До момента Иран продаваше предимно на Китай, Индия, Япония и Южна Корея, които имаха специална отстъпка от санкциите на Обединените нации. Това се очаква да доведе до нови между 500 000 и 1 000 000 барела дневно на пазара ирански петрол, който до момента седеше по големи танкери в Персийския залив, чакайки първа възможност да бъдат продадени.
Според експерта цени от около 20 долара за барел петрол, каквито прогнози се появиха, са по-скоро нереалистични. Падането на санкциите срещу Иран и излизането на страната на пазара с допълнителни количества предизвиква колебания в цените, но то беше очаквано и от доста време влияеше към поевтиняване на нефта. Затова е много вероятно цените отново да тръгнат нагоре, тъй като в момента не са устойчиви:
Изследване, което беше публикувано в края на миналата седмица, показва, че проекти за над 250 милиарда долара за проучване и добив на петрол ще бъдат замразени. Това означава, че в следващите 5-6 години няма да се появят на пазара нови 3 000 000 барела дневно, което означава, че в един момент при продължаващото покачване на консумацията на петрол, няма как да не се върнем към по-високи цени.
България е консуматор на горива и на невъзобновяеми източници т.е. е нетен вносител и всяко намаление на цената намалява разходите на потребителите и на бизнеса, но от друга страна ефектите върху бюджета са негативни, тъй като имаме фиксирани акцизи от Европейския съюз. Има все пак някакъв вид буфер, който непозволява страната да изпадне в сериозни бюджетни дефицити заради ниската цена на петрола, но най-важното е, че това дава един тласък на икономиката ни, защото ниските цени на енергията, а не само на петрола и на газа, спомагат на това бизнесът да произвежда и да изнася повече, обясни още Владимиров.
Интервюто чуйте в звуковия файл.
Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..
Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..
Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..