Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пазят ли се пловдивчани от жегите, или им се радват?

Рязко покачване на сигналите за припаднали от горещините отчитат в Пловдив. 

От сутринта до 16 часа са получени над 50 обаждания, съобщиха от Центъра за спешна медицинска помощ. Повечето от пациентите са възрастни хора, които не се вслушват в предупрежденията да не излизат на открито между 13 и 15 часа, уточни завеждащият дежурната смяна.

И в най-голямата жега потокът от хора в центъра на града не спира. Трудно може да се открие свободна сенчеста пейка в Цар-Симеоновата градина. Импровизираният плаж при малките фонтани е пълен с деца, които скачат между водните струи пред погледа на своите родители.

Трудовите инспектори проверяват и първите сигнали за високи температури в производствените предприятия в областта, а при доказване на нарушения санкциите за работодателите са от 1 500 до 15 хил. лева, уточни директорът на инспекцията по труда в Пловдив Атанас Чернаев.

В аптеките и дрогериите отчитат повишено търсене на слънцезащитни кремове и репеленти срещу комари.

Според синоптиците утре температурите ще са още  по-високи, а очакваното захлаждане ще бъде в неделя следобед. Най-високата до днес температура в Пловдив е била на 29 юни миналата година, когато са отчетени 40.2 градуса по Целзий.

Кое преобладава  – приятните летни емоции или справенето с непосилните жеги?  Отговрите са пловдивчани. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Стресът от пиротехниката е довел до смъртта на чинките

Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..

публикувано на 03.01.25 в 16:45

35% от общините нямат достъп до газова инфраструктура

Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..

публикувано на 03.01.25 в 16:08

Обилният сняг е причината села да останат с дни без ток

Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН.  Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..

публикувано на 03.01.25 в 15:07

Ползите за нас от Шенген са много повече, рисковете са управляеми

Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..

публикувано на 03.01.25 в 10:19

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ.   По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..

публикувано на 03.01.25 в 08:57