Земеделци от Добруджанския регион алармират, че са научили от някои електронни сайтове за противоречива информация за измръзване на посевите. Причината e силният вятър и ниските температури, които са нанесли поражения на посевите с есенни култури. На този етап не може да се говори за каквито и да е поражения и щети, коментира в ефира на предаването „На светло” доц. Татяна Петрова от отдел „Студоустойчивост” на Добруджанския земеделски институт – Генерал Тошево. Ето какво още каза по темата доц.Петрова:
Целият текст на интервюто, може да видите по-долу:
доц.Татяна Петрова: През ноември имаше много добри условия за растеж и развитие на пшеницата , а декември условията за закаляване бяха много добри. С положителните температури през деня от 5 -10 градуса и с нощни температури под нулата някъде около – 5 градуса - това са отлични условия за закаляване и при една нормална агро техника сега пшеницата трябва да е във фаза братене. Тя притежава много висока студоустойчивост, нормално висока водоустойчивост за този период от годината , така че смятам, че не би трябвало да има проблем със измръзване на пшеницата на този етап. Защото имаше и снежна покривка, и температурата на почвата е била между 0 и -2градуса.Ечемикът, става дума за пшеницата е-тритикале ако ги степенуваме имат по-висока студоустойчивост. Ечемикът е с по-ограничени възможности за закаляване.Предполагам, че тези условия са били благоприятни за закаляване и за други култури и те също имат една нормална студоустойчивост при тази снежна покривка, даже да не е много дебела, са били защитени, а пък и не е имало толкова ниски температури.
Водещ: "Бихте ли потвърдили, че при комбинацията от силен вятър, дъжд/сняг и есктремно ниски температури се получава т.нар.задушаване на културите в почвата?"
доц. Татяна Петрова: Да, тогава се образува ледена кора и понеже няма защита от ниските температури, но преди настъпване на такива ниски температури , но обикновено преди настъпване на такива ниски температури има някакъв снеговалеж. Тя първо снежната покривка не се е разтопила и се очаква и още да вали. Така че , поне до този момент, закаляването и студоустойчивостта на зимните култури е нормално. И не е имало някакви екстремни обстоятелства, които да ни навеждат на мисълта, че може да има измръзване.Водещ: Потвърждавам и думите на големи арендатори на земи в Добруджанския край, тъй като те не могат все още да достигнат до земите си заради снежната покривка, която не позволява да се премине, няма как да се знае, дали има поражения върху посевите. Но какво казва статистиката за годините назад – имало ли е по-студена зима от тази?
доц. Татяна Петрова: 2002-ра година беше така, по-студена.2005-та и 2006-та година имаше някакво измръзване, но след това не е имало проблеми. Все още зимата е в ход.
Водещ: До този момент, да. До колко време бихте могли, вие като Институт, а и хората, които са в този занаят да видят и да оценят, ако има такива щети. Но пак да кажа, че до момента не можем да говорим за щети.
доц. Татяна Петрова:Да. Първо не би трябвало да съдят по състоянието на листата. Може да се получи опърляне на листата, леко пожълтяване, особено при ечемика на възела на братене да се е запазил жизнен и здрав. Трябва да се повишат температурите, да започне вегетация и едва тогава със сигурност може да да се прецени дали има измръзвания. Ако се налага може да се вземат монолити от някои характерни места на полетата, където да речем не е имало снежна покривка. Тези монолити се отглеждат в благоприятна среда- трябва постепенно да се размразят ако са замразени при по-ниска температура. След това около 20 градуса могат да се отглеждат и след около 10-15 дни да се прецени дали има някакво измръзване. Това може да стане още преди пролетната вегетация на полето.
Варненският артист Yasen (Ясен Неделчев) е едно от сравнително новите имена на българската музикална сцена. Той е влюбен в музиката от съвсем ранна възраст. Още като невръстно дете той не спира да пее и танцува, а когато навлиза в тийнейджърските си години, Ясен започва живо да се интересува от продуциране и и изобщо от целия процес по създаването..
Според общинските съветници от партия Възраждане, кмета на града не трябва да управлява нито един лев публичен ресурс. Тази констатация те правят на базата на първата година от управлението на Благомир Коцев. Според общинския съветник Николай Костадинов, управлението на ПП/ДБ в морската столица е в режим на свободно падане. С тези думи той..
Групата на варненските общински съветници от ГЕРБ/СДС искат яснота, в какви пера и направления ще отидат средствата от увеличените общински такси и цени на услуги. В обзорното предаване „Позиция“ , Биляна Раева заяви, че нямат абсолютно никаква конкретика, единствено е ясно, че има предложение за вдигане на налозите. Припомням, че в началото на..
Д-р Яир Галили е световно известен съдов специалист. През 1988г. завърша медицина в Университет Бен Гурион, Негев През 1997г. придобива специализация по ултразвукова диагностика и терапия в Общата хирургия, Университет Уейк Форес, САЩ През 1998г. специализира Обща хирургия в Болница Ихилов, Тел Авив През 2000г. придобива специалност по..
Фотографът Сандро Арабян представя в Градската художествена галерия “Борис Георгиев” – Варна до 30 ноември 2024 г. своята самостоятелна изложба “Намибия / Природата”. Фотографиите в нея са уловили мигове от две пътувания в африканската страна, които авторът предприема заедно със своята майка - уважаваната художничка проф. Десислава Минчева. Артистичният..
Интервю с Björn Johansson (ARCTIS) ARCTIS са нова група, създадена от музиканти, със стаж в метъл музиката. Само преди дни бандата издаде едноименния си дебют. На 28 ноември ARCTIS ще го представят и пред българските фенове, защото групата прави турне като съпорт на APOCALYPTICA. Китарисът на ARCTIS Björn Johansson даде специално интервю за..
Варненският драматичен театър взе участие в Деветото издание на Международния театрален фестивал "Interferences" в Клуж-Напока в Румъния. Във форума се включиха членове на Съюза на театрите от Европа, а варненските актьори се представиха със спектакъла "Както ви харесва" на Шекспир, в режисура на Габор Томпа, президент на Съюза на театрите в Европа...