Да поддържаш хижа и обслужваш посетителите изисква особено отношение, както към природата, така и към хората, които обичат да прекарват време в планината. Това занимание, обаче представлява на практика почти денонощен труд. Какво означава да работиш като хижар и то не къде да е, а в Швейцария?
"В Швейцария е много трудно да станеш хижар, това е много престижна професия, конкуренцията е много голяма, а нас ни одобриха през 2018 година, разказа за "Закуска на тревата" българката Мариана Родер, омъжена за швейцарец. Тя заедно със съпруга си управляват малката хижа Бифертен в Западна Швейцария, която се намира на плато на 2400 м надморска височина.
Красивите гледки от хижата вървят със силния и студен вятър на Алпите дори и през лятото. Семейството готви цялата храна за посетителите, като използва само биопродукти от местните производители.
"Хижите в Швейцария са собственост на Швейцарското алпийско дружество, както и на някои по-малки дружества. Ние като хижари стопанисваме обекта, като вместо фиксиран наем на дружеството се дава част от приходите - около 74 % от нощувките и около 13% от приходите от храна и напитки.
"Нашата хижа е за 24 души, като след ремонта разширихме столовата. Запази се обаче автентичен вид - няма баня за посетителите, няма топла вода, тоалетната е навън, няма лукс, но въпреки това е много красива, уютна и модерна.
В тези 4 месеца за туризъм ти като хижар трябва да си на разположение 24 часа. Нямаш никакво свободно врече за себе си. Дори и в лошото време трябва да си на хижата, защото може да се появи някой, който бедства, особено защото има много алпинисти.
Удобства няма, но красотата е невероятна, няма замърсяване, но пък нямахме никакво лично пространство, малко трудно свикнахме с това.
Ако забравиш нещо, когато зареждаш продуктите с хеликоптер, после трябва да тичаш с раничката надолу. Четири полета направихме на сезон, от гледна точка на екологията, затова е необходимо много добро планиране, разказа още Родер.
Неудовлетворение и незначителен напредък - така може да се обобщи резултатът от конференцията за климата на ООН COP29, която приключи миналата неделя и на която участваха близо 200 държави. Какво беше - и какво не беше - постигнато по време на продължилите две седмици преговори в Баку, Азербайджан? 60 000 участници, от които 1700..
Зрителите на "Аз, морето – Живот в мълчание" ще видят кадри, които иначе само водолазите могат да видят . Това каза пред БНР Кремена Ватева, координатор на кампанията "Живо Черно море" на "Грийнпийс"– България. Филмът насочва вниманието към уникалността на живота в Черно море. В него са включени невиждани досега кадри на живота в..
Сюжетът на сериала "Вина" показва и значението на местното вино като културно наследство. По инициатива на продуцента на филма Надежда Цветкова в центъра на Сандански беше организирана публична прожекция, която привлече много хора от различни краища на страната. А след успеха на сериала, чрез който видяхме живописната природа, традиционната..
В Кипър по европейски проект ще бъдат засадени 18 000 дървета, образуващи 30-километров жив плет, за борба с климатичните промени и риска от превръщането на земеделски райони в пустиня. С две големи акции днес се открива новият залесителен сезон на острова, който продължава до края на януари. Около 7000 устойчиви на суша дървета и храсти ще бъдат..
Ново финансово споразумение за подпомагане на най-уязвимите държави беше постигнато на 29-ата климатична конференция на ООН в Баку, предадоха световните агенции. Целта е то да помогне на най-засегнатите правителства да се справят с последствията от глобалното затопляне, но сумата, която те ще получават всяка година, вече беше разкритикувана като..
Младежи от няколко училища в Смолянско създават благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите" по Програма "Еразъм+". Той е насочен към възможностите за младежко участие в разработване на политики за подрастващите от общините Смолян, Девин и Рудозем. Проектът предвижда семинари за обучение на младежи във всяка от трите..
Лондон е сред първите градове, които се индустриализират. За 100 години британската столица се превръща в един от най-големите градове в света. Интензивната индустриализация в комбинация с увеличаващия се брой на домакинствата, които се отопляват с изгаряне на дървесина, довеждат до силно замърсяване на атмосферния въздух. През 1952 г., заради..
Необходима е спешна реформа в районите за планиране в България . Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по..
Искаме оставките на цялото ръководство на БАБХ за несправяне с проблемите, неовладяване на обстановката и конкретно за казуса с Велинград. Това..
Не може да имаме никакви съмнения в лабораторията, в която са отнесени пробите на стадата от Велинград. Това заяви пред БНР п роф. Христо Даскалов,..