Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Парламентът на Гърция одобри предложенията на правителството към кредиторите

Лидерите от еврозоната ще обсъждат искането на Гърция за над 53 милиарда евро спасителна помощ

| обновено на 11.07.15 в 10:29

След дълго и напрегнато заседание тази нощ, парламентът на Гърция одобри предложенията на правителството към кредиторите.
Пакетът от мерки, които Атина представя, получи гласовете на 251 от общо 300 депутати. Редица членове на управляващата партия СИРИЗА, сред които председателката на парламента и министърът на енергетиката, отказаха да подкрепят предложенията.
С решението на парламента, кабинетът на Ципрас е упълномощен да проведе преговори за сключване на споразумение за трета спасителна програма за следващите 36 месеца. Текстът на споразумението ще бъде представен отново за обсъждане в гръцкия парламент, за да получи одобрението на депутатите и да се превърне в официален закон. Гърция иска нов спасителен заем в размер на 53 и половина милиарда евро до средата на 2018-а година в замяна на бюджетни съкращения и увеличаване на данъците.
След гласуването тази нощ, Ципрас защити предложенията на кабинета към кредиторите, но призна, че те са далеч от предизборните обещания на СИРИЗА.
Министрите на финансите от еврозоната се събират днес в Брюксел, ден преди лидерите от ЕС окончателно да решат съдбата на Гърция.

Очаква се 18-те министри да приемат или отхвърлят искането на Гърция за над 53 милиарда евро спасителна помощ, в замяна на списък от реформи. Планът, който получи зелена светлина от депутатите в гръцкия парламент, ще бъде основа за споразумение, което ще се преговаря днес. Той вече получи положителни сигнали от Европейската комисия, но остана без официален коментар от другите две институции - ЕЦБ и МВФ. Освен това, страните-членки от еврозоната са разединени, относно подхода към Гърция и може да не одобрят предложенията на СИРИЗА, коментира за БНР белгийският анализатор от Отворена Европа Питър Клеп:

Разликата между това, което те трябва да платят и това, което те могат да съберат, като приходи в хазната, ще се увеличи, разбира се, щом унищожават икономиката с тези високи данъци. Щом увеличаваш данъците, винаги ще събереш по-малко. Гърция е относително бедна страна и за нея няма решение. Дългът е твърде голям и те не могат да го изплатят, дори да вдигнат тройно данъците. Просто парите ги няма.

След като Еврогрупата обяви решение тази вечер, в неделя следва среща на високо равнище на лидерите от ЕС, която ще определи окончателно какво следва за Гърция и за европейската валута. 

Ако Гърция и европейските ѝ партньори се споразумеят в неделя по трети спасителен план за Атина, предстои парламентите на редица страни от еврозоната да одобрят споразумението. В Германия Бундестагът трябва да гласува дори два пъти. Франс прес прогнозира усложнения в Словакия и Латвия, където обществеността не е доволна от идеята да продължи да помага на Гърция. Няма да има парламентарен вот в Малта и Словения, ако финансовият ангажимент към Гърция не е увеличен. В други страни от еврозоната не се изисква одобрение на парламента, а само на правителството.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32