Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как се възстановява родният дом на Леон Арав в Пловдив

2
Дан Арав и съпругата му Една
Снимка: Личен архив

Еврейска фамилия, свързана с Пловдив, възстанови за нов живот историческа сграда на една от централните улици в града "Христо Г. Данов".  

През 1912 година там започва да приема пациенти току-що завършилия медицина във Виенския университет Леон Арав. Талантливият лекар бързо напредва в професията и скоро създава частна болница, която разполага и с първия  рентгенов апарат в града. Семейството е свидетел на събитията от 1943 година , когато депортацията на близо 50 хиляди  български евреи към лагерите на смъртта е стопирана с  усилията на много български общественици , политици и на църквата, а както е известно част от тези събития са се разиграли именно в центъра на Пловдив. 

В клиниката, където е живеело и семейството на д-р Леон Арав през тези години са били  приютявани и мнозина евреи, изселени  от столицата.  Тази и други истории ще разкаже внукът му Дан Арав днес, когато в двора на къщата ще бъде открита и документална изложба. 

Дан Арав е изследовател  на израелската култура и памет,  преподавател е в катедрата по филми и телевизия в университета в Тел Авив, а има и свои предавания в различни медии.  

Леон Арав

Дан Арав говори български, благодарение на бабите си. Позабравил го е, но идвайки в България постепенно попълва празнини и така пред нас оживява семейната история. Когато през 1948 година започва разказа си той, комунистическият режим у нас вече се е установил, имотите са отнети и дядо му осъзнава , че няма да може да практикува професията си, както преди, цялата фамилия потегля за Израел  - разбира се, следвайки призива на първия премиер Бен- Горион - евреите, пръснати по целия  свят да се съберат и положат заедно усилия за изграждането на новата държава.

"Всички работеха много и ние, децата  бяхме отглеждани от бабите си, които не знаеха иврит, разказа Дан Арав. И ни повежда към къщата на ул. "Христо Г. Данов" със спомените, простиращи се между  две държави и няколко поколения.

И в крайна сметка по съвет и на адвокат,  той и брат му решават, че ще отдават помещения под наем. Така дълги години. 

Една е съпруга на Дан Арав. Тя е много силна, енергична, с видимо възхищение Дан ни показва всеки детайл, до който са се докоснали ръцете на Една Кедар. Изчистена е боята от дървената дограма. Запазени са и реставрирани са вратите, дървените подове, възстановено е впечатляващото стълбище.  

Леон Арав - възстановената къща

 "Но целта ни беше не само да възстановим сградата до пълния й блясък, а и  да се запази автентичността й. След близо 5 години упорита работа, естествено и с помощта на много други хора, резултатът е налице“, казва Дан, показвайки ни и уютния градински кът, където в началото на миналия век  пациентите са изчаквали записания си час и където доктор Арав е посрещал приятелите си.  

Дан Арав научава и за спасяването на българските евреи от лагерите на смъртта. Историята как в  нощта на 10 март 1943 година над 600 пловдивски евреи са събрани в двора на близкото до квартала им училище, за да се подготви депортацията, как  при тях идва патриарх Кирил, тогавашен митрополит на Пловдив, за да им вдъхне надежда, се предава през поколенията, защото трябва да се помни стореното от  тогавашните  държавници, религиозни водачи  и общественици за да бъде спряно потеглянето на влаковите композиции към лагерите.  

Запечатани са много работни моменти и с хората, включили се в реновирането на сградата, на които фамилията е благодарна, а в рамките на това събитие, на което са поканени също представители на Израелското посолство, на местната еврейска общност, кметът на район "Централен" и приятели, Дан Арав и роднините му отново ще подчертаят, че гледат на завършването на проекта като на още една спойка във вълнуващото приятелство между българския и еврейския народи.  Ще бъде официално открита и паметна плоча, посветена на историята.

Питаме Дан Арав и за конфликта в ивицата Газа. Какви обществени пластове размества случващото се и как всичко това рефлектира в медиите?

"Умират израелски войници, загиват много палестинци при израелските атаки, сред тях жени, деца, както е известно, които нямат нищо общо с Хамас. Невинни жертви, а това е голяма трагедия", подчертава Дан Арав.

