19-та световна среща на българските медии, организирана от БТА, отведе журналистите в украинското българско село Камчик. Как живеят хората там и как пазят в сърцата си вече близо 200 години България?
Валентина Кашчи - единствената учителка по български език във Всеукраинския център за българска култураОтзвук от 19-та Световна среща на българските медии в Одеса
Българският дух в Общобългарския културен център в Одеса
Първата спирка от журналистическата обиколка в украинската част на Бесарабия бе село Камчик. През социализма Сталин го преименувал на Заря, но с независимостта на Украйна отново си връща българското име - да напомня на всички как прародителите им тръгнали от селата край Камчия и построили домовете си в мирната земя.Тук живеят само българи и посрещат гостите си по български - въпреки войната с изобилие на трапезата и музика.
На подредения и чист площад има специално място за паметника, открит официално през 2021 г в чест на 190-та годишнина от основаването на селото.
Елена Арнаудова, учителка по български език в училището и директорка в Двореца на културата, ни води към това място за памет и почит.
46 семейства били и се разрастнали до 5500 жители. Хората в Камчик не увеличават българския род, а го умножават. А камъкът, от който е направен паметника, също не е случаен, а символен, казва предприемачът Георги Чикликчи.
Георги Чикликчи е един от основните спонсори на всички културни прояви в селото, на въпроса как му се отразява войната, ще има ли сили за помощ на певците и танцьорите, бизнесменът е оптимист, че скоро този ужас ще свърши.
И докато си говорим, а музикантите свирят Дайчовото, отново сирени за въздушна тревога раздират синьото небе на селото.
Всяка среща с българи, които поколения вече живеят извън родината и въпреки всичко са запазили езика и идентичността си, е като искрица любов към България, която ни е нужна, за да разгори позатихналите от ежедневие въглени на родолюбието.
Още по темата в звуковия файл.
Поредната изследователска мисия "От извора на България" отведе хореографа Александър Трендафилов и танцьорите от столичния клуб за народни танци "От извора" в русенското село Николово. Преди дни площадът пред читалището в село Николово, русенско, се превърна в арена за среща на хърцои от две села - домакините от Николово и приятелите им от..
Снежина Любенова е учителка в детска градина "Слънце" в град Левски, Василка Ненкова - в детска градина "Локомотив". Те взеха участие във форум, който беше посветен на добрите практики в училищата и детските градини. Фокусът са децата, а добрите практики зависят от учителите, казва Василка Ненкова. В град Левски има само двете детски градини,..
„Човекът, който промени моя живот“. Под това мото бижутери от цялата страна подготвят изложба в Пловдив, посветена на техния учител в занаята Владимир Буров. Майсторът бижутер също ще представи свои собствени уникати, щастлив, че е отворил за много свои възпитаници вратите към този красив свят. Изложбата ще бъде открита на 8 май в галерия..
На трети май се навършиха 20 години от гибелта на двама български рейнджъри по време на мисия в Ирак – Преслав Стоянов от Силистра и Валентин Донев от село Любимец. Джипът, с който българските войници са се придвижвали се преобръща по време на пустинна буря. На гроба на редник Преслав Стоянов в Силистра отново се събраха бойните му..
Златина Русева е артистичен директор на Международния филмов фестивал "Милениум" , който е създаден през 2009 г. и ежегодно се провежда в Брюксел. Посветен е на основните цели на ООН за хилядолетието - премахване на бедността, насърчаване на социалните промени и гарантиране на устойчиво спрямо околната среда развитие навсякъде по света...
Старите професии, които са на изчезване, и новите, които ще заменят човешките ръце с роботи, коментираха пред БНР двама обущари от Благоевград, чийто трудов стаж е колкото един човешки живот. Данка Попева е на 86 години, а 69 от тях са минали в ремонт на обувки. Колегата ѝ Сотир Николов е на 80, но трудовият му стаж е 83 години , колкото и..
Галин Томов е единственият майстор тъкач в района на Априлци. Той тъче икони, а с една от тях - на Богородица, която вижда насън, кандидатства за вписване в книгата с рекорди "Гинес" . Иконата е с размери 2,20 на 1,5 метра, изтъкана е в 19 различни цвята на 186-годишен стан . "Това е нещо уникално в България и в света. Подал съм..
Две момичета на 14 години са пострадали леко при инцидент с електрическа тротинетка в София. Произшествието е станало снощи около 19 часа...
Не бих си позволил да коментирам това, което знам или не знам за изтребителя Ф-16. Всичко трябва да се случва по съответния ред. Нека на заседанието..
Трета операция – поставяне на изкуствена тазобедрена става направи днес ортопедът д-р Георги Димитров, на именния си ден в ПЛевен. А и той е от..