Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Китай отмени политиката за едно дете на семейство

| обновено на 29.10.15 в 16:19
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Китай реши да отмени политиката на едно дете. В изявление на управляващата Комунистическа партия в Пекин се казва, че на семействата вече ще се разрешава да имат по две деца.

От началото на 50-те до началото на 70-те китайското население се удвоява до близо 1 милиард души, следвайки постулатите на Мао Дзе Дун. Великият кормчия е вярвал, че повечето хора правят Китай по-силен. Много бързо става ясно, че повечето хора всъщност създават непредвидени икономически и социални трудности. Различните ограничения са обявени през 1978-а година и официално въведени след две години. Комисии за семейно планиране са въведени на всяко ниво на администрацията, които регистрират и инспектират спазването на правилата. Политиката на едното дете, всъщност има множество изключения, като например за етнически малцинства, семейства, които живеят в провинцията, и родители, които са единствени деца. Като цяло ограниченията се налагат най-стриктно в най-населените райони на
страната. Двойките, нарушили забраната, се наказваха с глоби, уволнения или принудителни аборти, припомня Юен Ву.

Сега, когато е възможно да имаш второ дете, хората ще имат избор - да го създадат или не. Мисля, че ще има доста горещи спорове в цялата страна, но новината е добра.

Независимо от множеството критични мнения, американският независим център Пю отчита, че през 2006-а година 76% от китайците подкрепят политиката. Предполага се, че над 400 млн. бебета не са родени поради въведените ограничения. Политиката понякога е налагана с насилствени стерилизации, аборти и заплахи. Ограниченията също драстично намаляват броя на младите хора, които могат да работят и подкрепят бързо застаряващото китайско общество.

Много експерти коментират, че отмятана идва твърде късно. Икономическите трудности при отглеждането на деца съществено ограничават семействата, които искат да имат повече от една рожба.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32