Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Падането на зеледен терен може да доведе до иск за щети

Снимка: Полина Тодорова

Две обезщетения от малко над 14 хил.лв. трябва да плати община Варна на жена и мъж, счупили крайници заради неравности по улиците, съобщиха от Варненския районен съд /ВРС/ . Исковете на потърпевшите са уважени в последните дни на миналата година. Решенията подлежат на обжалване пред окръжните магистрати.

Сега обаче се фокусираме върху зимата навън и все още позаледените тротоари, които несъмнено измъчват голямата част от варненските пешеходци.

Само за последните няколко дни няколко десетки души се потрошиха по варненските улици, повечето от които заради падане в поледици.

Възможно ли е някои от тези пострадали да си потърси правата по съдебен ред разяснява ръководителят на гражданско отделение при ВРС, съдия Пламен Атанасов:

Възможно е, но не е толкова ясно диференцирано кой е  собственик /на отсечката, тротоара – бел.м./ и задължено лице, което трябва да поддържа съответната площ. Възможно е да са всякакви субекти – община, наемател, магазин, вкл. жилищни сгради. Етажната собственост е длъжна да поддържа междублоковото пространство.

Как се доказва подобен иск?

С всички възможни доказателства – свидетели, медицински удостоверения. Това не е изолиран случай. В смисъл, по аналогичен начин стоят нещата и с искове за заплащане на обезщетение не само при падане,  но и ухапване от куче, за лошо поддържана инфраструктура.

Сама по себе си лошата инфраструктура не е основание за иск. Трябва да са произтекли някакви вреди от тази лоша инфраструктура. Типичен пример са уврежданията на автомобили при преминаване през лошо поддържани пътни настилки.

Там всичко е въпрос на доказване. Ако се установи, че увреждането е именно в резултат на лошо поддържаната пътна настилка, искът е основателен.

Това не важи само за падане. То е като при всеки друг случай. Всеки казус е необходимо да бъде доказан. При липса на доказателства няма как да бъде установено. Няма как да се разграничи кое всъщност е истина и кое не е.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
доц. Огнян Боюклиев

Огнян Боюклиев, БАН: Ниското качество на храните е по-голям проблем от високата им цена

Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..

публикувано на 15.02.25 в 13:58

Винен експерт: Родни вина се предлагат и в Мишлен ресторанти, избирайте българското!

Българите преоткриват  позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино  П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..

публикувано на 14.02.25 в 08:08

Икономист: Бойкотът във варианта, в който се предлага днес, няма да има никакъв ефект

Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..

публикувано на 13.02.25 в 18:12
Иван Кабуров

Зеленчукопроизодител: Държавата спешно да ограничи сивия сектор в покупко-продажбата на плодове и зеленчуци, да има контрол

Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..

публикувано на 13.02.25 в 11:48

Масово хора от по-малки градове купуват жилища във Варна с готови пари

65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна.  63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..

публикувано на 13.02.25 в 08:05

Клубът на варненските краеведи очаква своите нови членове

23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед".  Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..

публикувано на 12.02.25 в 08:30

Сестрите и акушерките в готовност за протести, ако се намали обучението им с година

Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..

публикувано на 11.02.25 в 19:00