Няма пряка опасност за България, но допускането на ескалиране и недай Боже, на ислямизация на Турция , би изисквало нови отношения и начин на действие от наша страна, заяви Димитър Делчев член на парламентарната комисия по обществен ред и сугурност и парламентарен секретар на РБ.
Това е изводът, след като вчера комисията изслуша на извънредно заседание представители на силовите ведомства у нас във връзка с актуалната ситуация в Турция.
С уговорката, че заседанието на комисията е било конфиденциално и не може да се разкрива много, все пак, това е извода от това, което чухме от шефовете и на ДАНС, и на ДАР, и на Специалните служби за сигурност – успокоителното е, че българските служби за сигурност си сътрудничат добре с европейските.
При възникване на рискова ситуация, България не може да се справи сама, но ако може да се говори за някаква светлина за България, това е шансът ни, че сме членове на НАТО, т.е. не е необходимо да имаме многочислена армия, НАТО ще ни помага при случай на конфликт. И от друга страна, членството ни в ЕС, принадлежността ни към Европол и отношенията със западните държави, както и със САЩ, ни дава гореща информация, когато се наложи.
По линия на Европол тече обмяна на информация и тече усилена кооперация за предотвратяване на бъдещи терористични актове, което разбира се, не означава, че такива няма да се случват, но означава, че България част от обмяна на службите за сигурност, което пък дава възможност ние да противодействаме в случай, че в бъдеще има такива евентуални атаки. Това обаче, което се случва и в Турция и на други места като терористични актове не може да не оказва влияние на България и българските служби, и българската държава трябва да бъдат готови да противодействат на всяка опасност и точно заради това ние настояваме да се приеме един закон за противодействие на тероризма, който закон дава нужната координация между отделните органи в България, които имат отношение към сигурността и дава възможност те да предприемат действия, които ще доведат до ограничаване на възможностите за терористични актове.
Въпреки думите на Ердоган, че потушаването на опита за преврат защитава демократичността в Турция, Делчев коментира, че потушаването на преврата и това което последва, говорят за обратното, че демократичнстта в Турция приключи.
Превратът в Турция беше потушен, по думите на Ердоган, демократично с излизането на хората, които са го избрали и които са го издигнали на власт и които са защитили демократичните институции. Аз обаче се опасявам, че демократичността и демокрацията, по думите на Ердоган, приключи в онази нощ, в която преврата беше потушен. Събитията след това не говорят за демократичност, а напротив, масовите уволнения в сферата на правосъдието, масовите уволнения с цел подмяна на хора в сферата на образованието и в сферата на армията имат за цел овладяването на тези всъщност независими по логиката на демократичните правила институции и с цел узурпирането на властта, което за България не е добре. Не е добре, защото това ще предизвика още повече нестабилност, защото всички добре знаем, че един тоталитарен режим винаги има врагове, винаги ражда врагове, а това е нашият съсед...
Изпращането на сръбски войски на нашата граница, според Делчев, е равнозначно на нашите дейстия, когато укрепихме границата си с Турция и е с цел противодействие на засилен бежански поток. Всъщност, това трябва да правим и ние с доизграждането на южната ни граница.
По въпроса за кандидатпрезиденстка двойка на РБ, за която вчера от блока казаха, че се обединяват около кандидатурите на няколко интелектуалци, Делчев каза, че такива хора са намерени, но търсят личността с най-голяма подкрепа, като това ще се реши до края на месец юли.
Цялото интервю с Димитър Делчев е в звуковия файл.
В програма "Точно днес" разговор с Вихра Ерамян , директор на Езикова гимназия "Иван Вазов " - Пловдив, за втория СТЕМ център, който ще изградят в училището през тази година. Обществената поръчка вече е обявена на стойност малко над 220 000 лева, за какво ще се ползва новата придобивка разказваме в програмата. Общата стойност на проекта ще бъде..
Липсващият бюджет на държавата е проблем, който трябва да успокоят тактически в Народното събрание. Какво се очаква след като депутатите от бюджетната комисия приеха удължаване на действието на бюджета за 2024 година? С предложения законопроект за бюджет за настоящата година и средносрочната фискалната рамка не ми изглежда, че финансовото..
Със социолога от "Тренд" Евелина Славкова прогнозираме възможен ли е кабинет на ГЕРБ с ДБ, заедно ИТН и БСП-ОЛ. Дали замразените преговори целят развитие на схемата - четворна коалиция, или отиваме на осми вот. Тази седмица се очаква да започне конституционната процедура с проучвателните мандати, връчвани от президента. Има ли все още шанс за..
Как ще изглежда кино „Космос“ след ремонта, който се очаква да започне съвсем скоро - през февруари, след като се избере фирмата за изпълнението му? Архитект Димитър Балджиев, който е изработил проекта, обясни, че се предвижда основен ремонт на сградата. "Тя ще бъде преустроена в кино, но с възможности за театрални камерни представления и..
„ Знаете, че използвахме Изкуствения интелект, който да направи обективни анализи на изборния процес и бяха открити доста нарушения – надписвания на бюлетини, неработещи видеоустройства. Като цяло имаме много забележки по начина, по който бяха проведени последните избори и следващите избори, ако бъдат проведени по същия начин, няма да доведат..