Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ЕК обръща специално внимание на България за намаляване употребата на антибиотици

Снимка: Pixabay/akirEVarga

България е една от страните, за които тази година Европейската комисия специално е създала видео игра за разясняване на антимикробната резистентност и разумната употреба на антибиотици. Това заяви за БНР Рожер Доменек Амадо, директор за стратегията „Едно здраве“ в Генерална дирекция „Здравеопазване и безопасност на храните“ на Европейската комисия.

Антимикробната резистентност се очаква да бъде отговорна за смъртта на 10 милиона души по света към 2050 г. По тази причина борбата с проблема, при който бактериите, вирусите и гъбичките вече не се повлияват от лекарства, ще бъде приоритет за новата Европейска комисия. Това обясни директорът за стратегията „Едно здраве“ Рожер Доменек Амадо и разказа как е била измислена кампанията и играта „Победи микроба“ (Beat the Bug).

„Идентифицирахме страните, които при последното проучване на „Евробарометър“ показват най-слаба информираност за антимикробната резистентност и за това как по най-добър начин да използват антибиотици, например ги прилагат за вируси вместо за бактерии. Решихме да се фокусираме върху тези държави, които са България, Румъния, Унгария, Испания, Гърция и Кипър. В тях се опитваме да достигнем до младите хора чрез игрите, които най-много харесват“, обясни Амадо.

Играта е налична онлайн от около месец и надеждата е да повиши ефективността на Европейския ден за осведоменост относно употребата на антибиотици, който традиционно се отбелязва на 18 ноември.


В България общата употреба на антибактериални средства за системна употреба в хуманната медицина е нарасналa с 27% за период от 5 години между 2019 г. и 2023 г., съобщиха за БНР от Министерство на здравеопазването.

Страната ни има проект на Национална програма за действие срещу антимикробната резистентност, който обаче до момента не е приет поради липсата на одобрено финансиране, допълниха още от здравното ведомство.

Автор на втората снимка в публикацията: ECDC.

По публикацията работи: Мария Петрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Широкото използване на антибиотици при Ковид е допринесло за антимикробна резистентност

Широкото използване на антибиотици по целия свят по време на пандемията с Ковид-19 може да е увеличило "тихото" разпространяване на антимикробната резистентност. Това сочат нови данни на Световната здравна организация.  Само 8 процента от..

публикувано на 28.04.24 в 08:41
Андреа Амон

Антимикробна резистентност и недостиг на медицински специалисти - основни предизвикателства в Европа

Антимикробната резистентност спрямо антибиотици и недостигът на медицински специалисти са двете основни предизвикателства, за които трябва да се работи сериозно в Европа. Това каза в интервю за БНР директорът на Европейския център за профилактика и..

публикувано на 01.12.23 в 10:30

СЗО: Широкото използване на антибиотици при Ковид пандемията е допринесло за антимикробна резистентност

Широкото използване на антибиотици по целия свят по време на пандемията с Ковид-19 може да е увеличило "тихото" разпространяване на антимикробната резистентност. Това сочат нови данни на Световната здравна организация.  Само 8 процента от хоспитализираните..

публикувано на 28.04.24 в 05:23
Проф. Тодор Кантарджиев

Проф. Тодор Кантарджиев: Нямаме нови причинители на инфекции, има еволюция в резистентността на микробите

Има ли належаща нужда от нови и иновативни антимикробни лекарствени средства - темата в този епизод на подкаста на БНР -  "В центъра на системата"  .  Водещ експерт разяснява как да се постигне баланс между ефективното лечение  с антибиотици ,..

публикувано на 16.08.24 в 08:00

СЗО: Ваксините ще са ключови в борбата с антимикробната резистентност

Използването на вече съществуващи ваксини, както и разработването на нови имунизационни препарати могат да намалят смъртните случаи заради антимикробна резистентност. Те също така ще понижат количеството използвани антибиотици, както и ще спестят..

обновено на 12.10.24 в 04:45

Борбата с антимикробната резистентност се превръща във важна цел за ООН и ЕК

Общото събрание на ООН ще проведе днес среща на високо ниво за антимикробната резистентност – проблем, който към 2050 г. може да е причина за смъртта на 10 милиона души годишно. Темата на срещата е "Инвестиране в настоящето и гарантиране на..

публикувано на 26.09.24 в 00:15
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изглед към фрегатата Тритон на датския флот в Гренландия, архив, юли 2024 г.

Ледовете на Арктика – арена на горещ геополитически сблъсък

Залежи на нефт, газ и редкоземни елементи. Нови търговски маршрути и военни позиции – това са предпоставките за задаващата се нова Студена война между САЩ от една страна, и Русия и Китай от друга, за стратегическо предимство в тази част на света...

публикувано на 05.04.25 в 11:26

Двама бивши министри за безводието: Вода има, въпросът е къде отива?

Темата се поде и вече не се сваля – предпоставка за събуждането, отчита бившият министър на земеделието Кирил Вътев. "Вода в България има много, обаче се пилее и не се оползотворява . Престъпно е да имаме население без вода и земеделие без..

публикувано на 04.04.25 в 07:59
Доктор Сабрина Бачи

Доктор Сабрина Бачи: Ваксината срещу морбили е една от най-мощните и безопасни в света

През март Европа отчете, че през 2024 г. в региона е имало над 127 хиляди заразени с морбили . Това е най-големият брой случаи на дребна шарка от 25 години насам. "Вирусът никога не почива. Това е сигнал за събуждане", предупреди..

публикувано на 03.04.25 в 19:27

Питър Хоръкс към медиите в България: Продължавайте да се борите

Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както..

публикувано на 02.04.25 в 21:33

Владимир Ненов: При всяко издевателство над деца наказанията да бъдат удвоявани!

Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан.  На  Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а..

публикувано на 02.04.25 в 09:45

Диагноза аутизъм се поставя средно на 4 години. Специалисти: Следете за ранни признаци!

Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази..

публикувано на 01.04.25 в 09:41
Михаил Екимджиев

Михаил Екимджиев: Петьо Еврото беше само посредник между политиците и съдебната власт

От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава..

публикувано на 01.04.25 в 09:17