Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Петър Делев за делата на Александър Велики, за апогея и разпадането на империята

Софийски университет “Св. Климент Охридски”
Снимка: Ани Петрова

През последните дни темата Северна Македония отново влезе в новините с претенциите на тази държава. Претенции към съседите си. И ако сега на дневен ред е краденото на нашата средновековна и нова история, допреди десетилетие, когато отново управляваше ВМРО-ДПМНЕ, на мода беше търсене на преки връзки с античното царство Македония на Филип Втори и Александър

По темата разказва един от най-добрите познавачи на тази материя - проф. Петър Делев от Софийския университет.

В ранния период античните македонци населяват Централните Балкани - това, което още в античността е прието да се назовава Горна Македония.

Първата завладяна нова територия е т.нар. Долна Македония. Слизането в Долна Македония е станало вероятно в първата половина на 7 век пр. н. е. и е свързано с възникването на царството на Аргеадите.

Произходът на македонците остава неясен. Тезите са две - едната, поддържана от Гърция днес - че са елинско племе със свой диалект, другата - лансирана от български историци като Гаврил Кацаров, а днес - от северномакедонците - че са самостоятелна група. По имената на владетелите също не можем да съдим - Филип и Александър са гръцки, но има много специфични. 

Сигурно е обаче, че първото разширение е за сметка на траките. Обединението на македонските племена идва чак в 4 в. пр. н. е. при Филип Втори. Дотогава македонските княжества воюват помежду си. Тяхното функциониране обаче не следва гръцкия модел на полисите и деленото на граждани и други. 

И както казахме, ранната история е обвита в мъгла - в първите векове стигат на север до Вардар и на юг до Олимп. 

Следва период на криза и упадък в началото на 4 век пр. н. е. Дълго, но слабо е управлението на Аминтас Трети - бащата на Филип - най-малкият трети син. Той идва на власт след кратките управления на братята си Александър Втори и Пердикас Трети. 

И само преждевременната му смърт - загива на 40 и няколко години, му попречва именно той да покори супер-силата на онази епоха - Персийската империя.  Гаранция за това е най-значимата реформа, която извършва - тази във военното дело, превърнала  македонската армия в нещо невиждано дотогава, в нещо непобедимо.

Освен смел воин, Филип е бил любител на плътските съблазни и многоженец, твърди проф. Делев. Една от съпругите му със сигурност е тракийка - втора по ранг сред жените му след Олимпиада, майката на Александър Велики.

Убийството е зрелищно. Една от версиите е, че Александър и Олимпиада  стоят зад убийството на Филип.

За делата на Александър Велики, за апогея и разпадането на империята, за последния македонски цар Персей слушайте в звуковия файл. 


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Даниела Ненова

Даниела Ненова между театъра и любовта към птиците

"Живея извън града, извън Синсинати в гората, място, което рехабилитира хищни птици. Понякога хората се учудват как мога да съчетавам природа и гори, и планини с театър, защото едното изисква голям град, другото изисква спокойствие, но аз съм си намерила място, което съчетава и двете, каза за "Хоризонт" 33 годишната актриса Даниела Ненова гост в 51..

публикувано на 25.06.24 в 10:57

Сприхав и без гащи... Защо 90-годишният Доналд Дък остава попкултурна икона?

Това пък е пародия на "Лошото момче" на Били Айлиш в изпълнение на плюшен Доналд Дък със собствен канал в YouTube . Музикалните пародии с патока са плод и на изкуствен, и на естествен интелект, но не са новост. И в киното, и в игрите, и в комиксите Доналд има сатирични двойници, за част от които Disney се разправя в съда с..

публикувано на 24.06.24 в 22:12

Запазената марка на село Паскалевец е самодивската еньовска ракия

В село Паскалевец, община Павликени, са превърнали делниците в празници. Баби, снахи и внучки пазят и предават българските традиции и обичаи. Селото е създадено преди повече от 550 години и има интересна история. Било е околийски център, а негов мирови съдия е бил прословутият Марко Тотев. Хората в Паскалевец са дружелюбни и с чувство за..

публикувано на 23.06.24 в 06:35

От Враца до Севиля: Постелекторален изотопски преглед

Спецификите на политическите процеси у нас и цялостно в Европа не остават незабелязани от "Изотопия". Изборите за депутати в Европейския парламент няма да направят изключение. Затова решихме да ви поведем на една следизборна разходка, която да ни запознае с някои локални и континентални процеси.   Какво ви очаква: От Испания до Кипър, където ще си..

публикувано на 21.06.24 в 14:38

Следкарнавално: Габровци ще продават вече ненужни макети на политици

Карнавалът в Габрово отшумя, но неговите организатори не спират да се шегуват като обявяват, че ще разпродават кукли на политици - от тези, които видяхме точно преди месец във веселото шествие. Парламентарните избори минаха, някои политически лидери още осмислят резултатите от вота, други вече си подадоха оставките. Габровци обмислят..

публикувано на 21.06.24 в 06:50

Разорани и унищожени полски пътища в Златаришко. Земеделци се жалват, реакция няма

Неправомерно усвоени общински полски пътища в Златарица създават проблеми на земеделски стопани да обработват земите си и да приберат реколтата, създават се предпоставки за пожари и за конфликти между производителите . В Златарица кметът миналата година разрешава на брат си безплатно и безпроблемно да разоре и засее полските пътища. Братът..

публикувано на 20.06.24 в 08:59

В Павликенско: Села на драстичен воден режим, поредно лято на протести

Община Павликени е пред обявяване на частично бедствено положение заради безводието . Половината села са на воден режим . През лятото към тях ще се добавят и още селища. Основната причина е пресъхването на водоизточниците. Частично решение за пет от селата е да бъде пусната вода по каналите на "Напоителни системи" , която да вдигне нивото..

публикувано на 18.06.24 в 06:52