Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иглика Горанова: Обществените консултации са формални и неефективни

Снимка: БГНЕС

Обществените консултации да излязат от формалното си битуване на параван на властта. Законопроектите да се разпращат от администрацията на заинтересованите страни, тя да им обясни смислено и ясно какво е замислила и да поиска мнение. Не всички заинтересовани страни гледат страниците на съответното министерство. Те трябва да бъдат поканени целенасочено, обществените консултации да бъдат протоколирани, да остават следи от това кой какво е предложил и това да може да бъде проследено в своеобразно "досие" на всеки законопроект. Иначе те ще бъдат или само на хартия или ще са чисто и просто параван за прокарване на лобистки интереси. За алост нищо от тези добри практики, или съвсем малко, се случва в българската законодателна среда. Въвеждане на добри принципи за гражданско участие  предлага граждански пул от специалисти, изследвали административните практики на обществените консултации, чийто анализ ще бъде представен по-късно днес.

За 2015 г. данните сочат, че Министерският съвет е приел 395 постановления и въпреки наличието на достатъчно публична информация е трудно тази документация и съпътстващите я нормативни актове да се съберат. Законите нямат досиета, обществените консултации не са приложени към законопроектите и няма яснота как те са се отразили върху съответния законопроект, това сподели Иглика Горанова от сдружението „Журналисти за прозрачно управление“ в предаването "Хоризонт до обед". Тя е и автор на статията "Държавата като интригант".

За анализа на информационните масиви са допринесли Професионалното сдружение на държавните служители и Асоциацията на юристи за развитие на правото в обществен интерес. Изследването е установило непубликуването на редица постановления по важни обществени теми. Забелязваме, че нарушенията са масови, всяко министерство прави обществените консултации както намери за добре, а някои въобще не ги правят, отбеляза още Иглика Горанова. 

Депутатите, които внасят предложения за изменения в законите, нямат никакво задължение да предоставят тези текстове за обществени консултации, а тези предложения след това предизвикват хаос, обясни още Горанова. 

Тя разказа още, че работи платформа за обществени консултации с база данни и модел, по който да се провеждат по-ефективно обществените консултации и добрият пример може да се пренесе в администрацията.

Още детайли по темата - в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32