Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дервишкият център Елмалъ баба теке - легенди и мистерии

| Репортаж
Елмалъ баба теке
Снимка: Божидар Чолаков

Възможно ли е край Момчилград да се намира гробът на Фатима - обичната дъщеря на пророка Мохамед? Според преданията на местните хора, това е напълно вероятно. Смята се, че точното място е религиозен център до днешното село Биволяне, известен в миналото като най-голямото средище на дервишите. Този център съществува и днес под името Елмалъ баба теке.  

Дервишите са били ислямски монаси, част от военния орден на бекташите, аналог на християнския орден на тамплиерите. От Елмалъ баба теке дервишите са разпространявали исляма и се вярвало, че докъдето стига тази пропаганда, дотам стига и османската армия. Всъщност текето е било център на тази пропаганда, която тръгва от първата столица на Османската империя в Европа – Димотика, в днешна Гърция, посочва историкът и изследовател Георги Кулов. По думите му, в района на Елмалъ баба теке е имало християнски манастир.

Според османски документи край Биволяне са живели над 500 дервиши, които са се обучавали в Елмалъ баба теке. Религиозният център е разполагал с богата библиотека с над 3 000 книги, голяма част от които са изчезнали, отбелязва Мухарем Алиосман, краевед и ръководител на читалището в село Звиница.

"Това са дервиши от ордена на бекташите, безбрачни дервиши. Те са образовани хора, могат да четат Корана, пишат ръкописни книги. Има много сведения за книжовния център. Имало е много голяма библиотека, с много ръкописи. През 20-те години на миналия век са иззети, може би един ден ще излязат наяве. В обучението на дервишите влиза и лечението. Дори в момента сред ходжите е запазено това знание – под формата на баене, чете се на вода от определени стихове на Корана. Така хората се изцеляват – със силата на молитви и на билки."

Кандидатът за дервиш е трябвало да премине през изпитания в тясна и тъмна стая, за да докаже своите способности.

"Без храна, без вода три дена. Докато самият дервиш достигне такова ниво на съзнанието си, че да може да чете мислите на другите. На следващия ден са го питали какво е сънувал шейхът на текето. И ако той е казвал вярно какво е сънувал, вече са го признавали за дервиш. Дервишките школи, суфизмът – това са практики за духовно усъвършенстване на хората. Които достигат до това ниво, ги наричат светци и при нас на тях им се правят гробници – тюрбета", разказва Алиосман.

Религиозният център край село Биволяне е съществувал без прекъсване от 14-и до началото на 19-и век, когато еничарският корпус в Османската империя е заличен.

Днес Елмалъ баба теке е възстановено. В него има джамия, тюрбе, нова библиотека, гостна, трапезария и кухня. Има гробница с шест мъжки гроба и отделен от тях гроб на жена. Вярва се, че той е на единственото дете на пророка Мохамед – дъщеря му Фатима. Над него е имало стара литография със символа на ръката на Фатима - с око в средата на дланта. Преди месец тя е била открадната, казва жената, която се грижи за гроба. Но легендата, че тази ръка закриля всички жени, остава и до днес.

"Ръката ѝ става символ на женското достойнство, символ на женската любов", подчертава историкът Георги Кулов.

Дервишите не са изчезнали и днес в България има много, изтъква Кулов.

"Те не се афишират като дервиши. Това са хора духовно извисени, посветени на алевизма."

Алианството е течение в исляма. Според една от теориите много от неговите последователи на Балканите са потомци на богомилите. Те изпълняват ритуалите си с вино и палене на свещи, пият алкохол. На съборите, наречени майета, приготвят курбан. Първият от тях е на Елмалъ баба теке в началото на септември.

Снимки: Божидар Чолаков, Радио Кърджали

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, култура и удоволствие за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16