Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жертва на домашно насилие помага на ромски деца

| обновено на 17.03.24 в 13:05
Мира Сефанова
Снимка: Мая Щърбанова

Житейските трудности някои хора приемат като проклятие, наказание от съдбата и негодуват срещу тях. За други обаче те са предизвикателства, справянето с които ги прави по-силни и по-упорити.

Мира Стефанова е преживяла много за крехката си възраст. Омъжена твърде рано, станала майка на две деца, когато все още самата тя е дете, жертва на постоянен тормоз и насилие от страна на мъжа си

И въпреки че повечето съвети, които е получавала, са били – потърпи още, това ни е съдбата, такива са ни обичаите и нравите, Мира взема коренно различно решение от това да търпи.

Мира е била жертва на домашно насилие във времето на своя брак с бащата на децата ѝ. Споделя, че това е другата ѝ кауза – да вдъхне увереност в други жени, попаднали в нейната ситуация, че изход има.

Затова тя се опълчва, спасява се от насилника си, завършва средното си образование и сбъдва мечтата си да помага на други ромски момичета като нея. Разбира се, плаща висока цена – децата й живеят в друга държава с баща си, а Мира не ги е виждала от години.

Един от хората, подкрепили Мира в нейния път на израстване, е Галина Тошкова, директор на Обединеното училище „Добри Войников“ в село Победа.

От години Мира работи като образователен медиатор в училището в село Победа, община Добричка. Нейната основна задача е да обикаля ромските къщи, да разговаря с деца и родители, да дава своя пример и то толкова убедително, че тези малки ромски момичета да разберат, че не само ранният брак е техният житейски път, съществуват и други.

Мира казва, че дори две ромски деца да я чуят и тя да им даде сили да променят живота си, за нея това е огромен успех. Наясно е, че не може да преодолее наследството от порядки и поглед над живота, не може да преодолее страха от непознатото, но със сигурност може да бъде повод за първата крачка към промяната

Защото, ако си успял да помогнеш само на един човек дори, то ти си успял, а провалът за много други, никога не може да бъде причина да се откажеш. И Мира не се отказва – тя продължава да гради своята стълбичка и търпеливо повлича по нея и други ромски момичета.

Мира има поставена и по-голяма цел – иска да учи и в университет, където да се подготви на професионално ниво за своята социална дейност.


Още по темата слушайте в рубриката "Горещи сърца".


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Истории от бунтовно Русе

Другарят - господин - бай Атанас стои на сигурна позиция: да бъде винаги на власт и нокога във опозиция! Годината е 1950 г., когато забраненият от комунистическата власт писател Светлозар Димитров, известен като Змей Горянин пише тази епиграма. Днес обаче сме 2025 г., имаме от почти две седмици редовно правителство. Епиграма за него все..

публикувано на 27.01.25 в 20:48

Без дом, но с доброта в сърцата - истории на хора, които живеят на улицата

Наричаме ги клошари, те нямат дом, живеят на улицата. Подминаваме ги често с погнуса, защото не изглеждат добре, мръсни са, миришат, а на някои от тях им личи, че добре са се почерпили, с алкохол. Ще ви разкажа за трима бездомници, които срещнах по софийските улици. Първият намирам в центъра на София. Изоставен от майка си, отгледан от осиновители,..

публикувано на 26.01.25 в 06:24

"Бъндараците" от "Подуяне" до Луната и обратно

Елтън, Джон, Йоко и белите орхидеи. Приказка за музиката и семейството Връщаме лентата в радиото назад. На една и съща улица в съседни кооперации порастват братята Димитър и Иван Милеви и братята близнаци Александър и Константин Петрови. Баба им ги нарича "Кокосашо" . Големия Бъндарак ги надушил, че са "нечувани..

публикувано на 24.01.25 в 21:29

Три разказа за цензурирано изкуство

Разказ за три премахнати творби - разрушени, замазани или свалени от изложбените зали. Това представя изложбата " Забранено изкуство ", която е изследователски проект на куратора Ралица Герасимова.  Разглеждат се три случая на цензура: унищожената изложба „Терен и конструкции” на Веселин Димов, представена във Варна през 1982 г.,..

публикувано на 23.01.25 в 18:31
Писателят Георги Костадинов.

БНР на 90: С радиото заспивам… Поетът, посветил стих на медията

В седмицата, в която БНР отбелязва 90-годишнината си, ви срещаме с наши верни слушатели. "С радиото заспивам", по този начин Георги Костодинов - писател от Чипровци, определя връзката си с Българското национално радио. "От малък слушам радио, дори и сега - на 60 години съм", настоява поетът, който споделя, че е от по-старото поколение..

публикувано на 23.01.25 в 09:58
Снимката е илюстративна

Арх. Арсения Христова: Бих искала българите да имат повече самочувствие

"Архитектурата е моята професия, хоби и съдба" ,  казва Арсения Христова, която е завършила е архитектура в УАСГ в София точно преди 50 години. Кариерата й започва в България, но след това професията я води в различни точки на света - първо в Алжир, след това в Белгия . Случва се така, че след природни бедствия - земетресение и наводнение,..

публикувано на 22.01.25 в 13:38

За ужаса от войната и за протокола по лечение на спасените от заложническата криза в ивицата Газа

Първите три заложнички от втората от началото на войната, обменна сделка между Хамас и Израел вече са на свобода . Те бяха разменени за палестински затворнички. Вертолет докара вече бившите, заложнички до площадката на покрива на болница Шиба - най модерната и оборудвана със съвременна техника в Израел . Още три болници посрещнаха освободени..

публикувано на 22.01.25 в 11:20