Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Генерал Тошево се сплотиха около каузата да изправят Цвети на крака

Момиче с автоимунно заболяване има нужда от помощ за спешно лечение

Цветелина Маркова: Водех нормален живот – училище, народни танци. Сега съм прикована на количката

| Репортаж

Петнайсетгодишната Цветелина Маркова от Генерал Тошево се нуждае от скъпо лечение в клиника в Турция, след като в началото на март се парализира от бюста надолу. Лечението е непосилно за семейството ѝ. За Цвети се грижи единствено майка й, която заради състоянието на детето си в момента не работи. След неуспешен опит за поставяне на диагноза в България, Цвети и майка ѝ заминават в болница в Турция, където детето е диагностицирано с изключително рядко автоимунно заболяване. Необходимостта от събирането на средства за лечение е спешна, тъй като лекарите са категорични, че момичето може да бъде излекувано, но ако се действа бързо.

Засега техните предвиждания са, че Цвети ще проведе четиримесечен курс по рехабилитация, като цената на ден възлиза на 1 000 долара. Всички приятели, преподаватели, близки и роднини на Цвети са поели различни инициативи за събирането на необходимата сума.

Датата 9 март е разделна за живота на Цветелина Маркова от Генерал Тошево. Преди нея детето е отлична ученичка в СУ "Никола Йонков Вапцаров", танцува народни танци, пее и се наслаждава на живота като всеки млад човек. Първоначално детето се оплаква от болки в кръста. Прегледано е в Спешното отделение в болницата в Добрич. Същата вечер започва да усеща слабост в краката и на сутринта Цвети вече е изцяло парализирана. Линейка я транспортира отново в Добрич и оттам по спешност в "Св. Марина" във Варна, където в продължение на един месец са поставени три различни диагнози. Дни след изписването ѝ от Варна Цвети и майка й заминават за клиника в Турция, където диагнозите от България са отхвърлени категорично, разказва майката Сузана Костадинова.

"Направиха ѝ нужните изследвания и накрая се оказа, че имаме съвсем друга диагноза, която няма нищо общо с първите три – рядко автоимунно заболяване. Вече имаме изготвена оферта за лечение и физиотерапия. Много е важно да ги започнем веднага, тъй като сме изгубили доста време."

Необходимата сума за рехабилитацията на Цвети възлиза на около 240 000 лв. Отделно тя има нужда и от лечение, което изисква още средства. Затова и обществеността в Генерал Тошево се е заела с организирането на различни кампании, споделя Теодора Петкова, колега на майката на Цвети.  

"Страшно много граждани се включиха. Местният бизнес помага, кой с каквото може – с организация, с даряване на средства. Целият град се е ангажирал с каузата да изправим Цвети на крака."

Първата голяма инициатива е концерт, който ще се проведе в квартал "Пастир", в който живее момичето. Подготвя се и благотворителен бал "Заедно за Цвети", като половината от стойността на всеки куверт ще отиде за дарение. Балът ще е придружен с базар и търг.

"Ще има произведения на изкуството, които ще предложим, които да се продадат и да съберем възможно най-много средства, Цвети да стигне до първата рехабилитация в Турция."

Цвети пее във фолклорната школа към Центъра за работа с деца в Генерал Тошево. Директорът на центъра Елена Дачева се включва в кампанията, посветена на детето, с едничкото желание тя отново да се върне на сцената.

"Да помогнем да се съберат средства, за да може да се направи адекватно лечение в Турция."

В училището на Цвети учители, деца и родители също се обединяват в помощ на Цвети, допълва директорът на образователната институция Радка Йорданова.

"Нашият град е малък, но много сплотен. Цялата общност – ние сме едно. Помагали сме и в други инициативи, когато се е налагало. Този млад човек заслужава да получи шанс за лечение. Просто е спешно! Колкото по-бързо бъде събрана тази сума, толкова по-кратко ще е лечението."

Още след първите вливания в турската клиника Цвети чувства леко подобрение, което е надежда, че лечението е правилно и ефективно. Петнайсетгодишното момиче се нуждае от съпричастността на много хора, за да успее да се завърне към нормалния си начин на живот, който, по думите й, много й липсва.

"Преди си водех нормален живот – на училище, на народни танци. Сега нищо не мога да правя и съм прикована на количката."

В средата на юни Цвети и майка й трябва да заминат за Турция, за да продължат лечението. За целта е необходимо по-голямата част от сумата от над 300 000 лв. да бъде събрана. Детето се нуждае от помощта на много хора, за да може отново да танцува, да играе, да излиза с приятели и да живее пълноценно. Ако искате да сте един от тях, можете да го направите на посочените сметки:

Банка ДСК АД

IBAN:BG06STSA93000030818725

BIC:STSABGSF

Сузана Димитрова Костадинова

Основание: Дарение за Цвети

Revolut:@suzanapaeu

FB: „Заедно за Цвети“

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли.  Заниманията са за деца от 6 до 12 години.  Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян.  "Залагаме както на традиционни..

публикувано на 20.07.25 в 07:10

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..

публикувано на 20.07.25 в 06:55
Асаф Ясур

Асаф Ясур не спира да печели медали за Израел на параолимпийски игри

Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..

публикувано на 20.07.25 в 05:52
Музеят, посветен на 15-и юли, който се намира в Истанбул.

9 години след опита за преврат в Турция енергията против пучистите е транформирана в подкрепа за държавата

С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..

обновено на 19.07.25 в 12:18
48-ия Международен семинар по българистика на Великотърновския университет

Какво кара чужденци с различни професии и съдби да учат български език?

Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..

публикувано на 19.07.25 в 07:25

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30