Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Видове гъбички може да станат опасни за хората заради глобалното затопляне

Снимка: Архив

Гъбичките по света вероятно стават по-смъртоносни и устойчиви заради затоплящия се климат, сочи ново изследване. По-високите температури може да предизвикат мутации, които да причинят по-агресивен растеж или резистентност към съществуващите лекарства.

В рамките на изследване на гъбични инфекции в 96 китайски болници учените са открили в двама пациенти гъбички (Rhodosporidiobolus fluvialis), които преди не са установявани в хора. Откритият патоген е бил резистентен към два от най-често използваните медикаменти за лечение на гъбични инфекции, а след излагането му на високи температури бързо развил резистентност и към трети вид антибиотик - Амфотерицин Б. Така инфекцията на практика е станала нелечима със съществуващите към момента лекарствени средства.

Откритието „подкрепя идеята, че глобалното затопляне може да допринесе за еволюцията на този гъбичен патоген или на други нови гъбични патогени“, посочва Линки Уонг, микробиолог към Китайската академия на науките и един от авторите на изследването, публикувано тази седмица в раздела за микробиология на научното издание „Нейчър“.

Гъбичките причиняват по-малко болести при хората в сравнение с бактериите и вирусите по две причини. Едната е, че човешката имунна система се справя отлично с тях, а другата е, че като цяло те не се развиват добре при високата телесна температура на бозайниците. През последните няколко десетилетия обаче гъбичните инфекции станаха по-разпространени, защото повече хора живеят с отслабена имунна система в резултат на епидемията на ХИВ, както и на лекарства, които потиска имунната система, обяснява изданието „Сайънс“.

Освен това няколко изцяло нови гъбични инфекции са били открити при хората през последните няколко години, като някои от тях вече са били резистентни на лекарства, разказва Асия Гуса, микробиолог към Университета „Дюк“. „Това е доста изненадващо и малко плашещо“, допълва тя.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

СЗО: Необходими са нови антимикробни лекарства

Има належаща нужда от нови и иновативни антимикробни лекарствени средства, които да заменят тези, които стават неефективни заради широката им употреба. Това посочва Световната здравна организация в доклад по темата, оповестен тази седмица.  Целта на..

обновено на 16.06.24 в 05:19

СЗО: Широкото използване на антибиотици при Ковид пандемията е допринесло за антимикробна резистентност

Широкото използване на антибиотици по целия свят по време на пандемията с Ковид-19 може да е увеличило "тихото" разпространяване на антимикробната резистентност. Това сочат нови данни на Световната здравна организация.  Само 8 процента от хоспитализираните..

публикувано на 28.04.24 в 05:23
Андреа Амон

Антимикробна резистентност и недостиг на медицински специалисти - основни предизвикателства в Европа

Антимикробната резистентност спрямо антибиотици и недостигът на медицински специалисти са двете основни предизвикателства, за които трябва да се работи сериозно в Европа. Това каза в интервю за БНР директорът на Европейския център за профилактика и..

публикувано на 01.12.23 в 10:30
ВИЖТЕ ОЩЕ
Станислав Балабанов (вляво) и Тошко Йорданов

ИТН очаква решението на БСП-Обединена левица за подкрепа за председател на НС

В Народното събрание се проведе среща между ИТН и БСП-Обединена левица, на която са обсъдени възможностите за подкрепа на кандидатурата на Силви Кирилов като председател на 51-ото НС. Кирилов беше предложен от ИТН като компромисен вариант за временен..

публикувано на 21.11.24 в 12:24
ЕС Европейска комисия

Политическите сили в Европарламента постигнаха споразумение за кандидатите за ЕК

Политическите сили в Европейския парламент постигнаха късно снощи споразумение за одобрението на последните 7 еврокомисари, което прокарва пътя към встъпването в длъжност на новата Европейска комисия на 1 декември. Процедурата обаче още не е..

публикувано на 21.11.24 в 12:04

ВСС откри нова процедура за избор на председател на ВАС

Седмица след като прекрати процедурата за избор на председател на Върховния административен съд, заради липса на номинации, мнозинството във Висшия съдебен съвет откри нова процедура. Гласуването ще е на 20 март. До решението се стигна след..

публикувано на 21.11.24 в 12:03

ИТН преговаря с БСП за подкрепа за избора на председател на Народното събрание

В търсене на подкрепа за избора на председател на НС в парламента днес се провежда среща между ръководствата на БСП и ИТН. Тя е по инициатива на левицата. Вчера депутатите от БСП не подкрепиха кандидатурата на Силви Кирилов от "Има такъв народ" за..

публикувано на 21.11.24 в 11:41
Димо Алексиев

Съдът върна Димо Алексиев в ареста

Актьорът Димо Алексиев, който преди седмица беше хванат да шофира след употреба на алкохол, беше задържан в съдебната зала след като Софийският градски съд отмени домашния му арест и го върна в ареста.   Според съдебния състав, чийто решение е..

публикувано на 21.11.24 в 11:34
Иво Каракашев

Иво Каракашев: Скачането с парашут е по-безопасно от шофирането

Екстремните спортове са специално преживяване, на всеки от нас трябва да разбира сериозността на това занятие . Особено за въздушните спортове е необходима задълбочена теоретична подготовка. Това коментира в предаването "Хоризонт до обед" Иво..

публикувано на 21.11.24 в 11:32

Евгения Александрова: Реалистично е от 1 януари НЗОК да заплаща биомаркерната диагностика

Мисля, че е реалистично от 1 януари 2025 г. НЗОК да заплаща биомаркерите за онкологично болни пациенти. Тази полемика е отдавна и проблемът отдавна е на вниманието на Касата. Нормално и възможно е от януари, предвид събитията от доста време..

публикувано на 21.11.24 в 11:26