Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как да бъде спасен зоопарка в Благоевград чрез виртуална реалност?

Снимка: община Благоевград

Как изживяването и емоциите от посещението в зоопарк или в горски територии, обособени като центрове за защитени видове животни, да продължи до безкрай?

Такава възможност дава развитието на дигиталните технологии чрез приложения и апликации, познати като образование във виртуална или добавена реалност. И ако в световен мащаб тези възможности са факт от години, в България прилагането им тепърва прохожда.

Как да бъде спасен зоопарка в Благоевград и да бъде превърнат в атрактивно място за посетители ? С решението на тези въпроси местната власт ангажира екип от специалисти, на които възложи изготвяне на стратегия за разширението на зоопарка и обособяване на част от територията му в "Гора на мечките и вълците"

В тази близка до естествената им среда територия ще се извършват консервационни дейности с цел запазване на защитените видове, като са предвидени и зони за рисове и диви котки. В идейния проект за новия облик на благоевградския зоопарк е предвидено и обособяване на многофункционална сграда с експозиционни зали и образователен център.

Идеята всъщност е позната практика в Европа, където големите зоопаркове вече са превърнати и в ценрове за опазване на редките и защитени животни.

Нещо повече - посетителите и най-вече децата ще имат възможност да продължат своето изживяване и познание след посещението си в зоопарка с така нареченото "Образование с добавена реалност". 

А това става чрез едноименното приложение, което те инсталират на своите смарт телефони.

Такъв метод вече се прилага в "Парка за танцуващи мечки" в Белица, а повече за това ни разказва управителят Димитър Иванов:

"Да добавим още реалност към самата реалност е нашата идея. Така че, докато разглеждате дадено животно в зоопарка, чрез това ново приложение на вашия телефон, аватар ви разказва за него, също може питате за хранането на това животно, аватарът ще ви води към следващата клетка на друго животно, ще ви подтиква да ставате все по-любопитен, така чрез това образование с нова реалносност, деца и възрастни ще научават все повече за зоопарка в Благоевград, разясни Димитър Иванов.


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Натали Петрова-директор на фестивала

В Банско започва най-мащабният филмов фестивал за екстремни спортове, планини и приключения

Най-мащабният филмов фестивал за екстремни спортове, планини и приключения в България предлага на публиката неповторим формат с усещане за истинска фестивална атмосфера в подножието на любимата ни Пирин планина – 5 дни, 75 филмови премиери от 39 държави, 16 презентации, срещи и дискусии с най-големите легенди със световни имена от света на планинарската..

публикувано на 17.11.24 в 05:30

Финансите ще са ключовата тема на 29-ата климатична конференция

29-ата световна конференция за климатичните промени започва днес в азербайджанската столица Баку. На форума се очакват около 100 световни лидери, а ключова тема ще бъдат финансите, свързани с климатичните промени и последствия. Около 50 хиляди правителствени представители, инвеститори и активисти ще се съберат на събитието, което вече е..

публикувано на 11.11.24 в 00:05

СЗО настоя здравето да бъде основен елемент от климатичните политики

СЗО призова за прекратяване на зависимостта от изкопаемите горива и поставянето на здравето в центъра на всички климатични преговори, стратегии, политики и планове за действие. Само така ще бъдат спасени човешки животи и ще се гарантира здравословно бъдеще за бъдещите поколения, подчертават от организацията. Преди започването на 29-ата световна..

публикувано на 10.11.24 в 00:22
Морската градина в Бургас

МОСВ отбелязва деня на биосферните паркове и резервати

За трета поредна година Министерството на околната среда и водите и неговите регионални структури отбелязват 3 ноември като Международен ден на биосферните паркове и резервати, обявени по Програмата „Човекът и биосферата“ на ЮНЕСКО. Датата е избрана през 2021 г. с решение на Генералната конференция на ЮНЕСКО. Инициативата за честване..

публикувано на 03.11.24 в 07:48
Дъждосвирцова птица

Омайното сем. Дъждосвирцови от Оман

Лиляна не задава въпроси на дъждосвирците, по-скоро ги слуша. Пита сама себе си какво е да прелиташ огромни разстояния, за да създадеш и отгледаш деца, а след това да се връщаш обратно към корените си. "Струва ми се огромна саможертва и огромен риск, много по-голям, отколкото ние, хората, имаме, за да отгледаме..

публикувано на 28.10.24 в 09:34

Конференция на ООН в Колумбия ще опита да спре изчезването на видове

Решаващо събитие за съдбата на стремглаво намаляващите популации на различните видове в дивата природа – така определят експертите започващата днес  в Колумбия среща на върха на ООН за биоразнообразието. Форумът в Кали ще събере около 12 хиляди делегати – световни лидери, екологични активисти, изследователи и представители на коренни общности и..

публикувано на 21.10.24 в 03:51
Акцията, проведена преди година

Десислава Микова: Институциите са безсилни да спрат замърсяването от въглища

Преди година активисти на "Грийнпийс" изписаха върху охладителна кула на ТЕЦ "Марица 3" в Димитровград думата "престъпление" на английски. Година по-късно хроничните нарушители остават безнаказани. Институциите са безсилни да прекратят порочния кръг на замърсяването . Централата в Димитровград не е единственият пример, коментира пред БНР..

публикувано на 18.10.24 в 10:28