Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да се подпомогне децентрализираното внедряване на ВЕИ, така че обикновените потребители да получат достъп, призова експертът

Венцеслава Кожухарова, "За Земята": България вече трябваше да е на четвърти транш от ПВУ

Отложената либерализация на енергийния пазар може да ни коства не само втория транш, но и цялата сума, изрази опасения тя

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Има огромно забавяне на второто плащане по ПВУ заради неизпълнени реформи. Там е нашият основен пропуск. В други страни има вече трето, четвърто плащане. България вече трябваше да е на четвърти транш, а още не можем да стигнем до втория.

Това заяви пред БНР Венцеслава Кожухарова, координатор в екип "Енергия и климат" в Сдружение "За Земята".

Има сериозен проблем с липсата на политическа амбиция и избуяващия популизъм, който винаги засяга темата за въглищата, смята тя.

Кожухарова очерта три ключови документа - ПВУ, интегрирания план за енергетика и климат и териториалните планове за справедлив преход и посочи, че общото между тях и разковничето, което блокира развитието, е какво ще се случи с въглищата.

Развитие към децентрализирана енергийна система е нещо, което изключително трудно ще се случи тук заради различни интереси, отбеляза експертът.

Венцеслава Кожухарова  Снимка: Ирина Недева

Според Венцеслава Кожухарова въпросът е не просто да се усвоят парите, а да се подпомогне децентрализираното внедряване на ВЕИ, така че обикновените потребители да получат достъп до тях.

"Средствата да не бъдат глътнати от същите играчи в енергетиката, които виждаме досега."

Информационна кампания във въглищните региони е доста закъсняла, отчита още Кожухарова във връзка с фонда за справедлив преход.

Отложената либерализация на енергийния пазар може да ни коства както второто плащане по ПВУ, така и цялата сума за страната ни, изрази предположение Венцеслава Кожухарова. По думите ѝ, има "популистки интерес, който изкуствено иска да удължи живота на въглищата".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Людмил Кърджилов

Людмил Кърджилов: Сняг през зимата не е явление от миналото

Сняг през зимата не е явление от миналото, ще виждаме сняг и през идните години, а в определени зими снеговалежите могат да бъдат много обилни .   Това каза пред БНР журналистът и климатолог Людмил Кърджилов. "В последните 10-ина години сме в етап на слабо затопляне на приземната атмосфера. През 2024 г. е измерено, че  средните глобални температури..

публикувано на 02.01.25 в 17:21

Изпращаме 2024 г. като най-горещата в историята и с разочарование от климатичните срещи на върха

Изпращаме 2024 г. както с данните, че това се очаква да бъде най-горещата година в историята , така и с разочарованието от три ключови срещи на върха, свързани с климата и опазването на природата. Конференцията за биоразнообразието в Колумбия беше определена като разочароваща, климатичната конференция в Азербайджан - като предателство за..

обновено на 31.12.24 в 16:36
Мартин Томов, координатор в

Мартин Томов от Грийнпийс – България за отминаващата година

Остават няколко часа до края на годината, в които времето ще тече много бързо в приготовления за посрещането на Новата. Температурите навън са ниски и това ни припомня за истинските зими, каквито не помним от години.  Изпращаме 2024 та, една изключително топла година . Година, която очерта близкото бъдеще, с което трябва да свикнем без..

публикувано на 31.12.24 в 15:32

Александра Нацкова: Съвременните деца виждат кокошка за първи път на 10-11 годишна възраст

На 29 декември е подписана Конвенцията за биологичното разнообразие. Това е един от най-важните международни договори за защита на природата. Затова решихме да надникнем в Зоокъта в село Лесковец край Перник, където посетителите могат да общуват свободно с животните. Там живеят над 200 животни от цял свят. Според управителката..

публикувано на 31.12.24 в 09:57
Заседналият в плитчина танкер.

Мартин Томов: Не се очаква разливът в Черно море да засегне България

Не се очаква петролният разлив в Черно море заради инцидент с два руски танкера да засегне пряко България. Това заяви за БНР Мартин Томов от екологичната организация "Грийнпийс".  Като ужасно голяма екологична катастрофа определи случилото се координаторът на кампанията "Живо Черно море" Мартин Томов. "Има данни, че са се разляли над 3000 тона мазут...

публикувано на 29.12.24 в 05:22
Венцислав Йончев

Туристите ветерани от Враца за физическата активност през целия живот

Близо сто са членовете на клуба на туристите ветерани във Враца.  По няколко пъти всеки месец те правят преходи на различни места у нас и в чужбина и се събират със свои съмишленици и връстници от други клубове от цялата страна.  Интересът към дейността на клуба е голям и все повече ентусиасти се присъединяват към нас, отбеляза..

публикувано на 22.12.24 в 06:45
Петко Ковачев

Петко Ковачев: Ще си останем с най-зеления и неизпълнен ПВУ

Доклад на сдружение "За Земята" анализира напредъка по Плана за възстановяване и устойчивост, свързан с екологичните политики и отчита една година без напредък. Ще си останем с най-зеления и неизпълнен план , заяви пред БНР авторът на доклада Петко Ковачев. Напредъкът е минимален . За цяла година България не успя да изпълни няколко..

публикувано на 17.12.24 в 10:59