Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

20 години от създаването си отпразнува сдружение "Еквилибриум" в Русе

Това е една от най-големите организации, които защитават правата на децата и семействата

Елена Петкова
Снимка: БНР
20 години от създаването си отпразнува сдружение "Еквилибриум" в Русе. Екипът предоставя социални услуги и е в основата на усилията за деинституционализация на децата в България. Малко известен факт е, че след случая "Могилино", разкрит от британската телевизия ВВС, точно тези хора поеха грижата за децата от този социален дом.

Една от най-големите организации, които защитават правата на децата и семействата, е русенската "Еквилибриум".

Всъщност "Еквилибриум" предоставят широк диапазон социални услуги за деца, младежи и семействата им. Една от тях е център "Слънчо", където специалисти логопеди, психолози, педагози, кинезитерапевти оказват подкрепа на всички, които имат нужда. Като Мария Иванова и нейния син Теодор, който е бил с тежка форма на аутизъм.


Теодор посещава от пет години центъра, където ползват логопед, психолог, кинезитерапевт и ерготерапевт. Детето има голям напредък, разказва майка му Мария. Втори клас е в масово училище. Учи се да чете и да смята, да пише.

"Аз бях много изгубена, защото за мен самият аутизъм беше непознат. Аз се лутах, четях в Интернет, но когато няма кой да ви посочи какво да направите ....

Ние със самото почване в центъра махнахме памперса, научихме се да се обличаме, научихме се да ходим до тоалетна, да се храним, да играем. Въобще да общува с останалия свят."

В началото Теодор не е говорел. Не е искал да контактува нито с майка му, нито със семейството си.

"Ужасно беше. Аз вървях и ревях. Идеше ми да се обеся, повярвайте ми, защото не виждах изход", разказва жената, която е чакала 7 години детето й да й каже "мамо".

Ако ги няма неправителствените организации като "Еквилибриум", които се справят с най-тежките и кризисни ситуации в живота, стотици деца и семейства ще останат без подкрепа, сами.

Ако искате да подкрепите работата им, потърсете ги и ги попитайте от какво имат нужда. Най-често това са адаптирани млека и пелени за бебетата, но и много пособия за учениците. За всеки жест ще са благодарни.

Репортаж на Ася Пенчева чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Момчил Методиев

Проф. Момчил Методиев: Въздействието на ДС е разрушително за общността

Въздействието на Държавна сигурност е разрушително по отношение на общността , в конкретния случай - на църковната общност, но това се отнася и за много други общности.  Това каза пред БНР историкът и университетски преподавател проф. Момчил Методиев, който представи книгата си  "Разрушаване на общността", която е новото заглавие в утвърдената..

публикувано на 13.05.25 в 15:02

Столичната библиотека отбеляза празника на библиотекарите

На 11 май - в деня, в който почитаме паметта на светите равноапостоли Кирил и Методий, библиотекарите празнуват своя професионален празник.    С богата културна програма служителите на Столична библиотека отпразнуваха своя професионален празник в Деня на Европа – 9 май.    Беше представено стихотворението „Похвално слово“ изпълнено от неговия..

публикувано на 11.05.25 в 08:03

"Детективи на европейски проекти" ученици снимаха модернизираната пешеходната зона във Враца

Врачански ученици от училищен клуб по фотография подредиха изложба със снимки, които показват модернизираната пешеходна зона на града. Изложбата е част от националната инициатива "Детективи на европейски проекти", която се изпълнява от областните информационни центрове у нас по проект на Европейската комисия.  Фотосите са подредени в изложба,..

публикувано на 11.05.25 в 07:01
Ловеч

Ловеч - градът с история, в който младите днес няма за какво да остават!

Ловеч - град с много история . Мястото, на което се дава началото на Второто българско царство. Градът, който е провъзгласен за революционна столица от Апостола на свободата. Там, където великият майстор Кольо Фичето изгражда единствения по рода си на Балканите "Покрит мост", градът е наричан "Алтън Ловеч" - Златен Ловеч. Тук..

публикувано на 10.05.25 в 09:10
Жените от Павликенското село Дъскот

В Павликенското село Дъскот, наброяващо 340 души, кипи живот

В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари. В село Дъскот жените правят единствените в региона мариновани яйца , нещо като киселите краставични, но не съвсем. Своя пристан в..

публикувано на 10.05.25 в 07:15
 Проф. Петър Стоянович

Петър Стоянович представи в Силистра новото си изследване "Царска България (1879 - 1946)"

В Силистра професор Петър Стоянович представи новото си изследване "Царска България (1879 - 1946) – Българският владетелски двор" , написан в съавторство с доц. д-р Ивайло Шалафов. Това е първата и единствена книга, посветена на историята, структурата и биографиите на българския владетелски двор от времето на т.нар. Трето Българско царство...

публикувано на 10.05.25 в 05:00
доц. д-р Иван Сечанов

Ветеранът Иван Сечанов: Войната е най-фаталното нещо за един народ

Участието на България редом със Съветската армия в битките в края на Втората световна война е спасило страната ни от разпарчетосване. Това мнение изразява 98-годишният доц. д-р Иван Сечанов, който скоро трябва да навърши 99 години. Той е председател на Съюза на ветераните от войните на България. " Война повече не трябва да има . В момента..

публикувано на 09.05.25 в 10:35