няма посегателства над бездомните животни, за които се грижат. Това разказа за "Хоризонт" Стефан Курдов. "Проведохме среща с ръководството на..

публикувано на 29.06.25 в 05:56
Ангел Бончев с иконата на свети Никифор Прокажения

Чудотворните мощи на свети Никифор Прокажения във Врачанска епархия

През седмицата в различни населени места във Врачанска епархия посрещат икона с чудотворните мощи на свети Никифор Прокажения .  Камбаните на храм "св. Николай" във Враца огласиха пристигането на светинята в престолния за епархията град в понеделник сутринта.  Във вторник иконата беше в Мездра, вчера в Бяла Слатина, днес ще бъде в Кнежа, в петък..

публикувано на 26.06.25 в 17:50