Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рекорден брой бебета се родиха през 2024 г. в столичния зоопарк


През 2024 година в Софийския зоопарк се родиха много бебета. И това се дължи на целенасочените усилия на ръководството, специалистите и гледачите за подобряване на условията на живот, създаване на групи от даден вид и възможността да се оформят двойки животни.

Размножаването на видовете е насочено и към участие в консервационната дейност за опазване на биоразноовразието на България, която дейност е и една от най-важните функции на зоопарковете. Гордост за зоопарка е, че вече в продължение на четири години белошипата ветрушка, която е в Червената книга на Р. България има нови поколения. Благодарение на размножаването на видове като зебри, антилопи кана, гривести козирози, вълци, рисове, азиатски късоноктести видри, сурикати, капуцини и други, Софийският зоопарк имаше възможност през тази година да придобие нови видове чрез размяна с други европейски зоопаркове. Така пристигнаха ханумански лангури, мъжка двугърба камила, красивите чернобели колобуси. По този начин и любимият на всички деца Алф се сдоби с приятелки от женски пол. През 2025 година предстои да видим дали приятелството им ще се превърне в семейна група.

За първи път в Софийския зоопарк през юни 2023 г., се роди бебе от вида ханумански лангур. То е от женски пол и гледачите го кръстиха Рани, което на хинди означава Кралица, тъй като естествените местообитания на тези лангури са в Индия. Рани е отглеждана с много любов от цялото семейство като истинска кралица.
През февруари 2024 г. в Софийския зоопарк пристигнаха от зоопарк Веспрем, Унгария, група черно-бели колобуси с бебе. Тези маймуни са изключително екзотични и привличат погледите със своята окраска и поведение. След няколко дни престой в зоопарка в групата се появи още едно бебе. Явно се чувстват добре и им харесва направеното с любов от техните гледачи местообитание, пълно с места за катерене и много зеленина.

Друг вид много игриви и пакостливи маймуни са кафявите качулати капуцини начело с впечатляващия със своята строгост водач Чита. В групата се роди бебе, кръстиха го Бруно, което означава кафяв. Оказа се че Бруно, всъщност е Бруна, защото при тези маймуни често пъти полът не се проявява веднага. 

В зоопарка се родиха и две мъжки зебри. Първата зебра стана сираче на година и половина и беше отгледана от гледачите, а днес живее в Зоопарк Атика в Гърция, където е част от една по-голяма група. Няколко седмици след като замина, в Софийския зоопарк се роди още една зебра от мъжки пол, която кръстиха Мика. Малкият расте здрав и красив под грижите на майка си и може да се види в заграждението на зебрите.

Последното пристигнало животно през октомври е младият хипопотам джудже от зоопарка в Загреб. Малката Лота е около 200 кг и е родена през ноември 2022 година. След като премина периода на първоначалния стрес от пътуването, тя вече свикна с новото място и се чувства добре. Менюто й за празниците се състои от плодове, зеленчуци и сено.

Припомняме на всички любители на животните, че Зоологическа градина София работи всеки ден от годината без почивен ден! Работно време за посетители – от 9:30 до 16:30 и престой до 17 часа. Информация работното време, цените на билетите, правилника на зоопарка ще намерите на страницата ни www.zoosofia.eu

Автори на снимките: Катерина Зарева-Симеонова, Марио Александров, Христина Филипова и Натали Харалампиева.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Публиката ще произвежда ток в театрална игра на Узана фест 2025

Първата екологична театрална игра у нас ще бъде представена на фестивала Узана поляна фест в Габрово. Авторско представление ще покаже на публиката за какво сме леко закъснели и какви малки стъпки може да предприемем в грижа за климата. "Включва всеки зрител – всеки от присъстващите ще може да се потопи в света на театралната игра...

публикувано на 17.07.25 в 10:38
инж. Цветан Паров

Цветан Паров: Учените са по-спокойни за глобалното затопляне от политиците

Антарктика има механизми  да пази леда си от слънцето - това са установили български учени. Двугодишно изследване хвърля светлина по темата. Става дума за най-дългото в света температурно проучване на недрата на ледниците . Става въпрос за три ледника. Ледник Перуника е част от голямо ледено поле, което се нарича Балкан . За нас беше интересно..

публикувано на 01.07.25 в 10:31
Балин Балинов

Балин Балинов: За фотоволтаик на балкона трябва да съобразиш три закона!

Единствена алтернатива на "енергийния Джулай" - ежегодното повишаване на цените на тока, за много от гражданите остават  балконските фотоволтаици . Това мнение изрази пред БНР Балин Балинов от "Грийнпийс – България". По думите му, "за балконските фотоволтаици в момента трябва да се съобразиш с три закона !" Периодът на..

публикувано на 30.06.25 в 11:19

МОСВ бави решение за обявяването на нова защитена местност в ПП "Странджа"

Повече от година МОСВ забавя решение за обявяването на нова защитена местност в Природен парк "Странджа". Предложението е на ръководството на парка и е подкрепено с научна обосновка и експертни становища . Местността, която трябва да получи статут на защитена, се намира между селата Евренозово и Близнак . Там е открито находище на..

публикувано на 30.06.25 в 06:55
Снимката е илюстративна

Здравния туризъм - възможности и реалности в областта на балнеолечебните процедури

Община Минерални бани е известна с лечебните си минерални води и природни ресурси , които помагат на хората при различни здравословни проблеми и стимулират здравословния начин на живот.  Тук може да намерите помощ при болки в ставите, нервно напрежение и други хронични заболявания, а природата и чистият въздух правят престоя още по-полезен за..

публикувано на 24.06.25 в 12:05

Правозащитниците доволни от отпушването на казуса със "Струма" през Кресненското дефиле

Дългогодишният спор около изграждането на автомагистрала "Струма" през Кресненското дефиле е към своя край. Министерството на околната среда и водите обяви, че всички жалби, свързани с проекта, са оттеглени, а делата – прекратени , благодарение на постигнато споразумение между правителството и природозащитни организации. Предвижда се трайно..

публикувано на 12.06.25 в 07:00
Вера Стаевска

Без вятърни и соларни централи в горите! Петиция за законови промени набира сила

Да спрем сечта на гори заради вятърни и соларни централи – призовават от инициативата "Зелени закони". От организацията са започнали подписка – "Право на природа" , за законодателни промени в Закона за горите и Закона за ВЕИ и вече имат парламентарна подкрепа за внасяне на тези предложения. Целта е възобновяемата енергия да се развива,..

публикувано на 10.06.25 в 11:50