Леон Арав - възстановената къща

"Тези обществени нагласи се виждат най-вече в социалните медии, там могат да се проследят такива дискусии. Различно е от това, което може да се чуе и види в традиционните радио и телевизия", коментира Дан Арав. И дава пример как всяка седмица по улиците излизат, протестирайки  срещу войната, над 100 хиляди души  и отразяването на тези събития в обществените медии се ограничава само до съобщаването на фактите, без да се стига до по-сериозни коментари.

Като университетски преподавател той вижда разделението в мисленето и сред студентите  но казва, че и в аудиторията е внимателен, когато се стигне до подобни обсъждания.

"Кога и дали всичко това ще се промени , аз не мога да прогнозирам", казва още Дан Арав и се връща към пловдивската реалност, показвайки ни снимките на три поколения с живот,  прострял се в две държави. 

А къщата на централната пловдивска улица  "Христо Г. Данов",  грееща и новобоядисана очаква гости, които да се потопят в наситената с носталгия и романтика атмосфера, в която се съчетават елегантно "преди" и "сега".           


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Писателят Георги Костадинов.

БНР на 90: С радиото заспивам… Поетът, посветил стих на медията

В седмицата, в която БНР отбелязва 90-годишнината си, ви срещаме с наши верни слушатели. "С радиото заспивам", по този начин Георги Костодинов - писател от Чипровци, определя връзката си с Българското национално радио. "От малък слушам радио, дори и сега - на 60 години съм", настоява поетът, който споделя, че е от по-старото поколение..

публикувано на 23.01.25 в 09:58
Снимката е илюстративна

Арх. Арсения Христова: Бих искала българите да имат повече самочувствие

"Архитектурата е моята професия, хоби и съдба" ,  казва Арсения Христова, която е завършила е архитектура в УАСГ в София точно преди 50 години. Кариерата й започва в България, но след това професията я води в различни точки на света - първо в Алжир, след това в Белгия . Случва се така, че след природни бедствия - земетресение и наводнение,..

публикувано на 22.01.25 в 13:38

За ужаса от войната и за протокола по лечение на спасените от заложническата криза в ивицата Газа

Първите три заложнички от втората от началото на войната, обменна сделка между Хамас и Израел вече са на свобода . Те бяха разменени за палестински затворнички. Вертолет докара вече бившите, заложнички до площадката на покрива на болница Шиба - най модерната и оборудвана със съвременна техника в Израел . Още три болници посрещнаха освободени..

публикувано на 22.01.25 в 11:20

Пропаганда или снимката на деня? Разходка из радиоархивите…

Кой, ако не радиото, да ви направи свидетел на променящите съдбата на България събития. За 90 години се е случило много и много ефир е минал, с историята - такава, каквато е създавана от силните на деня. И ако след десетилетия някои биха нарекли ефира "плод на пропаганда", парадоксално – именно същите тези архиви след десетилетия остават като..

публикувано на 22.01.25 в 10:00

В търсене на бездомници - дежурството на един мобилен екип в София

В студените дни и нощи хората без дом имат възможност да бъдат настанени в кризисните центрове на Столичната община. При желание могат да останат в тях до 6 месеца. Три са кризисните центрове в София , с общ капацитет 570 места към днешна дата, като има възможност да бъдат открити още. Дежурството на един от мобилните екипи, които..

публикувано на 22.01.25 в 06:51
Йордан Колев

Йордан Колев: Дисциплината в пилотската кабина ми помогна да разбера живота по-различен начин

Има нещо много мистично в това да бъдеш между земята и небето – в полета, който носи усещане за свобода , за необятност и вдъхновение.  За връзката между небето и вдъхновението и как авиацията се преплита с изкуството на писането г оворим с Йордан Колев – писател и летец , чийто живот е изпълнен с истории от облаците.  " Нашата професия на..

публикувано на 21.01.25 в 11:48

"Дадох ли нещо на България?": спомен за Симеон Радев

Съхраняването на гласа на Симеон Радев за националната звукова памет дължим на немския българист и преводач Норберт Рандов, преподавател в Хумболтовия университет, изпратен в България със задача да запише гласовете на големи наши писатели. Годината е 1961-ва. С малки съкращения – единственият запазен в Златния ни фонд запис със Симеон Радев: В..

публикувано на 21.01.25 в 11:30