Монтана беше домакин на републиканско състезание по спортен риболов за незрящи. 16 отбора от страната участваха на турнира на язовир "Огоста". Състезанието се финансира от Агенцията за хора с увреждания.
В деня на Варна, Голяма Богородица, победител стана отборът на "Успех", от морската ни столица.
Състезание по спортен риболов за хора с нарушено зрение се проведе на язовир "Огоста", на полуостров Расника, в района на садките. Всеки от 16-те отбора е от по трима състезатели. Председателят на клуба по риболов към сдружението "Огоста"-Монтана - Захарин Савов - обясни правилата. Задно с Евтим Лозанов са съдии на турнира.
Риболовът е на дъно. Най-често състезателите използват спирала с бял червей или сладка царевица. Всеки от участниците с нетърпение чака да чуе звукът от уловена риба на въдицата си.
Бончо Бонев е председател на спортен клуб за слепи "Успех"-Варна и не скри, че е запален рибар.
На специален смолянски царевичен качамак заложи Теменужка Миткова, председател на спортен клуб "Орфей".
От отбора на домакините от Монтана участва Георги Фердинандов, познат сред приятелите си със своя шеговит характер.
Спортният риболов за хора със зрителни увреждания в страната се практикува повече от 25 години, разказа Васил Долапчиев, председател на Съюза на слепите.
Победител в отборното класиране е "Успех"-Варна, следван от "Светлина"-Шумен и "Пауталия спорт"-Кюстендил.
Наградата за първа уловена риба получи Тодор Георгиев от Габрово, а призът за най-голяма риба беше за Румен Трендафилов от Перник, платика - 370 грама.
На състезанието по спортен риболов за хора със зрителни увреждания на язовир „Огоста“ участие взеха отбори от Варна, София, Шумен, Силистра, Кюстендил, Благоевград, Смолян, Ямбол, Габрово, Перник, Плевен, Петрич и Монтана. Турнирът се финансира от Агенцията за хора с увреждания.
Репортаж на Любомир Андреев в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Снимки: Любомир Андреев
За трета поредна година Министерството на околната среда и водите и неговите регионални структури отбелязват 3 ноември като Международен ден на биосферните паркове и резервати, обявени по Програмата „Човекът и биосферата“ на ЮНЕСКО. Датата е избрана през 2021 г. с решение на Генералната конференция на ЮНЕСКО. Инициативата за честване..
Лиляна не задава въпроси на дъждосвирците, по-скоро ги слуша. Пита сама себе си какво е да прелиташ огромни разстояния, за да създадеш и отгледаш деца, а след това да се връщаш обратно към корените си. "Струва ми се огромна саможертва и огромен риск, много по-голям, отколкото ние, хората, имаме, за да отгледаме..
Решаващо събитие за съдбата на стремглаво намаляващите популации на различните видове в дивата природа – така определят експертите започващата днес в Колумбия среща на върха на ООН за биоразнообразието. Форумът в Кали ще събере около 12 хиляди делегати – световни лидери, екологични активисти, изследователи и представители на коренни общности и..
Преди година активисти на "Грийнпийс" изписаха върху охладителна кула на ТЕЦ "Марица 3" в Димитровград думата "престъпление" на английски. Година по-късно хроничните нарушители остават безнаказани. Институциите са безсилни да прекратят порочния кръг на замърсяването . Централата в Димитровград не е единственият пример, коментира пред БНР..
12% е увеличението на туристите в София през първата половина на годината, показват данните от Единната система за туристическа информация на Министерството на туризма, в сравнение със същия период на миналата година. Регистрираните нощувки са с 10% повече. Близо 60% от посетителите са чуждестранни туристи . За първото деветмесечие..
Природният газ, който бива транспортиран и изнасян, произвежда много повече парникови газове от въглищата, въпреки че газовата индустрия твърди, че е по-чиста алтернатива. Това се посочва в ново изследване, което поставя под въпрос бързата експанзия на газови доставки от Съединените щати за Европа и Азия. Изследването е проучило 20-годишен..
Растенията, които покриват Антарктическия полуостров, са се увеличили над десет пъти през последните няколко десетилетия заради глобалното затопляне, сочи проучване. Анализ на сателитни данни е установил, че през 1986 година растителността е била по-малко от 1 квадратен километър, докато през 2021 година тя вече е покривала близо 12 квадратни..
Партиите не искат да изпратят изборните резултати в Конституционния съд, защото така ще намалят мандатите си. Това заяви в интервю за БНР лидерът на..
Ще продължи да има избори до дупка , прогнозира пред БНР бившият депутат и конституционен съдия Георги Марков. " Всичките симптоми на политическа и..